مواد مخدر جز سه عامل اصلی تهدید جوامل انسانی ست/ بررسی راهکار های ایمنی خانواده از آسیبهای اعتیاد

29 مرداد 1394 کد خبر : 988613504 | بازدید : 2308

صبح محلات_تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی و عدم آشنایی و اگاهی خانواده ها و جوانان از مهمترین عوامل شیوع مصرف مواد مخدر در جامعه است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، هجدهمین نشست علمی و تخصصی مواد مخدر و تاثیر آن بر اختلافات خانوادگی به همت فرماندهی انتظامی شهرستان محلات در دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات برگزار شد.

 

در این نشت علمی و تخصصی که با حضور اساتید دانشگاهی، پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان مرتبط با موضوعات خانواده و مواد مخدر برگزار شد سرهنگ فکوری جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان محلات در تشریع چرایی انتخاب موضوع مواد مخدر و تاثیرات آن بر نهاد خانواده گفت: امروز دیگر مواد مخدر به عنوان یک آسیب اجتماعی نیست بلکه از آن به عنوان یک معضل جهانی یاد می‌شود و تغییر الگوی مصرف از مصرف مخدر های سنتی به مخدر های صنعتی یکی از مهمترین چالشهای پیشروی جوامع است.

 

وی در ادامه موضوع موامد مخدر را جزء سه عامل اصلی چالش و تهدید جوامع انسانی عنوان کرد و گفت: قاچاق مواد مخدر پس از تجارت نفت و توریسم در جایگاه نخست درآمد زایی قرار دارد و بر همین اساس شاهد رشد تولید، توزیع و همچنین تغییر هر روزه مواد مخدر و تولید مخدر های جدید در سطح جوامل هستیم.

 

فکوری در ادامه گفت: موضوع تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قابل بررسی است که امروز ایجاد اختلافات شدید خانوادگی به عنوان یکی از زیر شاخه‌های معضلات اجتماعی مصرف مواد مخدر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

جانشین فرمانده انتظامی محلات در ادامه گفت: 45 درصد پرونده های اختلافات خانوادگی در سال گذشته و حدود 65 درصد در پنج ماهه نخست امسال پرونده های مرتبط با موضوع سوء مصرف مواد مخدر بوده است و فرماندهی انتظامی شهرستان به منظور جلب مشارکت‌های عمومی جامعه بخصوص فرهیختگان اقدام به برگزاری این نشست کرده تا در کنار برخورد قهری و انتظامی پلیس با مقوله مواد مخدر راهکار‌های فرهنگی پیشگیری از اعتیاد و مصرف مواد مخدر از سوی کارشناسان ارائه و اجرایی شود.

 

وی در پایان گفت: با استقرار واحد مشاوره در فرماندهی انتظامی شهرستان محلات در سال 93 حدود 67 درصد و در سال جدید حدود 70 درصد پرونده های ارجاعی به فرماندهی انتظامی محلات به انجام امور مشاوره ای به مصالحه ختم شده است.

 

در ادامه این نشست تخصصی بیران وند کارشناس روانشناسی فرماندهی انتظامی شهرستان محلات، دکتر فریده صفری از پزشکان مرتبط با مراکز ترک اعتیاد، دکتر رفیعی معاونت علمی و پژوهشی دانشگاه ازاد اسلامی واحد محلات، دکتر هاشمی روانشناس و مشاور خانواده، حجت الاسلام مجتبی سروش معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات، دکتر دولتی استاد دانشگاه و روانپزشک، مهدی کریمی کارشناس مسائل اجتماعی و عباس ابراهیمی عضو شورای اسلامی شهر محلات دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

 

در پایان این نشست مقرر شد آموزش مهارت های زندگی ویژه خانواده‌ها، آموزش پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر و آسیب های مصرف مواد مخدر ویژه عموم، آموزش همگانی در خصوص سوء مصرف مواد مخدر و آشنایی با انواع مواد مخدر ویژه عامه جامعه در جراید و رسانه های محلی و همچنین بررسی موضوع مواد مخدر و آسیبهای مصرف آن در جامعه به عنوان موضوعات پایان نامه‌ها و تحقیقات تخصصی دانشجویان در دستور کار فرماندهی انتظامی شهرستان محلات قرار گیرد.

 

 

صبح محلات: نشست علمی تخصصی مواد مخدر و تاثیر بر خانواده

 

صبح محلات: نشست علمی تخصصی مواد مخدر و تاثیر بر خانواده

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, مصرف مواد مخدر, سوء مصرف مواد مخدر, ترک اعتیاد, قلیان, آموزش های اجتماعی, دانشگاه آزاد محلات, فرماندهی انتظامی محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *