مدیریت آثار تاریخی محلات و دلیجان، تنها با یک دفتر نمایندگی/منطقه ویژه گردشگری استان مرکزی، اداره میراث فرهنگی ندارد/قدیمی ترین آسیاب آبی استان در تسخیر مرغ‌ها

23 مرداد 1395 کد خبر : 988614592 | بازدید : 1344

صبح محلات_در حالی که به گفته مسئولین میراث فرهنگی استان مرکزی، میزان گردشگر پذیری شهرستان محلات به اندازه کل استان است،اما این شهرستان فاقد اداره میراث فرهنگی است.

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صبح محلات گفت: منطقه محلات ظرفیت‌های بسیار مناسبی در حوزه گردشگری دارد و همین ظرفیت باعث شده تا به گفته مسئولین میراث فرهنگی استان، شهرستان محلات به تنهایی به اندازه کل استان پذیرای گردشگر باشد.

 

وی ادامه داد: به اعتراف مسئولین میراث فرهنگی استان شهرستان محلات یک منطقه ویژه گردشگری در استان و حتی کشور است و شهرستان دلیجان نیز به واسطه دارا بودن بافت تاریخی سنتی و مناطق اکوتوریستی در جایگاه‌های بالای گردشگر پذیری استان قرار دارد و بر همین اساس نیز به دنبال راه اندازی اداره میراث فرهنگی در سطح شهرستان‌های محلات و دلیجان هستیم.

 

سلیمی با اشاره به عدم امکان مدیریت صحیح و کامل میراث فرهنگی و گرشگری شهرستان‌های محلات و دلیجان با دفتر نمایندگی بیان کرد: عدم وجود اداره باعث شده تا منابع درآمدی برخی آثار گردشگری واگذار شده به اشخاص به بیرون از شهرستان هدایت شود و این درحالی ست که سرمایه گذاران داخلی به دنبال سرمایه گذاری در چنین بخش‌هایی هستند.

 

این نماینده مجلس همچنین افزود: نبود اداره میراث فرهنگی باعث شده سلسله آثار باستانی و قدیمی شهر محلات همانند قلعه آقاخان، بادگیر‌های شهر محلات و ده ها اثر دیگر در سالهای اخیر به کلی  از میان رفته اند و اینک هیچ آثاری از آنها باقی نمانده است.

 

وی با اشاره به نبود دفتر نمایندگی میراث فرهنگی و گردشری در هر دو شهرستان محلات و دلیجان طی سالهای گذشته اظهار کرد: همین دفاتر میراث فرهنگی نیز با اعمال فشار به مسئولین استانی طی سالهای گذشته راه اندازی شده است که به مدیریت‌ آنها نیز ایراداتی وارد است.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی  در خاتمه خاطر نشان کرد: دفاتر نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری در هر دو شهرستان‌های محلات و دلیجان تنها با یک نفر نیرو مدیریت‌ می‌شود و عدم سکونت نماینده در شهرستان و تقسیم ساعات کاری خود مابین هر دو شهرستان موجب شده تا امکان رسیدگی کامل به شهرستان‌های محلات و دلیجان وجود نداشته باشد و در حال حاضر از طریق استاندار پیگیر راه اندازی ادارات میراث فرهنگی و گردشگری با نیرو‌های مستقل در هر دو شهرستان محلات و دلیجان هستیم.

 

 

 

قدیمی ترین آسیاب آبی استان لانه مرغ‌ها

 

 آسیاب های آبی جزو قدیمی ترین و ارزشمندترین آسیاب های ایران هستند و یکی از این آسیاب های آبی در شهرستان محلات واقع شده که قدیمی ترین آسیاب آبی استان مرکزی نیز می‌باشد.

 

این آسیاب آبی در سال ۱۳۸۷ به عنوان اثر ملی ثبت شده ولی همچنان توسط مالک خصوصی اداره می‌شود و به گفته مالکان خصوصی قدمت این آسیاب به حدود ۴۰۰ سال پیش و دوران صفویه باز می گردد. 

 

آسیابی که مساحت قبلی آن در حدود ۱۵۰۰ متر مربع بوده و اینک تنها ۴۰۰ متر مربع آن باقی مانده است و به محلی برای نگهداری مرغ و خروس تبدیل شده است.

 

به گفته مسئولین عدم وجود اعتبار باعث شده تا تملک و احیاء این آسیاب جدی گرفته نشود و این در حالی ست که مالکین حقیقی نیز از تمکن مالی برای احیاء و بهره برداری از آسیاب آبی محلات برخوردار نیستند و قدیمی ترین آسیاب آبی استان در تسخیر مرغ و خروس‌ها باشد.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, میراث فرهنگی, آسیاب ابی محلات, قدیمی ترین اسیاب ابی محلات, نماینده مردم محلات و دلیجان, دفتر نمایندگی میراث فرهنگی, محلات, شهرستان محلات, خبر محلات, گردشگری در محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *