از متن تا حاشیه؛ در جلسه پرسش و پاسخ اعضای شورای شهر و شهردار محلات چه گذشت

12 دی 1395 کد خبر : 988615263 | بازدید : 1394

صبح محلات_از نماز حماعت استغفاری تا ارائه پیشنهادات برای طرح جامع شهری و از مزاح و شوخی تا طرح جدی ترین مباحث شهری در جلسه پرسش و پاسخ شهردار  و شورای اسلامی شهر محلات در جمع نمازگزاران.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، شب گذشته با حضور اعضای شورای اسلامی و شهردار شهر محلات در جمع نمازگزاران مسجد فاطمیه شهر محلات، ویژه برنامه پرسش و پاسخ مردمی آغاز شد، پرسش و پاسخی که حواشی زیادی از مسائل جدی و تا مزاح‌ها را به دنبال داشت.

 

 

 

شورای شهر برای حضور بیشتر در مساجد برنامه‌ریزی کند

 

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام حسن حاج‌رضایی امام جماعت مسجد فاطمیه(س) شهر محلات ضمن خوش آمد گویی به اعضای شورای شهر و شهردار محلات گفت: هر سال شامل 52 هفته است و شهر محلات دارای 34 مسجد است و اگر اعضای شورای شهر برنامهریزی منسجم تری داشته باشند می‌توانند در طول مدت 4 ساله عمر شورا حداقل 2 مرتبه در هر مسجدی برای ملاقات مردمی و پرسسش و پاسخ حاضر شوند ولی این اولین بار است که در این مسجد حاضر می‌شوند و با توجه به قرار گیری در ماه‌های پایانی شورای چهارم آخرین بار نیز خواهد بود.

 

وی در ادامه با اشاره به قرارگیری مسجد فاطمیه(س) در هسته مرکزی شهر و حضور کاسبان در این منطقه گفت: عمده کاسبان این محله در دیگر نقاط شهر ساکن هستند و برای کسب و کار به این محله می‌آیند که و مطالبات اساسی آنها پارکینگ و سرویس بهداشتی مناسب است که شورای شهر و شهرداری با کمک یکدیگر باید برای حل این دو مشکل اقداماتی را انجام دهند.

 

حاج رضایی ادامه داد: یک پارکینگ در خیابان شهید رجایی میانی وجود دارد که نیازمند ساماندهی است و با توجه به عدم وجود پارکینگ در خیابان آقا میرزا حسین و همچنین وجود منازل قدیمی و مخروبه در این منطقه شهرداری می‌تواند با تملک این منازل مسکونی در راستای ساخت پارکینگ دیگری در این محله اقدام کند.

 

امام جماعت این مسجد با اشاره به قرار گیری میدان چنار به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر در مقابل درب این مسجد و همچنین سر در معرق کاری مسجد گفت: متاسفانه هر دوی این آثار به علت نصب اطلائیه‌های مختلف در معرض نابودی هستند و بارها از شهرداری برای نصب یک تابلو اعلانات در مقابل مسجد درخواست داده‌ایم که مورد توجه قرار نگرفته و امیدواریم با نصب این تابلو دیگر شاهد ایجاد خسارت به مسجد و میدان چنار نباشیم.

 

وی خاطر نشان کرد: 5 درصد از بودجه شهرداری و شورا برای فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یافته و اقدامات خوبی هم انجام شده است ولی به نظر می‌رسد شهرداری و شورای شهر باید در راستای کشف و پرورش استعداد‌های شهر نیز اقداماتی انجام دهد.

 

 

رئیس شورای شهر محلات؛

تا پایان سال به تمامی مساجد سرکشی میکنیم

 

محمدرضا علیمحمد، رئیس شورای شهر محلات به عنوان اولین عضو پاسخگو به سوالات گفت: این جلسه در راستای ملاقات‌های عمومی و حضور در مساجد شهر برنامه‌ریزی و اجرا شده و شورای شهر و شهردار تا کنون تقریبا به تمامی مساجد شهر سرکشی کرده‌اند و برنامه پرسش و پاسخ در یکی، دو مسجد باقی مانده نیز تا پایان سال برگزار خواهد شد.

 

وی ادامه داد: فاز دوم پارکینگ خیابان شهید رجایی میانی با تملک تعدادی دیگر از منازل قدیمی و مخروبه موجود در محل در حال پیگیری است و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و پارکینگ واقع در میدان نماز و پشت پاساز قائم(عج) نیز در حال گسترش است.

 

علیمحمد با اشاره به وجود قانون برای صرف درآمدهای شهرداری از حذف پارکینگ در ساختمان‌های مسکونی برای گسترش پارکینگ‌های عمومی گفت: هر ساله چیزی در 20 میلیارد ریال برای ساخت، تکمیل و ساماندهی پارکینگ‌های عمومی سطح شهر هزینه می‌شود و این در حالی است که میانگین درآمدهای شهرداری در این بخش چیزی در حدود 2 میلیارد ریال است.

 

 

 

شهردار محلات؛

حل معضل ترافیک شهر نیازمند فرهنگ سازی ست

 

جلال آقارضایی شهردار محلات در ادامه پاسخ‌های رئیس شورای اسلامی شهر محلات با اشاره به پایان طرح جامع 10 ساله شهر گفت: شهرداری و شورای شهر درخواست بازنگری در طرح جامع 10 ساله شهر را داده‌اند و در این طرحع تمامی مسائل عمرانی شهر از جمله تعریض‌ها، پارکینگ‌ها و دیگر نیازهای شهر دیده شده است و مردم می‌توانند پیشنهادات خود را برای تصویب در طرح جامع شهری به شهرداری پیشنهاد دهند.

 

وی ادامه داد: موضوع ترافیک یک معضل همگانی در کشور است برای حل آن به اقدامات نرم افزاری نیز است و باید فرهنگ ترافیک را اصلاح کنیم و به نظر می‌رسد اعمال محدودیت ترافیکی در هسته مرکزی شهر محلات و جلوگری از تردد خودرو‌های تک سرنشین تا حدودی راه گشا باشد.

 

 

 

عضو شورای شهر محلات؛

توقف در اجرای طرح پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر به علت مخالفت کسبه

 

قاسم رئیس اکبری، عضو شورای شهر محلات در ادامه جلسه در پاسخ به اقدامات فرهنگی انجام شده توسط شورای اسلامی و شهرداری محلات گفت: شهرداری در بعد نرم افزاری و سخت افزاری در زمینه فرهنگی اقدامات خوبی انجام داده است که یک نمونه از آن کمک مالی به تمامی مساجد و NGO های فرهنگی سطح شهر بر اساس درخواست آنها بوده است و به جرات می‌توانم بگویم، درخواستی برای کمک مالی در راستای اقدامات فرهنگی در سطح شهر نبوده که به آنها کمک نشده باشد.

 

وی ادامه داد: شهرداری و شورای اسلامی شهر محلات در تمامی فعالیت‌های فرهنگی سطح شهر دخیل بوده و حتی می‌توان گفت در برپایی همایش‌های علمی نیز پیشگام بوده‌ایم و آمادگی همکاری با تمامی نهاد‌ها و ارگانها برای انجام کار فرهنگی در سطح شهر هستیم.

 

این عضو شورای شهر همچنین خاطر نشان کرد: سابق بر این برای حل معضل ترافیک هسته مرکزی شهر پیشنهاد پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر داده شده بود که با توجه به مخالفت‌های کسبه اجرای آن فعلا متوقف شده است.

 

 

 

عضو شورای شهر محلات؛

به جرات می‌گویم کار فرهنگی در سطح شهر نبوده که شورا در آن مشارکت نکرده باشد

 

محمد صالحی دیگر عضو شورای اسلامی شهر محلات در ادامه دفاع از فعالیت‌های فرهنگی شهرداری و شورای اسلامی شهر محلات گفت: به جرات می‌توان گفت کار فرهنگی در سطح شهر نبوده است که شهرداری و شورا با آن همکاری نکرده باشند و در تمامی برنامه‌ها بر اساس درخواست نهاد اقدام کننده کمک‌های پرداخت شده است.

 

وی در ادامه گزارشی از کمک‌های مالی شهرداری و شورای اسلامی به فعالیت‌های فرهنگی ارائه کرد:

- کمک به تمامی مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج و یادواره‌های شهداء بر اساس درخواست.

ـ کمک به هیئت‌های ورزشی و ایجاد فضاهای ورزشی برای ورزش‌های پایه

ـ کمک به گروه‌های هنری برپایی نمایشگاه‌های عکس و تامین تمامی هزینه‌های گروه تاتر طه برای حضور در مسابقات کشوری و همچنین حضور در جشنواره تاتر فجر به عنوان تنها نماینده استان مرکزی

- کمک به برگزاری نمایشگاه گل محلات

ـ آموزش همگانی در راستای طرح تفکیک زباله از مبدا

ـ ساخت آمفی تاتر روباز در بوستان سلامت

ـ کمک به کتابخانه‌های عمومی سطح شهر و استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی برای فرهنگ سازی عمومی

 

 

اولین رئیس چهارمین شورای شهر محلات؛

اگر مردمی مطالبه‌گر نباشیم، قطعا مسئولین پاسخگو نخواهیم داشت/صدور بیانیه از نظر اعضای شورای کار پسندیده‌ای بود و با مصوبه در شورا انجام شد

 

عباس ابراهیمی دیگر عضو شورای اسلامی شهر محلات در ادامه این جلسه گفت: اگر از طرف دولت سیستمی طراحی می‌شد تا تمامی مسئولین به صورت مستمر با حضور در مساجد ضمن ملاقات چهره به چهره با مردم پاسخگوی مشکلات آنها باشند تحولی عظیم در جامعه رخ می‌داد و اجرایی کردن این پیشنهاد با توجه به پتانسیل‌های فرماندار جدید کار سختی نخواهد بود.

 

وی ادامه داد: اگر ما مردمی مطالبه‌گر نباشیم، قطعا مسئولین پاسخگو نخواهیم داشت و این در حالی ست که مردم محلات در بعد مسائل فرهنگی شخصی مردمی استثنائی در استان هست و ای کاش این استثنا بودن به مطالبه‌گری نیز منجر می‌شد که این کار به ارتقاء فرهنگ شهری نیز کمک می‌کند.

 

ابراهیمی در پاسخ به سوال کتبی یکی از حاضرین در مسجد پیرامون صدور بیانیه حاشیه ساز و پر سر و صدای شورای شهر گفت: کار صدور بیانیه از نظر اعضای شورای شهر کار خوب و مناسبی بود، هر اقدامی در شورای شهر با نظر جمع انجام خواهد شد و تمامی اقدامات پس از شنیدن تمامی نظرات موافق و مخالف و پس از جمع بندی اجرایی خواهد شد.

 

 

شهادت می‌دهم یک رای سیاسی به مصوبات شورا داده نشده است/رای سیاسی، شاید فقط در انتخاب رئیس دخیل بوده باشد

 

وی در پاسخ به دومی سوال که شورای شهر را یک نهاد غیر سیاسی اما با اقدامت سیاسی معرفی کرده بود اظهار کرد: به جرات شهادت می‌دهم یک رای سیاسی در سطح مصوبات شورا داده نشده است و شاید فقط در انتخاب رئیس شورای شهر این اتفاق رخ داده باشد.

 

وی ادامه داد: شورا یک ید واحده است و با وجود تمامی اختلاف‌های سلایق تمام کارها با استفاده از نظرات کارشناسان مطرح در سطح استان و کشور انجام شده و به جرات میتوان گفت: این شورا بیشترین کار کارشناسی در میان شوراهای گذشته را انجام داده است.

 

 

عضو شورای شهر محلات؛

بهسازی قبرستان "گوشه" شهر محلات تبعات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی دارد/مردم شورای شهر را در کاهش تبعات فرهنگی و اجتماعی کمک کنند

 

مهدی هدایتی دیگر عضو شورای اسلامی شهر محلات در پاسخ به یکی از سوالات در خصوص برنامه شورای شهر و شهرداری در خصوص محله "گوشه" و قبرستان مومنی شهر محلات گفت: پروژه‌های بزرگی در شهرداری و شورای شهر محلات در دست اقدام است که یکی از آنها اصلاح ساختار قبرستان گوشه محلات است که قطعا تبعات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: تبعات مدیریتی با شهرداری و شورای شهر اما تبعات فرهنگی و اجتماعی آن به خاطر دستکاری شدن قبور بر عهده تمامی مردم و روحانیون شهر است.

 

هدایتی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در خصوص تردد وسایل نقلیه سنگین ساختمانی در برخی محله‌ها و ایجاد خسارت به سطح معابر گفت: در زمان ساخت و ساز  و احداث ساختمان‌ها ناچارا شاهد تردد وسایل نقیله سنگین ساختمانی هستیم که قابل برخورد نیست.

 

 

عضو شورای شهر محلات؛

شهروندان پیشنهادات خود برای درختکاری در سطح شهر را به شورا ارسال کنند/حضور در نمازهای جمعه و جماعات به خاطر پست مقام نیست و از سر عشق است

 

مهدی سروش یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر محلات در پاسخ به سوالی در خصوص نامناسب بودن درخت کاری در برخی نقاط شهر محلات گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر محلات در حال تهیه طرح و گزارشی از وضعیت درخت کاری در سطح شهر هستند و پس از آن کار درخت کاری در اسفند ماه پیش رو در سطح شهر آغاز خواهد شد و شهروندان نیز میتوانند در این خصوص پیشنهادات خود را ارائه کنند.

 

وی در پاسخ به یکی از سوالات حاشیه‌ای در خصوص چرایی حضور بیشتر و پر رنگ تر برخی از اعضای شورای شهر در نمازهای جمعه و جماعات شهر با توجه به نزدیکی به انتخابات گفت: بنده از پس از انقلاب و انتصاب آیت الله سید طه مقدسی اولین امام جمعه محلات به دستور امام خمینی(ره) در تمامی نماز‌های جمعه شرکت کرده‌ام مگر در مواقع خاص و این حضور نیز برای پست و مقام نبوده است بلکه از سر عشق بوده است.

 

وی ادامه داد: مردم باید به حضور مسئولین در نماز های جمعه و جماعت افتخار کنند و خدا نیاورد روزی را که بخواهیم برای پست و مقام در نماز جمعه حاضر شویم.

 

 

یکی از شهروندان؛

مسئولین خود باید به حضور در صفوف نماز جمعه و جماعات افتخار کنند نه مردم به حضور آنها

 

یکی از حاضرین در جلسه در واکنش به اظهارات این عضو شورای شهر گفت: این حضور در نماز جمعه و جماعت باید مایه افتخار خود اعضای شورای شهر باشد چرا که یک وظیفه است و مردم نباید به آن افتخار کنند.

 

 

مزاح امام جماعت مسجد با اعضای شورای شهر؛

شاید این حضور بیشتر و پررنگتر در نمازهای جمعه و جماعات برای استغفار از کارهای نکرده باشد

 

حسن حاج رضایی امام جماعت این مسجد در ادامه با اشاره به حضور خود در هیئت امناء قبرستان گوشه محلات گفت: قبرستان گوشه محلات مدفن مومنین و مومنات و اولیاء الله بنام است و به همین منظور باید در اجرای طرح بهسازی این فضا توجهات لازمه انجام شود و در دو سال گذشته نامی نیز برای تغییر نام این قبرستان داده شده که هنوز کار تغییر نام آن اجرایی نشده است.

 

وی در ادامه در مزاحی با اعضای شورای شهر گفت: شاید این حضور بیشتر و پررنگ تر اعضای شورای شهر در نمازهای جمعه و جماعات برای استغفار از کارهای نکرده آنها باشد.

 

 

رئیس شورای شهر محلات؛

اعضای شورا حقوق دریافت نمیکنند/پرداخت حق الجلسات برای جلسه‌های رسمی در داخل شوراست

 

در بخش دیگری از این جلسه، محمدرضا علیمحمد رئیس شورای شهر محلات گزارشی از بودجه شهرداری محلات در سال آینده ارائه و در پاسخ به سوالی در خصوص حقوق اعضای شورای شهر گفت: طبق قانون اعضای شورای شهر حقوق دریافت نمی‌کنند و تنها بابت حضور در جلسات رسمی شورای شهر در داخل خود شورای شهر که در محلات در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه تشکیل می‌شود حق الجلساتی دریافت میکنند که آن هم بر اساس قانون است.

 

علیمحمد در ادامه در گزارشی پروژه های دردست اقدام شهرداری و شورای اسلامی شهر محلات در سال آینده را معرفی کرد.

 

 

شهردار محلات؛

حکم تخریب بخشی از بلوار آیت الله غفاری در محدوده عملیاتی اداره راه و شهرسازی ست/تخریب بافتهای فرسوده حادثه خیز پس از ارسال اخطاریه کتی برای مالکان

 

جلال آقا رضایی شهردار محلات همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص دریافت حکم تخریب توسط یکی از شهروندان برای بخشی از بلوار آیت الله غفاری که سابقا از طرف شهرداری جدول گذاری و خیابان کشی شده است گفت: در آخرین جلسه هماهنگی در مرکز استان برای احداث بلوار آیت الله غفاری بخش انتهایی بلوار با توجه به وجود در حریم اداره راه به این اداره واگذار شد و دوستان اداره راه و شهرسازی باید در این خصوص اقدام کنند.

 

وی در خصوص درخواست یکی از شهروندان برای تخریب منازل قدیمی با خطر تخریب در محله‌های قدیم گفت: شهرداری اطلاع دقیقی از وضعیت پلاکهای ثبتی ندارد و مردم باید در صورت مشاهده چنین مکان‌هایی با ارائه گزارش به شهرداری ما را یاری کنند.

 

آقارضایی افزود: پس از مشخص شدن مالکیت چنین ساختمانهایی در اولین گام به مالکن در خصوص تایین تکلیف اخطار داده خواهد شد و سپس شهرداری وارد عمل خواهد شد.

 

 

هزینه پذیرایی از میهمانان شهرداری با شهرداری و هزینه پذیرایی از میهمانان شهردار با خود شهردار است

 

شهردار محلات همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص میهمانان شهرداری و هزینه کرد برای غذای آنها از طرف شهرداری و بیت المال گفت: گاها در طول هفته میهمانانی برای شهرداری از مرکز استان و یا حتی از پایتخت برای انجام کار اداری در سطح شهر حاضر می‌شوند که هزینه پذیرایی از آنها در وعده ناهار از طرف شهرداری پرداخت می‌شود و هزینه دیگر میهمانان شخصی شهردار از منابع شخصی تامین و پرداخت می‌شود.

 

آقا رضایی در پاسخ به آخرین سوال در خصوص مشکلات مسکن مهر گفت: طبق قانون و مصوبه دولت وقت شهرداری برای کمک به مالکان مسکن مهر در جهت تقسیط وام‌های پرداختی از دولت، به پروژه‌های در مرحله سفت کاری با اخذ تعهد از مدیر عامل تعاونی پایان کار صادر کرد که برخی از مدیران عامل در عمل به تعهدات خود پروژه را به صورت کامل تکمیل و تحویل متقاضیان دادند و برخی نیز به این تعهد عمل نکرده اند.

 

وی ادامه داد: در این خصوص متقاضیان بایستی مطالبات خود را از طریق دادگشتری پیگیری کنند.

 

 

آغاز خدمات رسانی شهرداری به مسکن مهر با وجود عدم تحویل سایت مسکن مهر به شهرداری

 

قاسم رئیس اکبری ضمن تایید سخنان شهردار در خصوص مسکن مهر گفت: شهرداری محلات، سایت مسکن مهر این شهر را به علت عدم تکمیل از طرف شرکت طرف قرارداد هنوز تحویل داده نگرفته است ولی با این تفاسیر کارهای خدماتی خود در مسکن مهر را آغاز کرده است.

 

 

اعضای شورا اختلاف نظر دارند ولی دو دستگی در شورا نیست

 

محمد صالحی به عنوان آخرین پاسخگو به سوالات در پاسخ به سوالی در خصوص اختلاف نظر، دودستگی و سیاسی بازی در شورای شهر محلات گفت: اعضای شورای شهر با یکدیگر اختلاف نظر دارند ولی هیچ دو دستگی وجود ندارد و این اختلاف نظرها قطعا باعث تعالی خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/ی

 
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, شورای اسلامی شهر محلات, شهردار محلات, پرسش و پاسخ, متن و حاشیه, نماز جماعت استغفار, شهرستان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *