تلخی چغندر در کام کشاورزان محلاتی

2 دی 1394 کد خبر : 988613840 | بازدید : 5137

برخی از کشاورزان شهرستان محلاتی معتقدند که کشت چغندر با تلخی ها و مشکلات زیادی همراه است و سود آن پاسخ هزینه ها و زحماتشان را نمی دهد.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از ایرنا، تعدادی از بهره برداران عمده چغندرقند محلات اظهار کردند: هزینه های بالای تولید و پرداخت نشدن به موقع مطالبات کشاورزان از جمله مشکلات موجود است. 

 

این بهره برداران که بیشترشان دانش آموخته بخش کشاورزی هستند ، افزودند: کم آبی، پرداخت نشدن به موقع بهای محصول و هزینه باربری توسط کارخانه، کشاروزان را آزرده خاطر کرده است.

 

یک دانش آموخته کشاورزی و تولید کننده چغندرقند گفت: قیمت محصول تولیدی هیچ گونه سنخیتی با هزینه های بالای تولید ندارد.

 

حسن علیخانی افزود: بهای محصول نیز به موقع پرداخت نمی شود، سال گذشته بابت فروش محصول چغندرقند هفت ماه بعد از تحویل محصول، مطالبات خود را دریافت کردم امسال نیز زمان مشخصی را برای پرداخت مطالبات تعیین نکرده اند و معلوم نیست وضعیت بهتری از پارسال داشته باشیم.

 

وی اظهار کرد: این مشکلات باعث شده تا سطح زیر کشت محصول چغندرقند را از 40 هکتار در سال گذشته به 15 هکتار در سال جاری کاهش دهم.

 

یک تولید کننده برتر چغندرقند در استان مرکزی نیز در این باره گفت: کاشت این محصول نیاز به سرمایه در گردش بسیاری دارد چرا که هزینه تولید بالا است و بهای محصول بعد از گذشت چندین ماه پرداخت می شود.

 

عباس بهمنی افزود: کشاورز باید بهای سم ، کود و بذر را نقد پرداخت کند به همین دلیل نیاز به سرمایه در گردش بسیار دارد تا با تاخیر در دریافت مطالبات دچار مشکل نشود.

 

وی بیان کرد: از طرف دیگر عیار سنجی محصول عادلانه نیست و می بایست نظیر محصول گندم که نماینده ای از جهاد کشاورزی برای سنجش کیفیت محصول موقع خرید حضور دارد، برای چغندر قند نیز نماینده ای حضور داشته باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی محلات نیز گفت: چغندر قند محصولی آب بر است و دوره تولید بالایی دارد به همین دلیل محصولی هزینه بر است.

 

علیرضا وکیل زاده افزود: کشت چغندر قند برای کشاورزانی که مالک زمین هستند و از آب خوبی نیز برخوردارند مقرون به صرفه تر است اما برای کسانی که نیاز به خرید آب و یا اجاره زمین دارند، کشت این محصول خیلی سود ندارد.

 

وی بیان کرد: خرید تضمینی چغندر قند به نرخ کیلویی دو هزار و 700 ریال برای کشاورزانی که سطح زیر کشت بالایی دارند و برای تامین آب بهایی پرداخت نمی کنند همراه با صرفه اقتصادی بالایی است.

 

وکیل زاده افزود: با این وجود کشت و تولید این محصول نسبت به محصولات دیگر مثل هندوانه و صیفی جات توصیه می شود.

 

وی بیان کرد: در صورتی راه اندازی کارخانه های فرآوری چغندرقند در استان مرکزی به ویژه در شهرستان محلات، کاشت این محصول به صرفه تر خواهد شد.

 

وی گفت: در سطح استان مرکزی یک کارخانه فراوری چغندرقند در شازند فعال بود که به دلایل نامعلومی این واحد غیر فعال شده است.

 

وکیل زاده افزود: سطح زیر کشت محصول چغندر قند در این شهرستان 180 هکتار است که امسال حدود 9 هزار و 900 تن محصول چغندر قند با میانگین تولید 55 تن در هر هکتار برداشت شده است .

 

وی با بیان اینکه میانگین تولید محصول چغندرقند در محلات از میانگین تولید کشوری 20 تن بیشتر است افزود: عملکرد این محصول در این شهرستان در هر هکتار 55 تن است در حالی شاخص متوسط کشوری 35 تن است. 

 

مدیر جهاد کشاورزی محلات بیان کرد: کشت مکانیزه، آبیاری تحت فشار و استفاده از دانش نوین توسط دانش آموختگان بخش ترویج و آموزش کشاورزی، موجب بهبود چشمگیر عملکرد محصول چغندرقند این شهرستان در چند سال اخیر شده است .

 

وی افزود: دانش آموختگان بخش کشاورزی این شهرستان توانستند با استفاده از بذور سازگار و اصلاح شده و روش های مکانیزه عملکرد این محصول را از میانگین کشوری بالاتر ببرند.

 

وی اظهار کرد: افزایش تولید در واحد سطح به دانش، تخصص و مهارت بهره برداران بستگی دارد، از این رو، استفاده از علم دانش آموختگان بخش کشاورزی و استفاده از شیوه های مؤثر و کارآمد ترویجی باعث افزایش تولید این محصول در این شهرستان شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی محلات زمان آغاز برداشت محصول چغندر قند شهرستان را آبان ماه اعلام کرد و گفت: این محصول در این شهرستان در حال برداشت است و محصول تولیدی شهرستان به دو کارخانه قند در استان اصفهان برای فرآوری و تبدیل به محصولات گوناگون ارسال می شود. 

 

وی گفت: کشت و برداشت محصول چغندرقند در این شهرستان در هر هکتار دو فرصت اشتغال ایجاد کرده و در مجموع 350 بهره بردار که بیشتر آنها دانش آموخته هستند، در این زمینه فعالیت دارند. 

 

وکیل زاده با بیان اینکه این شهرستان مستعد کشت چغندرقند است و عیار محصول تولید شده 18درصد است یادآورشد، پارسال 9هزار و 900 تن محصول چغندر قند در این شهرستان برداشت شد. 

 

شهرستان محلات از نظر سطح زیر کشت، تولید و عیار این محصول در سطح استان مرکزی رتبه نخست را دارد.

 

انتهای پیام/یدیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *