آیین سنتی پهلوانی بیل گردانی در نیم ور برگزار خواهد شد

21 فروردین 1395 کد خبر : 988614244 | بازدید : 7034

صبح محلات_همزمان با آغازین روزهای فصل بهار و طبق آیین و سنتی دیرینه در آخرین جمعه فروردین ماه جشن بیل گردانی در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات برگزار خواهد شد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، طبق سنتی دیرینه و همزمان با آغاز فصل بهار و نزدیکی به ایام کشت و زراعت بهاره، کشاورزان نیم وری با پایان کار لایروبی نهر نیم‌ور که کار انتقال آب از رودخانه قم رود به مزارع دشت نیم‌ور را بر عهده دارد جشنی سنتی پهلوانی با عنوان بیل گردانی را برگزار می‌کنند.

 

در این جشن و آیین سنتی که بیش از 2000 سال قدمت دارد پهلوانان و کشاورزان نیم وری با بستن هفت عدد بیل در دو دسته 3 و چهار تایی و چرخواندن آن به دور سر هفت آسمان را به گردش در می‌آوردند تا بابارش باران موجب برکت و زیادی آب شوند.

 

نقاشی قدیمی مربوط به ایین لایروبی نهر نیم ور

 

 

این آیین به عنوان نمادی برای تشکر از آناهیتا الههٔ آب بوده که از زمان زرتشتیان، باقی‌مانده است و ریشه در فرهنگ آب و آبیاری دارد و در قدیم نمادی برای نشان‌دادن زور و پهلوانی به دشمنان بوده ‌است.

 

برگزاری این جشن و آیین سنتی پهلوانی با مراسم خاصی هماند ریژه کشاورزان با بیل و ارائه گزارش توسط رئیس گروه لایروبان به میراب منطقه همراه است و در ادامه مسابقه بیل گردانی اجرا و به نفر اول یه راس گوسفند به عنوان هدیه پیش کش خواهد شد.

 

جشن و آیین بیلگردانی شهر نیم ور در سال 1389 به عنوان میراث فرهنگی کشور ثبت شده است.

 

لازم به ذکر است، آییین سنتی پهلوانی بیل گردانی نیمور 27 فروردین ماه سال جاری همزمان با آخرین جمعه فروردین ماه در محل سکوی بیل گردانی شهر نیم ور برگزار خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام/ی

 
تگها: صبح محلات, بیل گردانی, لایروبی, نیم ور, محلات, شهرستان محلات, شهر نیم ور, نهر نیم ور, آیین سنتی پهلوانی بیلگردانی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *