خواب عمیق بیمارستان 320 تختخوابی ولیعصر

9 شهریور 1392 کد خبر : 98861495 | بازدید : 3127

 

ساخت بیمارستان جدید ولیعصر اراک، با توجه به کمبود اعتبارات تاکنون از پیشرفت قابل قبولی برخوردار نبوده است و در خواب عمیق به سر می برد.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از دیارآفتاب: ساخت بیمارستان جدید ولیعصر اراک، با توجه به کمبود اعتبارات تاکنون از پیشرفت قابل قبولی برخوردار نبوده است و در خواب عمیق به سر می برد.
حدود 6 سال از کلنگ زنی احداث ساختمان جدید بیمارستان ولی عصر (عج) اراک به عنوان مرکز درمانی و پزشکی مرکز کشور ، می گذرد اما نه تنها این بیمارستان هنوز به مردم اراک تحویل نشده است که روند ساخت آن با توقف و رکود روبروست و میراث 6 سال گذشته به دولت جدید رسید .
بیمارستان ولی عصر با 60 سال عمر، به دلیل کمبود امکانات و فضای مناسب درمانی ، عامل نارضایتی های بسیاری از مردم شده است.
پس از تصویب احداث ساختمان جدیدِ بیمارستان با 320 تختخواب در کنار ساختمان قدیمی، امید روزهای بهتری برای بهداشت و درمان این شهر می رفت .
اما این پروژه با وجود قرار گرفتن در ردیف اعتبارات ملی به دلیل کمبود اعتبار و تخصیص نیافتن بودجه در همان مراحل اولیه ساخت باقی ماند و در این چند سال هرگز ارتفاعش از ارتفاع چند متری فنداسیونش بالاتر نرفت.
 
به گفته کارشناسان با ادامه روند تدریجی تخصیص اعتبار، تکمیل این پروژه چندین سال طول می کشد و با این وضعیت شاید زمانی به بهره برداری برسد، که دیگر پاسخگوی بهداشت و درمان استان نباشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک می گوید: برآورد هزینه تکمیل پروژه در اواخر پارسال هزار میلیارد ریال بود که منابع ملی و استانی باید در تامین اعتبار آن به کار گرفته شوند تا بتوان در کوتاه مدت نیازهای اصلی پروژه را رفع و آن را برای خدمات رسانی تجهیز کرد.
گرچه با پیگیری های صورت گرفته برای امسال اعتبار 110 میلیاردی ریالی برای پروژه 320 تختخوابه ولیعصر درنظر گرفته شده است اما امیدها به روند مناسب احداث این بیمارستان تا استقرار دولت جدید مورد تردید است.
کلنگ ساختمان جدید مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر در 22 بهمن 1386با حضور مسئولان وقت در محل ساختمان اداره کل راه و ترابری استان مرکزی به زمین زده شد.
قرار گرفتن استان مرکزی در شاهراه کشوری و بالا بودن ضریب سوانح جاده ای و صنعتی موجب شده است بیمارستان کنونی ولی عصر با امکانات فیزیکی نامناسب پاسخگوی حجم سنگین بیماران فوریت های پزشکی، بیماران شهرهای استان و استان های همجوار نباشد.
با نوسانات بازار و افزایش قیمت مصالح و تحریم ها هرساله بر اعتبار لازم جهت تکمیل و تجهیز ساختمانِ جدیدِ بیمارستان اضافه می شود که طولانی شدن صف انتظارِ اعتبار این پروژه را به آینده ای دورتر موکول می کند که دیگر دردی از نیازهای درمانی استان را رفع نخواهد کرد.
در همین حال استاندار مرکزی نیز از روند کند احداث این بیمارستان گلایه مند و سرعت‌بخشی در ساخت و تکمیل بیمارستان ولی‌عصر را خواستار شده است .
 
این بیمارستان به عنوان قدیمی‌ترین مرکز درمانی استان روزانه شاهد مراجعه خیل عظیم بیماران است و ارائه خدمات مناسب به این بیماران از ضروریات است و البته قرار است با نوسازی، بیمارستان 320 تختخوابی ولی‌عصر اراک در زمینی به مساحت 6 هزار متر و در 14 طبقه تحویل مردم شود.

 

 

اهمیت بیمارستان ولی عصر اراک در پوشش بیماران استان مرکزی و استان های همجوار مانند استان لرستان، همدان، قم و حتی اصفهان است.
اکنون نداشتن فضای مناسب و کافی و نبودن تجهیزات پزشکی و درمانی در اراک و با توجه به ازدحام بیش از حد مراجعه کنندگان و بیماران به یکی از مشکلات جدی استان تبدیل شده است.
البته قرار گرفتن اورژانس در بیمارستان ولی عصر اراک تراکم بیمار و مراجعه کننده را در آن دو چندان کرده و خدمات رسانی این بیمارستان را با چالش جدی تری نسبت به بیمارستان امیر کبیر مواجه کرده است.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با مراجعه روزانه 1000بیمار و بیش از 400 هزار مراجعه و 100 هزار عمل جراحی بزرگ در این بیمارستان، این مرکز درمانی را به یکی از مهمترین بیمارستان های اراک تبدیل کرده است.روزانه بیش از هزار بیمار به بیمارستان ولی عصر اراک مراجعه می کنند که روند احداث کند این بیمارستان در حال تبدیل شدن به حلقه مفقوده درمان مرکز کشور می شود.
تگها: بیمارستان ولیعصر اراک, صبح محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *