واردات ۱۰۰درصدی بذر هیبرید مورد نیاز کشور/تنها پژوهشگاه ملی گل و گیاه کشور ردیف بودجه مستقل و ملی ندارد

8 اردیبهشت 1395 کد خبر : 988614257 | بازدید : 4599

صبح محلات_چهاردهمین نمایشگاه گل محلات عصر روز گذشته با حضور جمعی از مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی گشایش یافت.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، در آیین افتتاح این نمایشگاه که با حضور جمعی از مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات پژوهشگاه ملی گل و گیاهان زینتی شهر محلات برگزار شد.

 

 

فرماندار محلات 

عدم وابستگی به حمایتهای دولتی نقطه قوت نمایشگاه چهاردهم گل و گیاه

 

سید احمد سجادی فرماندار محلات در آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه گل محلات گفت: جشنواره سیزدهم با هدف تبلیغی و تنها به منظور معرفی پتانسیل‌های شهرستان محلات در زمینه تولیدات گل و گیاه برگزار شد و به جرات می‌توان گفت جشنواره سیزدهم اولین جشنواره برگزار شده در زمینه گل محلات با کمترین کمک و حمایت مالی دولت بوده است.

 

فرماندار محلات نقطه قوت چهاردهمین نمایشگاه گل محلات را برگزاری خود گردان و بودن کمک مالی دولت عنوان کرد و افزود: در سال‌های اخیر و با توجه به تحریم‌ها و کاهش بدوجه و اعتبارات دولتی برپایی نمایشگاه گل محلات که سابقا با حمایت‌های مالی دولتی برگزار می‌شد با مشکلات متعددی مواجه شد از همین رو از نمایشگاه سیزدهم  تلاش کردیم نمایشگاه گل به صورت خودگردان اداره شود که این امر در چهاردهمین نمایشگاه گل محلات به صورت 100 درصدی محقق شده است.

 

وی همچنین افزود: ستاد جشنواره گل محلات در گام بعدی با جابجایی زمان نمایشگاه از شهریور ماه به اردیبهشت ماه تلاش کرد با توجه به مناسب و مساعد بودن آب و هوا در فصل بهار گل‌ها و گیاهان متنوع تری را در معرض دید عموم قرار دهد.

 

 

رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات؛

تسهیلات ناچیز دولتی جوابگوی هزینه های مکانیزاسیون تولید گل نیست

 

در ادامه آیین افتتاح نمایشگاه گل محلات، غلامعلی ابراهی رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات و از فعالان بخش گل گفت: یکی از مهمترین کارکرد‌های نمایگاه گل محلات ایجاد ارتباط مستقیم و بدون واسطه بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان گل و گیاه زینتی است.

 

وی در ادامه با اشاره به تولیدی 70 درصدی گل و گیاه مورد نیاز فضای سبز کشور در محلات گفت: به منظور برقراری ارتباط هرچه بیشتر تولید کننده و مصرف کننده ستاد برگزاری نمایشگاه از 100 نفز از شهرداران کل کشور به منظور شرکت در نمایشگاه گل محلات دعوت به عمل آورده است.

 

ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی گل و گیاه در سطح شهرستان محلات گفت: در حال حاضر اکثر واحدهای تولیدی به صورت سنتی در حال تولید هستند چرا که تسهیلات پرداختی دولت در زمینه مکانیزاسون برای مکانیزه کردن تولید در گلخانه‌ها بسیار ناچیز است.

 

 

با حمایت دولت محلات می تواند صادرات ۲۵ میلیون دلاری گل داشته باشد

رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات همچنین افزود: در سال گذشته تنها 9 و نیم میلیون دلار صادرات گل از شهرستان محلات صورت گرفته است و این در حالی ست که شهرستان محلات به تنهایی توان صادرات 25 میلیون دلاری را دارد و این کار نیازمند حمایت‌های دولت از تولیدکنندگان است.

 

 

 

قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی؛ 

واردات ۱۰۰درصدی بذر هیبرید مورد نیاز کشور /ضرورت اقدام جدی شرکت های دانش بنیان در تولید بذر

 

در ادامه آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه گل محلات جهانگیر عرب قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تشکیل کارگروه رفع موانع تولید در دولت تدبیر و امید گفت: تامین تسهیلات برای اصلاح و ساخت واحد‌های تولیدی و همچنین تسهیل فرایند دریافت تسهیلات، تقویت تشکل‌های تولیدی در راستای اقتصاد مقاومتی و برنامهریزی برای تولید نهاده‌های مورد نیاز تولید گل و گیاه از جمله برنامه‌های کارگروه رفع موانع تولید در بخش کشاورزی و گل و گیاه است.

 

وی در ادامه با اشاره به واردات 100درصدی بذر هیبرید مورد نیاز کشور گفت: شرکت‌های دانش بنیان باید در زمینه کاهش وابستگی ما به خارج از کشور به صورت جدی وارد عمل شوند تا بتوانیم توان مالی خود را صرف امور دیگر از جمله مکانیزاسیون واحدهای تولیدی کنیم.

 

 

 

نماینده مردم محلات و دلیجان:

تنها پژوهشگاه ملی گل و گیاه کشور در محلات ردیف بودجه مستقل و ملی ندارد

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه گل محلات با اشاره به وجود نزدیک به یک پنجم سطح زیر کشت گل و گیاه کل کشور در شهرستان محلات گفت: تولید مقرون به صرفه و صادراتی گل و گیاه در شهرستان محلات نیازمند حمایتهای دولتی است و این درحای ست که تنها پژوهشگاه ملی گل و گیاه کشور در محلات ردیف بودجه مستقل و ملی ندارد.

 

وی با اشاره به آمادگی کامل مجلس برای همکاری با دولت در بخش‌های اقتصادی گفت: مجلس نقش ریل گذاری را برای دولت ایفا می‌کند و در همین راستا تمامی لوایح اقتصادی دولت خارج از نوبت در مجلس رسیدگی، تصویب و در اختیار دولت مردان قرار گرفته است.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع انتقال پساب فاضلاب شهر محلات به دهکده گل جهت تولید گل و گیاه زینتی گفت: این پروژه مهم به دلیل ناهماهنگی بین دستگاه‌ها تا کنون متوقف شده است و اجرایی کردن این طرح نقش بسزایی در حل مشکل آب مورد نیاز گل کاران دارد.

 

در بخش پایانی آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه گل محلات از پنج نفر از پیشکسوتان تولید گل و گیاه شهرستان محلات تجلیل شد.

 

گزارش تصویری آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه گل محلات را اینجا ببینید.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, نمایشگاه گل محلات, چهاردهمین نمایشگاه گل محلات, افتتاحیه, پژوشگاه ملی گل محلات, شهرستان محل, گل و گیاه, پرورش گل, محلات, خبر محلات, اخبار محلات, صادرات گل

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *