آیین و سنتهای مردم محلات در تاسوعا و عاشورای حسینی

30 مهر 1394 کد خبر : 988613746 | بازدید : 10212

صبح محلات_مردم محلات هم همانند دیگر مردم شهرهای ایران برای برگزاری عزای سید الشهداء آیین‌ها و سنتهایی برای خود دارند که از دیرباز به یادگار مانده است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، آیین‌ها و سنتهای عزاداری به فراخور فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم هر شهر تفاوت‌هایی را با دیگر مناطق و شهر‌ها داشته که از دیرباز به یادگار مانده است.

 

هیئات عزاداری شهر محلات طبق سنت و آیینی دیرینه و به واسطه تشکیل شدن شهر از محله‌های مختلف در شب و ظهر تاسوعا و عاشورای حسنی با حضور در هیئات و مساجد یکدیگر به عزاداری می‌پرداخته‌اند.

 

هیئات های مذهبی در شب تاسوعای حسینی از همه نقاط شهر با حضور در میدان اصلی و مسجد جامع محلات علیا، عشق و ارادت خود به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را در سطح شهر و مسیر های منتهی به مسجد جامع محلات علیا به نمایش می‌گذارند.

 

ظهر تاسوعا نوبت به میزبانی مسجد القائم محلات از پایگاه‌های اصلی انقلاب است و بازهم هیئات مساجد، تکایا و حسینیه‌های شهر محلات با حضور در محله آبروئه و مسجد القائم در قالب دسته‌های سینه زنی و زنجیر زنی به صورت جدا گانه و با میزبانی مسجد القائم به عزاداری می‌پردازند، عزاداری که امسال به واسطه تقارن ظهر تاسوعا با جمعه، نماز عبادی سیاسی جمعه با حضور هیئات مذهبی محلات علیا در این مسجد اقامه خواهد شد.

 

مردم عزادار محلات شب عاشورا در قالب هیئات مذهبی و حتی به صورت انفرادی با حضور در محله بالا و در جوار مرقد متبرک امازادگان فضل و یحیی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) ضمن عرض ارادت به خاندان عصمت و طهارت به عزاداری برای سید الشهداء می‌پردازند.

 

گوشه از دیگر محله های قدیمی محلات که در کنار قبرستان قدیمی و گلزار شهداء شهر محلات واقع شده نیز در ظهر عاشورا میزبان عزاداران و هیئات های مذهبی است که با حضور در گلزار شهدائ و ضمن عرض ارادت به شهداء هشت سال جنگ تجمیلی به عزاداری برای سالار شهیدان می‌پردازند.

 

گلزار شهدائ محلات امسال نیز همانند سال گذشته در ظهر عاشورا میزبان تمامی هیئت های مذهبی برای اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا خواهد بود.

 

انتهای پیام/ی

 دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *