اعتراض کشاورزان نیم‌وری به نادیده گرفتن حق آبه 80 ساله دشت نیم ور/هزاران هکتار از مزارع نیم ور در حال نابودی

6 مرداد 1395 کد خبر : 988614532 | بازدید : 1336

صبح محلات_در حالی که اسناد و شواهد موجود مهر تاییدی بر حق آبه کشاورزان دشت نیم ور زده است، برداشت‌های غیر قانونی و عدم برنامهریزی در رها سازی آب در رودخانه قمرود(لعل بار) کشاورزی در دشت نیم ور محلات را در معرض تهدید قرار داده است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، در حالی که مردم و کشاورزان نیم‌وری در اعتراض به نادیده گرفته شدن حق آبه 80 ساله دشت نیم‌ور در مسجد امام حسین(ع) این شهر اجتماع کرده بودند، عزت الله آمره‌ای مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان مرکزی در جمع کشاورزان و مسئولین محلی با اشاره به وضعیت نا مناسب آب در کشور به واسطه خشکسالی‌های اخیر خواستار اصلاح روش‌های آبیاری در مزارع شد.

 

 

نماینده کشاورزان نیم‌وری؛

دبی آب رها سازی شده از سد گلپایگاه تنظیم و مدت آب دهی را بیشتر کنید/بند تاریخی نیم ور موید حق آبه کشاورزان نیم وری از رودخانه قم رود است

 

کاوه‌ای به نمایندگی از مردم و کشاورزان نیم ور و شهردار ادوار گذشته این شهر در خصوص حق آبه دشت نیم‌ور گفت: دشت نیم ور در گذشته بیش از هزار هکتار زمین کشاورزی حاصل خیز داشته است که کلا از رودخانه لعل بار(قمرود) سیر آب می‌شده و بند تاریخی نیم ور با قدمتی بیش از 2 هزار ساله مهر تاییدی بر این مدعاست.

 

وی ادامه داد: کشاورزان نیم‌وری در سالهایی نچندان دور بیش از 2 هزار تن گندم تحویل دولت می‌داده‌اند که در سالهای پس از انقلاب به علت ساخت دو سد در بالا دست و دریافت مجوز حفر چاه توسط عده‌ای سود جو در مسیر این رودخانه اینک دشت نیم ور در حال نابودی کامل است.

 

نماینده کشاورزان تنظیم دبی آب خروج از سد و رها سازی بلند مدت آب در رودخانه را از راهکار‌های حل این مشکل عنوان و افزود: در حال حاضر تنها به مدت 10 روز آب سد رها سازی می‌شود که به علت دبی زیاد و حجم عظیم آب قابل استفاده کشاورزان نیست و به نظر می‌رسد رها سازی آب در بازه زمانی بیشتر و با دبی کمتر و تنظیم شده در کوتاه مدت مشکل آب کشاورزی دشت نیم‌ور را حل خواهد کرد.

 

کاوه‌ای در خاتمه راه کار میان مدت حل این مشکل را در ساخت یک سد خاکی برای جمع آوری روان آبهای فصلی و ذخیره سازی آب موجود در رودخانه و استفاده توسط کشاورزان دانست.

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان؛

کشاورزان سیستم آبیاری خود را اصلاح کنند/سیاست وزارت نیرو در ساخت سد و مخازن آب به کلی تغییر کرده است

 

عزت الله آمره‌ای مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان مرکزی در ادامه جلسه با اشاره به وضعیت نامناسب منابع آب سطحی و زیر سطحی در کل کشور گفت: تمام مشکل امروز ما در زمینه آب مربوط به خشکسالی‌های اخیر نیست و بخش عمده‌ای از آن به علت استفاده بی رویه و بدون برنامه از آب است.

 

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات بلاعوض دولتی برای اصلاح سیستم‌های آبیاری کشاورزی  اظهار کرد: مصرف آب کل کشور در بخش‌های مختلف صنعت و شرب کمتر از 10 درصد است و چیزی در حدود 92 درصد آب‌های مصرفی در بخش کشاورزی ست و رفع مشکل کم آبی نیز در اصلاح روش‌های کشاورزی و آبیاری است و کشاورزان نیز باید به سمت اصلاح سیستم آبیاری مزارع خود حرکت کنند.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان همچنین با اشاره افت یک متری ارتفاع آب‌های زیر سطحی در هر سال در منطقه و کشور گفت: در بحث برخورد با چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت‌ها باید طبق قانون برخورد شود که این امر در دستور مراجع و دستگاه‌های مسئول قرار گرفته و در حال اجرایی شدن نیز هست.

 

آمره‌ای با اشاره به حق آبه یک هزار و 500 لیتر در ثانیه‌ای دشت نیم ور به استناد اسناد موجود از رودخانه قم رود گفت: رودخانه قم رود در حال حاضر به هر دلیلی خشک شده و کشاورزان قادر به برداشت سهم آب خود از این رود نیستند و به نظر می‌رسد یکی از ساده ترین راه‌ها برای حل مشکل پیشنهاد خود کشاورزان در خصوص رها سازی برنامه ریزی شده آب در رودخانه برای بهره برداری هرچه بیشتر و بهتر کشاورزان است.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان در خاتمه با اشاره به تغییر سیاست‌های وزارت نیرو در ساخت انواع سد‌ها گفت: وزارت نیرو در حال حاضر با ساخت انواع سد و مخازن طبیعی آبی مخالف است و در صورت پرداخت حق آبه شهرستان از محل سد کوچری که در دست وزارت نیرو است و پس از تکمیل در رودخانه رها سازی خواهد مشکل آب کشاورزی در منطقه خمین، محلات و دلیجان در دراز مدت حل خواهد شد.

 

 

نماینده محلات و دلیجان در مجلس؛

زمین‌های 2500 ساله دشت نیم ور در حال نابودی کامل/تنظیم شکایت و پیگیری از مراجع قضایی تنها راه حل موجود

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص حق آبه مردم کشاورزان منطقه محلات از رودخانه قم رود گفت: خشکسالی‌های اخیر، احداث 2 سد در بالا دست رودخانه قمرود، و حفر چاه‌های غیر مجاز متعدد در مسیر این رودخانه موجب شده تا مشکل کم آبی بیش از گذشته خود را نشان داده و زمین‌های کشاورزی حاشیه رودخانه آسب‌های فراوانی دیده اند.

 

وی ادامه داد: در حالی که زمین‌های 2500 ساله نیم‌ور در انتهای مسیر رودخانه لعل بار از بی آبی در حال خشک شدن هستند زمین‌های 30 ساله پایین دست سد گلپایگان با استفاده از حق آبه مزارع نیم ور در حال کشت و کار هستند و در حالی که به صورت مداوم 4 متر مکعب آب از سد گلپایگان رها سازی می‌شود هیچ آبی به دست کشاورزان نیم وری نمی‌رسد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در خاتمه خاطر نشان کرد: علارغم همه پیگیری‌های گذشته موضوع دریافت حق آبه دشت نیم ور هنوز به نتیجه نرسیده است و به نظر می‌رسد تنها راه حل موجود تنظیم شکایت و پیگیری از طرف مراجع قضایی باشد.

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, حق آبه, کشاورزی, قمرود, لعل بار, نیم ور, سد گلپایگاه, بند نیم ور, نابودی دشت نیم ور, محلات, شهرستان محلات, خبر محلات, اخبار محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *