نفس‌های آخر بزرگترین دهکده گل کشور/گلکاران محلاتی در انتظار عمل دولت به تعهدات خود

6 آذر 1395 کد خبر : 988615062 | بازدید : 24383

صبح محلات_دهکده 110 هکتاری گل محلات در حالی این روز‌ها به علت کمبود آب در خطر نابودیست که برخی از مسئولین شهرستانی برای افزایش وسعت این مجموعه تلاش می‌کنند.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، بزرگترین دهکده پرورش گل ایران در محلات با سرمایه‌ گذاری بالغ بر 700 میلیارد ریال دولت و بخش خصوصی به علت کمبود آب در حال نابودی ست، و این درحالیست که بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه عدم برنامه‌ریزی مناسب از سوی دولت و عدم انجام تعهدات از طرف دولت را بخشی از دلایل نابودی و ایجاد مشکلات در این دهکده می‌دانند.

 

 

تنها همکاری مسئولین شهرستانی همنوایی و گریه کردن با گلکاران است

 

سپهری از تولیدکنندگان گل در دهکده گل و گیاهان زینتی محلات در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از پایان تابستان با کاهش سطح آب موجود در حوضچه‌های لاستیکی تامین کننده آب دهکده، وضعیت آب از نظر کمیت و کیفیت با مشکلات متعددی مواجه شده است و به ناچار از پساب خود گلخانه که تنها در آبیاری فضای سبز و سیستم خنک کننده قابل استفاده بوده است استفاده می‌کنیم.

 

وی ادامه داد:  در سیستم گلخانه‌های هیدروپونیک امکان استفاده از پساب در پرورش گل نیست و ما به اجبار میزان آبیاری خود را تا حدود 60 درصد کاهش داده‌ایم و این امر باعث ضربه زدن به تولید شده است.

 

این پرورش دهنده گل با اشاره به کشت گل در گلدان و خاک در اکثر مجموعه‌های پرورش گل در دهکده گل محلات گفت: این واحد‌ها به علت عدم امکان جمع آوری پساب با مشکلات بیشتری واجه هستند و در حال حاظر با استفاده از تانکر و خرید آب کار و فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

 

سپهری کاهش میزان بارندگی، بحران آب و عدم برنامه‌ریزی و پیش بینی لازم در تامین آب در هنگام طراحی و ساخت این مجموعه را از عوامل بروز مشکل دانست و افزود: پیش بینی‌های گذشته در تامین آب  برای این دهکده از محل آبهای سطحی و هرز آب‌ها ناقص بوده و باعث این اتفاقات افتاده شده است چرا که با کاهش بارش شاهد کاهش آب‌های سطحی و همچنین کاهش هرز آب‌ها در منطقه هستیم و صاحبان قنوات و آب‌ها نیز بیشتر در تلاش هستند با فروش آب موجود بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

 

وی همچنین بیان کرد: تامین آب در این مجموعه از تعهدات وزارت جهاد کشاورزی است و این در تعهدات محضری آورده شده است اما امروز هیچ کس پاسخگو نیست و تنها همکاری مسئولین شهرستانی همنوایی و گریه کردن در کنار پرورشدهندگان در این بحران است و شاید مسئولین شهرستان بیش از این از دستشان بر نمی‌آید.

 

این پرورش دهنده گل در خاتمه گفت: بسیاری از مسئولین دولتی هیچ توجهی به سرمایه گذاری های انجام شده توسط دولت و بخش خصوصی ندارد و برای آنها هیچ اهمیتی ندارد که این سرمایه‌ها در حال نابودی ست.

 

 

 

طبق تعهدات موجود باید آب مورد نیاز گلکاران تامین شودفرجی از دیگر گلکاران حاشیه‌ی دهکده گل محلات نیز گفت:  به منظور بهسازی و راه اندازی دهکده گل 20 حلقه چاه قنوات در بالا دست تخریب و آبهای موجود نیز جهت ذخیره سازی به یک سد خاکی هدایت و کل میزان آب در این بند خاکی از میان رفت.

 

وی ادامه داد: طبق تعهد، مسئولین بایستی در تابستان به ما آب تحویل می‌دادند که این امر نیز با توجه به کمبود آب میسر نشده و تعداد زیادی از گلکاران با استفاده از تانکر درحال خرید آب هستند.

 

در حالی که مشکلات تامین آب در بخش کشاورزی، گلکاران در دهکده گل محلات را با معضلاتی مواجه کرده است، تعدادی از گلخانه داران از عدم تامین آب شرب در برخی از مجموعه‌ها خبر می‌دهند، یکی از کارگران بخش پرورش گل و گیاه به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر درتامین آب آشامیدنی سالم نیز مشکلاتی را شاهد هستیم و با وجود اتمام پروژه انتقال آب شرب و خرید انشعاب، در تامین آب شرب مورد نیاز کارگران و بخش‌های اداری نیز با مشکلاتی مواجه هستیم.

 

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان؛

انتقال پساب فاضلاب شهر محلات به مجموعه در دستور کار است

 

علی بابایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفتگوی با خبرنگار صبح محلات پیرامون مشکلات ایجاد شده و برنامه سازمان جهاد کشاورزی برای حل این مشکلات گفت: پیرامون مشکل ایجاد شده در تامین آب دهکده گل محلات در جلسه با مسئولین استانی موضوع  مطرح شده است تصمیمات خوبی نیز اتخاذ شده که یکی از آنها انتقاب پساب فاضلاب شهر محلات به حوضچه‌های لاستیکی تنها به منظور پرورش گل است.

 

بابایی همچنین افزود: در بحث انتقال پساب فاضلاب شهر محلات به حوضچه‌های لاستیکی طبق برآورد انجام شده نیازمند 18 میلیارد ریال اعتبار هستیم که 50 درصد آن از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان و 50 درصد مابقی نیز از طرف بخش خصوصی و تولیدکنندگان گل تامین خواهد شد و در چند روز گذشته هماهنگی لازم برای تامین 50 درصد اعتبارات دولتی به نتیجه رسیده‌ است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به زمان بر بودن طرح انتقال پساب گفت: برای حل مشکل در بازه زمانی کوتاه باید آب مورد نیاز از طریق قنوات بالا دست مجموعه تامین شود که این امر نیازمند مذاکراتی با کشاورزان و صاحبان قنوات است که این امر نیز در دستور کار مسئولین شهرستانی قرار گرفته است.

 

وی بحران مربوط به تامین آب را مربوط به بازه زمانی 30 الی 40 روزه پایان پاییز تا آغاز بارش‌های پاییزی و زمستانی دانست و بیان کرد: پس از انتقال پساب فاضلاب در دراز مدت مشکلی در تامین آب نخواهیم داشت و این آب طبق توافق انجام شده تنها باید به منظور پرورش گل و گیاه و استفاده در تاسیسات جانبی گلخانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد و در تولید محصولات کشاورزی سبد تغذیه انسان و دام نباید استفاده شود.

 

بابایی در خصوص چرایی ایجاد مشکل در تامین آب دهکده گل محلات گفت: تامین آب این دهکده از محل آب های سطحی بوده که به علت خشکسالی های اخیر دچار مشکل شده و نیازمند تصمیمات عاجل و همچنین برنامه ریزی‌های دراز مدت است.

 

 

نماینده مردم محلات ودلیجان در مجلس شورای اسلامی؛

تصمیمات خوب و مناسبی برای بلند مدت گرفته شده است که در این فرست و زمان کوتاه چاره ساز نخواهد بود/نجات دهکده گل نیازمند تصمیمات عاجل است

 

نماینده مردم محلات ودلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص مشکلات دهکده گل و گیاه محلات در گفتگو با خبرنگار ما گفت: همه مسئولین استانی و شهرستانی از ابتدای ایجاد این مشکل به دنبال راه حل بودیم و همه مسئولین اراده‌ای جدی برای حل این مشکل دارند.

 

وی ادامه داد: و با توجه به محدودیت‌های موجود باید از اقدامات عاجل برای حل مشکل استفاده کنیم چرا که دهکده گل محلات و بزرگترین دهکده گل کشور نفس های پایانی خود را می‌کشد.

 

سلیمی با اشاره به سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی دولت و 400 میلیارد ریالی بخش خصویی برای راه اندازی دهکده گل محلات خاطر نشان کرد: تصمیمات خوب و مناسبی برای بلند مدت گرفته شده است که در این فرست و زمان کوتاه چاره ساز نخواهد بود و نجات بزرگترین دهکده گل کشور که نفس‌های آخر را می‌کشد باید تصمیمات عاجلی گرفته شود.

 

 

یک کارشناس جهاد کشاورزی؛

برنامه‌ریزی مناسبی برای تکمیل ظرفیت حوضچه‌های لاستیکی و کاهش تبخیر نشده بود

 

یک کارشناس جهاد کشاورزی آگاه از مشکلات دهکده گل محلات به خبرنگار ما گفت: در گذشته هرز آبهای سطحی از طریق یک رودخانه فصلی به قم رو منتقل میشد و معمولا مشکلاتی را فراهم میکرد و مشاور طرح با شرایط آن روز دهکده و حوضچه‌های لاستیکی را طراحی کرده است.

 

وی ادامه داد: با رشد چشم گیر بهره برداری از گلخانه ها در سال جاری و کاهش بارش  شاهد بروز این مشکل هستیم و این در حالیست که در سالهای گذشته میزان برداشت آب از این حوضچه‌ها کمتر از 25 درصد بوده است.

 

این کارشناس  آگاه همچنین افزود: بخشی از هرز آب سطحی شهرستان به این حوضچه‌ها هدایت نمی‌شد و برای انتقال آنها نیز برنامه ریزی لازم صورت گرفته است و اگر با برنامه ریزی ظرفیت هر دو حوضچه را در زمان بارش تکمیل کرده و به منظور کاهش تبخیر اقداماتی انجام شده بود امروز شاهد این مشکل بزرگ نبودیم.

 

عملیات احداث دهکده گل و گیاهان زینتی محلات در زمینی به مساحت 110 هکتار و با پیش‌بینی ایجاد شش هزار متر فضای گلخانه‌ای در فاز اول در سال 1372 آغاز و بعد از وقفه‌ای چندین ساله در 1383 از سر گرفته شد.

 

درحالی که حوضچه‌های لاستیکی 1 میلیون متر مکعبی طراحی شده برای تامین آب این دهکده خالی از آب هستند برخی از مسئولین شهرستانی به دنبال دریافت زمین جدید برای احداث فاز دوم دهکده گل محلات در زمینی به مساحت 100 هکتار هستند که این امر موجب نابودی سرمایه‌های دولیت و خصوصی خواهد شد.

 

 

 

خشکی کامل یکی از حوضچه‌های تامین آب دهکده گل محلات

 

 

 

 

 

 

کاهش چشم گیر سطح آب حوضچه شماره 2 و آبگیری اندک به واسطه بارش‌های هفته های اخیر

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, دهکده گل محلات, خشکسالی, نابودی دهکده گل محلات, بی تدبیری مسئولین, پروش گل, شهرستان محلات, خبر محلات, محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *