کشف سنگ نگاره‌های باستانی در محلات/یک کارشناس باستان شناسی: سنگ نگاره‌های محلات قدمتی 3 هزار ساله دارند

24 مرداد 1395 کد خبر : 988614594 | بازدید : 2438

صبح محلات_یک دكتراي باستان شناسي هنر گفت: سنگ نگاره‌های کشف شده در محلات قدمتی 3 هزار ساله دارند و همتراز با سنگ نگاره‌های تیمره هستند که تاکنون ثبت نشده بودند.

 


دکتر محمد ناصری فرد دکترای باستان شناسی هنر و پژوهشگر نقوش کهن غارها و گوه‌های ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات پیرامون سنگ نگاره‌های مکشوفه در غرب شهر محلات توسط خبرنگار ما گفت: سنگ نگاره بز کوهی منقش در سنگ نگاره‌های غرب محلات همانند دیگر نقوش سنگی سراسر جهان است.

 

وی ادامه داد: بز کوهی در ایران باستان و کهن موجودی مقدس و مورد توجه همه اقوام بوده است به همین دلیل نقوش آن در گذشته کهن روی سخره‌ها و در دوره‌های بعد روی سفالینه‌ها نقش بسته است.

 

این کارشناس باستان شناسی با اشاره به وجود همین نقش بز کوهی در شرقی ترین و غربی ترین نقاط جهان گفت: سنگ نگاره بز کوهی همیشه در کنار گذر آب‌ها و رودخانه‌ها و محل‌های سکونت و زندگی اقوام قدیم مشاهده شده است و بسیار جالب است که تمامی این نقوش در سراسر جهان از آریزونای آمریکا تا قلب آفریقا، کشمیر و چین به صورت یکسان و دارای یک رویکرد نوشته گونه است.

 

ناصری فرد با اشاره به سن تقریبی 3 هزار ساله این نقوش بیان کرد: با وجود تمامی شباهت‌های موجود در این سنگ نگاره‌ها نکته جالب عدم ارتباط افراد نگارنده در سراسر جهان است و این نقوش که از طرف کارشناسان جهانی به عنوان پنجره‌ای رو به گذشته نام گرفته‌اند حاوی پیام‌ها، نگرش‌ها و باورهای مردم قدیم هستند.

 

وی با اشاره به مشاهده سنگ نگاره‌هایی از این دست در کوه‌های اطراف خورهه، روستای ورین و شهر نیم ور گفت: این نقوش برای اولین بار در منطقه غرب شهر محلات کشف شده‌اند که قطعا باید مورد بازدید و توجه قرار گیرند.

 

 

درآمد 2 میلیارد دلاری قزاقستان از 700 سنگ نگاره و مغفول ماندن 21 هزار سنگ نگاره تیمره خمین

 

دکتر ناصری فرد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود تنها 700 عدد سنگ نگاره در قزاقستان و درآمد سالانه 2 میلیارد دلاری این کشور از صنعت توریسم گفت: در سطح کشور 51 هزار سنگ نگاره به ثبت رسیده که بیشترین آنها در منطقه تیمره خمین است و قطعا سنگ نگاره‌های محلات نیز به نوعی وابسته به تیمره خمین است اما هنوز برای جذب گردشگر معرفی نشده‌اند.

 

وی با اشاره به شناسایی بیش از 21 هزار سنگ نگاره در منطقه تیمره خمین و محلات اظهار کرد: با توجه به گستره زیاد سنگ نگاره‌ها و گشف نقوش جدید در غرب محلات، می‌توان گفت به احتمال زیاد در کوه‌های شمالی محلات نیز تعداد زیادی سنگ نگاره وجود داشته باشد که هنوز کشف و ثبت نشده‌اند.

 

این کارشناس باستان شناسی در خاتمه با اشاره به برنامه ریزی‌های صورت گرفته در استان برای حفظ و نگهداری سنگ نگاره‌های موجود در استان خاطر نشان کرد: این نقوش سنگی منبع عظیمی برای جذب توریسم و درآمد زایی برای کشور است و طبق اعلام آمادگی مدیریت میراث فرهنگی استان مرکزی به زودی طرحی برای ساماندهی و معرفی این سنگ نگاره‌ها به گردشگران داخلی و خارجی اجرایی خواهد شد.

 

 

گزارش تصویری مرتبط را اینجا ببینید.

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, سنگ نگاره, نقوش سنگی, کشف سنگ نگاره در محلات, غرب محلات, تیمره, سنگ نگاره 3 هزار ساله, محلات, ناصری فرد, شهرستان محلات, محلات, خبر محلات, اخبار محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها