سرانه فضای فیزیکی کتابخانه های محلات فراتر از استاندارد است

25 آبان 1395 کد خبر : 988614981 | بازدید : 887

به گزارش صبح محلات به نقل از ایرنا کاظم ترابی روز سه شنبه گفت: بر اساس استاندارد جهانی به ازای هر 100 نفر باید هشت متر فضای فیزیکی کتابخانه ای وجود داشته باشد که در محلات بیش از 10 متر به ازای هر نفر عرصه محیطی برای کتابخوانی موجود است.
وی توضیح داد: درحال حاضر 1200 متر فضای فیزیکی کتابخوانی در 8000 متر وسعت کتابخانه ای محلات موجود است.
رئیس کتابخانه های عمومی محلات اظهار کرد: بر اساس مستندات سرانه فضای فیزیکی کتابخانه های استان مرکزی 2 متر و پنج سانتیمتر است.
ترابی بیان کرد: میانگین مطالعه و استفاده از کتابخانه در این شهرستان 8.80 صدم درصد، امانت دهی کتاب 2.7 دهم درصد و سرانه کتاب به ازای عضو 1.50 صدم درصد است .
رئیس کتابخانه های عمومی محلات افزود: این شهرستان دارای بخش مهماندارسرا یا خانه کتابدار به وسعت 186 متر است که از نظر امکانات و تجهیزات جزء برترین ها در کشور است.
وی بیان کرد: خانه کتابدار این شهرستان با استقبال بی نظیر کتابداران گردشگر مواجه است به طوری که پنج روز هفته ظرفیت آن تکمیل است.
ترابی ادامه داد: برای دومین سال متوالی یکی از 10 کتابدار برتر کشوری امسال از شهرستان محلات انتخاب شد و سال گذشته نیز کتابدار برتر استان مرکز ی و یکی از کتابدارهای برتر کشور از این شهرستان انتخاب شد.
رئیس کتابخانه های عمومی محلات افزود: کتابخانه های عمومی این شهرستان بر اساس سنجش نهاد کتابخانه ها از نظر شیوه عملکرد در استان برتر شناخته شده است.
به گزارش ایرنا، ترابی خاطر نشان کرد: کتابخانه های محلات دارای بخش های مرجع، امانات، نشریات و مجلات، سالن مطالعه خانه کودک، سی دی های کمک درسی، بانک سی دی و تازه های کتاب است.
وی بیان کرد: 4600 نفر عضو کتابخانه های این شهرستان هستند که دانش آموزان بیشترین درصد عضویت را شامل می شوند.
وی، از ساخت کتابخانه مرکزی محلات در زمینی به مساحت 4500 متر مربع نیز خبر داد و گفت: حدود 60میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل این طرح نیاز است.
رئیس کتابخانه های عمومی محلات، نداشتن کتاب های تخصصی در زمینه پزشکی و گل و گیاه را از مشکلات اصلی در حوزه کتابخانه های این شهرستان عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: همایش خیابانی کتاب از جمله برنامه های فرهنگی است که در یک سال گذشته در کتابخانه های این شهرستان برگزار شده و این همایش برای نخستین بار در کشور در تابستان امسال انجام شد.
رئیس کتابخانه های عمومی محلات، رونمایی از کتاب تاریخ فرقه اسماعیلی شهرزاد رضایی مقدم و آغازی بر اندیشه اسلامی سید هاشم حسینی مقدم در هفته کتاب و کتابداری را از دیگر اقدامات امسال در این شهرستان عنوان کرد.
ترابی گفت: اشاعه فرهنگ کتابخوانی و ترویج فرهنگ استفاده از کتابخانه زمینه ساز آگاهی و بیداری مردم در همه عرصه ها و در راستای تعالی اندیشه و رشد فکری است.
شهرستان محلات با 50 هزار نفر جمعتی دارای سه کتابخانه عمومی استدیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *