برداشت درختچه بید قرمز صادراتی در محلات آغازشد

25 آبان 1395 کد خبر : 988614968 | بازدید : 2561

به گزارش صبح محلات به نقل از ایرنا عبدالله محمودی روز دوشنبه افزود: سطح باغات درخچه زینتی بید قرمز در این شهرستان 60 هکتار است که پیش بینی می شود از این سطح ، 700 هزار شاخه تولید شود.
وی ادامه داد: بیش از 95درصد از تولید این محصول، به کشورهای ژاپن ،تایوان ،آمریکا، هلند و چین از پایانه صادراتی فرودگاه امام خمینی( ره) صادر می شود.
محمودی بیان کرد: درختچه بید قرمز محلات از نوع سیلیکس است که در بسته های 80 شاخه ای صادر می شود.
وی تصریح کرد: محلات در تولید و صادرات بید قرمز رتبه اول کشور را دارد و برداشت این محصول در مدت دو ماه و نیم 9 هزار نفر روز اشتغال ایجاد می کند.
محمودی بیان کرد: تا سال 1379 بید قرمز در محلات برای گرمازایی سوزانده می شد که سال 81 با تفکیک و دسته بندی مناسب، زمینه صادرات آن به خارج از کشور آغاز و در سال 1385 در کتاب گینس به ثبت جهانی رسید.
مدیر جهاد کشاورزی محلات گفت: کیفیت بید قرمز این منطقه به دلیل شرایط اقلیمی مناسب در بازار دنیا بی نظیر است و بید قرمز محلات به عنوان یک برند دردنیا شناخته شده محسوب می شود.
محمودی با بیان اینکه 100 حانوار شهرستان به طور دائم به تولید این نوع درخچه زینتی در محلات مشغول هشتند ، ادامه داد: تولید این محصول در هر هکتار برای سه نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی محلات، سال گذشته 587 هزار شاخه بید قرمز تزئینی به خارج از کشور صادر شد.
شهرستان محلات بزرگترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیر کشت و تولید گل و گیاه زینتی است.
18 درصد از اراضی زیر کشت گل و 12 درصد از تولید گل شاخه بریده ،80 درصد تولید گل های فصلی نشائی، 21 درصد از تولید درخت و درختچه های زینتی و 14 درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در محلات تولید می شود.
تولید 350 گونه مختلف گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز، محلات را به یکی از قطب های پرورش و تجارت گل و گیاه تبدیل کرده است.
افزون بر سه هزار نفر به صورت رسمی در 700 واحد تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی در شهرستان محلات مشغول به کارهستند.
تگها: صبح محلات, بید قرمز صادراتی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *