انتقاد مردم محلات از بی مهری به امام جمعه/جشن ‌های شبانه با نمایشگاه گل سنخیت ندارد

17 شهریور 1394 کد خبر : 988613575 | بازدید : 981

نمایشگاه گل و گیاه شهرستان محلات به عنوان یکی از ظرفیت های این شهرستان طی سالهای گذشته مورد بی مهری مسئولان محلات و استان در امر برگزاری قرار گرفته است، به گونه ای که با یکنواخت شدن روند برپایی نمایشگاه در دوره های گذشته به تدریج از جذابیت های این فستیوال مهم کاسته شد و استقبال مردم محلات و دیگر نقاط کشور نیز از نمایشگاه کاهش یافت.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از پانا، امسال با توجه ویژه فرماندار شهرستان محلات به سیزدهمین نمایشگاه گل اقدامات گسترده ای در راستای معرفی ظرفیت های شهرستان در بخش گل و گیاه صورت گرفت که گسترش فضای گلخانه ای برای عرضه و فروش گل، استفاده از نیروهای جوان در امر تصمیم گیری نمایشگاه، زیر سازی مناسب پارکینگ نمایشگاه و برپایی منظم جلسات این فستیوال بخشی از اقدامات سیزدهمین دوره نمایشگاه گل محلات بوده است.

 

اما طی روزهای گذشته جمعی از اهالی شهر محلات با انتقاد از مسئولان ارشد شهرستان در عدم اخذ نظرات امام جمعه این شهر به منظور برگزاری بهتر و باشکوه تر نمایشگاه گل مراتب اعتراض خود را به اشکال مختلف به مدیران شهری اعلام کردند.

 

امام جمعه محلات در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته(13 شهریورماه)با اشاره به نزدیکی زمان برگزاری نمایشگاه گل محلات گفت: در برگزاری این نمایشگاه سه مقوله ارزیابی نمایشگاه در سال های گذشته و تطابق دست آوردها با اهداف، تناسب اهداف اقتصادی در بخش گل و گیاه شهرستان با محیط ناسالم نمایشگاه و سنخیت برگزاری جشن های شبانه با اهداف اقتصادی باید مورد توجه مسئولین برگزاری نمایشگاه قرار گیرد.

 

 

دغدغه های امام جمعه محلات در خصوص نمایشگاه گل

 

حجت الاسلام مهدی ربانی در ادامه افزود: نمایشگاه با هدف رونق اقتصادی در بخش گل و گیاه برگزار می شود و مسئولان برپایی نمایشگاه باید به موضوع رعایت شئونات اسلامی در داخل غرفه ها توجه ویژه داشته باشند و نباید شرایطی ایجاد شود که افراد متدین از حضور در این نمایشگاه شرم کنند.

 

وی همچنین در خصوص برگزاری جشن های شبانه اظهار داشت: در کنار برگزاری نمایشگاه به عنوان یک امر تخصصی با اهداف مهم، جشن های شبانه ای برنامه ریزی و اجرا می شود که سنخیت و تناسبی با نمایشگاه ندارد.

 

خطیب جمعه محلات بیان کرد: بنده با برگزاری جشن در سطح جامعه مخالف نیستم و بارها از تریبون نماز جمعه در لزوم توجه به شادی در جامعه با معیارهای اسلامی سخن گفته ام، اما نباید با برگزاری جشن های زننده و پر حاشیه شبانه در فضای غیر قابل کنترل خاطره تلخ کنسرت در محلات را دوباره زنده کرد.

 

به دنبال سخنان امام جمعه شهر محلات در خطبه های نماز جمعه روز یکشنبه(15شهریورماه) برخی از اهالی شهر محلات با ابراز نگرانی از دغدغه های خطیب جمعه محلات با حضور در شورای اسلامی شهر محلات نگرانی خود را به گوش اعضای شورای شهر رساندند، همچنین شب گذشته(16 شهریورماه) نیز این افراد با حضور در بیت الشهدا شهر محلات جلسه ای عمومی با معاون فرماندار شهرستان محلات برگزار و نکات و نگرانی های مدنظر خود را تشریح کردند.

 

یکی از روحانیون شهر محلات در این جلسه با اشاره به سخنان امام جمعه شهر محلات مبنی بر عدم دعوت از وی برای شرکت در جلسات ستاد نمایشگاه گل محلات گفت: به دنبال پیغام امام جمعه محلات برای مسئولان ارشد شهرستان، جمعی از مسئولین شهر با حضور در دفتر وی تنها به ارائه نکاتی کلی در خصوص برگزاری نمایشگاه گل بسنده کردند.

 

 

استفاده از متخصصین مذهبی در نمایشگاهحجت الاسلام حسین نیکویی با انتقاد از مسئولان شهرستان به منظور اخذ نظرات امام جمعه شهر محلات افزود: در جلسه برگزار شده تنها کلیاتی در خصوص نمایشگاه به اطلاع حجت الاسلام ربانی رسانده شده و هیچگونه نظر و ایده ای از وی توسط مسئولان ارشد شهرستان برای برگزاری بهتر نمایشگاه اخذ نشده است که اقدام شایسته ای نمی باشد و از فرماندار محلات درخواست می کنیم که از این پس برای برپایی تمامی برنامه های فرهنگی سطح شهرستان ابتدا باید امام جمعه محلات در جریان امر قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: اگر عقیده مسئولان بر استفاده از تخصص در برگزاری نمایشگاه هایی از این قبیل می باشد باید از متخصص مذهبی برای برپایی نمایشگاه گل در امور فرهنگی آن نیز استفاده کرد و این موضوع یک دغدغه و گلایه جدی است و طبق فرمایش امام(ره) مسئولان باید به روحانیت نزدیک شوند و از ولایت فقیه فاصله نگیرند.

 

این روحانی شهرستان محلات با بیان دغدغه امام جمعه محلات در خصوص نمایشگاه گل خاطر نشان ساخت: یکی از خواسته های وی ارزیابی از وضعیت اقتصادی نمایشگاه و تاثیر آن بر شهر بوده است که خواسته وی تقویت این موضوع در صورت ضعف آن می باشد اما مسئولان با برپایی مراسماتی همچون جشن های شبانه در نمایشگاه گل از این هدف فاصله گرفته اند که رواج برخی بی بند و باری ها در نمایشگاه موجب دور شدن این نمایشگاه از اهداف اصلی خود شده است.

 

حجت الاسلام نیکویی با انتقاد از برگزاری جشن در محل پارک سرچشمه با هزینه های گزاف ابراز داشت: یکی از نکات مهم در برگزاری نمایشگاه تقویت پایانه گل شهرستان و برپایی تمامی مراسم در جنوب شهر محلات می باشد اما امسال مسئولان ارشد شهرستان تصمیم بر انتقال بخشی از مراسم به شمالی ترین نقطه این شهر با برگزاری جشن های شبانه چند ده میلیونی دارند.

 

وی گفت: انتظار مردم شهر آن است که روال اخذ تصمیم گیری های مهم شهرستان محلات توسط فرماندار با اتخاذ نظر امام جمعه تغییر پیدا کند که در غیر این صورت حتی به قیمت ایجاد تنش در شهرستان تصمیمات دیگری از سوی اهالی شهر گرفته خواهد شد.

 

دیگر روحانی شهر محلات با اشاره به دلسوزی امام جمعه شهر محلات به عنوان پدر معنوی این شهر بیان کرد: مسئولان باید دغدغه دینی خود در مسائل را با ایشان مطرح کنند و از نظرات وی در تصمیم گیری ها استفاده نمایند زیرا پیشینه مردم محلات نشان دهنده وجود مردمی مذهبی در شهر می باشد.

 

 

برگزاری جشن بی ارتباط با نمایشگاه گل استحجت الاسلام حسن حاج رضایی گفت: به بهانه غمگین بودن مردم شهر محلات اباهی گری در شهر رایج شده است و قبح گناه ریخته شده و زشتی آن از مقابل دیدگان مردم کنار رفته است و به دنبال آن روابط دختر و پسر عادی می شود و مسئولان باید علاوه بر نمایشگاه دغدغه دیگر مراسم را نیز داشته باشند.

 

وی افزود: برگزاری تخصصی نمایشگاه گل امری بسیار پسندیده است اما برپایی جشن همزمان با نمایشگاه هیچ سنخیتی ندارد و بهتر آن بود که نمایشگاه با رعایت شرایط اسلامی در یکی از اعیاد برگزار می شد، اما با تصمیم اتخاذ شده زمان برگزاری آن به ایام نمایشگاه گل موکول شده که مکان مناسب برای برپایی آن در محل برپایی نمایشگاه در دهکده گل است و سرچشمه محل مناسبی برای این برنامه نیست.

 

یکی از جوانان فعال فرهنگی محلات نیز گفت: امام جمعه محلات طبق نظر ائمه جماعات شهرستان باید به عنوان محور این شهر قرار گیرد و مسئولان شهرستان از نظرات وی در مسائل مهم شهر استفاده کنند.

 

سجاد محمدی اضافه کرد: در برگزاری نمایشگاه گل از نظرات تمامی گلکاران استفاده و حتی به آنها یک غرفه به صورت رایگان اهدا شود، همچنین بنده از طرف تمامی جوانان محلات اعلام می کنم که این قشر نیازی به جشن و کنسرت در شهر ندارند بلکه به اشتغال زایی نیاز مبرم تری دارند و اکنون بیکاری در محلات دغدغه جوانان است و از طرف جوانان اعلام می کنم که اگر اتفاقی در شهرستان خارج از راه شهدا،امام(ره) و ولایت فقیه رخ دهد تمامی جوانان محلات مقابل آن خواهند ایستاد.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر محلات گفت: از 6 ماه گذشته جلسات برگزاری نمایشگاه گل در فرمانداری آغاز شده است اما تاکنون کوچک ترین بحثی در شورا راجع به چگونگی برگزاری مراسم جشن ها، نمایشگاه و غرفه ها مطرح نشده که شایسته بود درگیر ترین نهاد در این موضوع شورا و شهرداری باشد.

 

عباس ابراهیمی افزود: تا به این لحظه هیچ وجهی از سوی شورای شهر محلات در بحث اقدامات فرهنگی و انعقاد قرارداد برگزاری جشن هزینه نشده اما در مباحث سخت افزاری نمایشگاه گل هزینه های گزافی توسط شورا در محل برگزاری انجام شده است.

 

 

برخورد دوگانه با مراسم جشن های در محلات

 

معاون فرماندار شهرستان محلات با اشاره به بروز برخی سوء تفاهمات در این نمایشگاه گفت: عمده این مسائل با برگزاری نشست و گفت و گو به راحتی قابل حل است.

 

علی اصغر محمد امینی افزود: باید در یک محیط دوستانه اشتباهات یکدیگر را به هم گوشزد کنیم و زمینه جذب بیشتر افراد را فراهم کرد و باید پذیرفت که در 24 خرداد سال 92 اکثریت مردم به یک شخص به عنوان رییس جمهور منتخب رای داده اند که به دنبال آن نیز استانداران و فرمانداران همفکر با دولت مشغول به کار هستند و آنها سیاست های دولت را در جامعه اجرا می کنند.

 

وی با اشاره به برگزاری جشن شبانه همزمان با نمایشگاه گل بیان کرد: این جشن پنجمین مراسم برگزار شده توسط همین گروه در شهر است که متولی آن فرمانداری نیز نمی باشد و افراد دغدغه مند محلات باید همان برخورد انجام شده با جشن های گذشته را با این مراسم نیز انجام دهند.

 

معاون فرماندار شهرستان محلات ابراز داشت: برگزاری یکی از مراسم جشن نمایشگاه گل امسال توسط میراث فرهنگی در هاله ای از ابهام قرار دارد و انجام مخالفت هایی به این شدت با مراسمی که برپایی آن قطعی نیست شبهه سیاسی بودن دارد.

 

فرماندار شهرستان محلات صبح روز گذشته(16 شهریورماه) در گفت و گو با پانا گفت: برگزاری جشن های شبانه همزمان با ایام برپایی سیزدهمین نمایشگاه گل محلات به قوت خود باقی خواهد ماند.

 

سید احمد سجادی با اشاره به نگرانی های مطرح شده توسط امام جمعه شهر محلات در خصوص سالم سازی فضای نمایشگاه گل در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: این نمایشگاه در دوازده دوره گذشته نیز برگزار می شده است که بنده از کیفیت نکات مدنظر امام جمعه محلات در دوره های قبل بی اطلاع هستم اما اعضای هیئت مدیره سیزدهمین نمایشگاه گل محلات ظرف روزهای گذشته با حضور در دفتر امام جمعه شهر محلات دغدغه ایشان در این زمینه را برطرف کردند.

 

وی در پاسخ به دیگر دغدغه برخی از مردم شهر مبنی بر بی ارتباط بودن برگزاری جشن های شبانه همزمان با برپایی نمایشگاه گل ادامه داد: ایجاد شور و نشاط اجتماعی و فراهم کردن جاذبه بیشتر در امر گردشگری شهرستان از مهم ترین اهداف برگزاری جشن همزمان با برپایی سیزدهمین نمایشگاه گل و گیاه می باشد.

 

رییس شورای تامین شهرستان محلات در خصوص برگزاری جشن های شبانه نمایشگاه گل در فضای باز نیز بیان کرد: اکنون بسیاری از مراسمات در فضای باز برگزار می شود و هیچگونه اتفاقی هم رخ نمی دهد، اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ امنیت برگزاری مراسم به اعضای شورای تامین اعلام شده است.

 

سجادی ابراز داشت: پس از دریافت جزئیات برگزاری جشن های شبانه نمایشگاه گل از سوی شهرداری و میراث فرهنگی محتوای آن در شورای تامین شهرستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت که امکان تغییر در کیفیت و نحوه برگزاری جشن های شبانه با نظر اعضای شورای تامین وجود دارد، اما برپایی جشن های شبانه به قوت خود باقی خواهد ماند.

 

گزارش از علی اسکندری

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, نمایشگاه گل محلات, سیزدهمین نمایشگاه گل محلات, امام جمعه محلات, جشنهای شبانه, جشن نمایشگاه گل, شهرستان محلات, محلات, خبر محلات, اخبار محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *