نماز جمعه نقش بسزایی در ایجاد بیداری اسلامی و مقابله با فتنه ها داشت

5 مرداد 1394 کد خبر : 988613334 | بازدید : 944

صبح محلات_امام جمعه محلات: دلیل تفاوت و اهمیت شارع به نماز جمعه، ایجاد آگاهی‌های لازم برای اجتماع و مردم از طرف خطیب جمعه در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی است.

 

حجت الاسلام مهدی ربانی امام جمعه محلات در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: خداوند به عبادات دست جمعی بخصوص نماز جمعه که همراه با دو خطبه عبادی و سیاسی است که خطیب در آنها مردم را به تقوا توسیه و در زمینه های اجتماعی و سیاسی آگاهی می‌دهد اهمیت بسیار زیادی داده است.

 

وی دلیل اهمیت شارع به نماز جمعه را ایجاد آگاهی‌های لازم برای اجتماع از طرف خطیب جمعه در زمینه های اجتماعی و سیاسی دانست و گفت: نمازهای جماعت باعث وحدت و همبستگی مومنین در برابر دشمنان می‌شود و نماز جمعه یک مانور از طرف مومنین در مقابل ترفندهای دشنمان است.

 

امام جمعه محلات در ادامه افزود: نماز جمعه کانونی برای جلوگیری از انحرافات فکری‌ ایست که ممکن است در جامعه اتفاق بی افتند و خطیب جمعه با تذکرات خود مردم را از انحرافات آگاه و دور می‌کند.

 

ربانی با اشاره به شرایط کنونی جهان اسلام گفت: همانطور که نماز جمعه و خطبه‌های آن در ایجاد بیداری اسلامی و خنثی سازی فتنه‌های دشمنان نقش بسیار موثر داشت در شرایط کنونی هم که ما به دنبال استقلال مومنین و مسلمین از دست مستکبران و کشورهای استعماری هستیم نماز جمعه می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

 

ربانی در ادامه افزود: پیش  از انقلاب زمینه برای برگزاری یک نماز جمعه حقیقی‌ای که در آن بتوان به مردم آگاهی کافی داد وجود نداشت به همین دلیل پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نماز جمعه به دستور امام خمینی(ره) مجددا احیاء شد.

 

وی همچنین با اشاره به اقامه نماز جمعه در 700 شهر کشور گفت: در حال حاضر و با گذشت نزدیک به سی و اندی سال از انقلاب نماز جمعه تا اندازه ای جایگاه خود را پیدا کرده است.

 

امام جمعه محلات در پایان در خصوص برگزاری نماز جمعه در محلات گفت: در شهر محلات و از همان سالهای ابتدایی انقلاب با حکم حضرت امام(ره) آیت الله سید طه مقدسی به عنوان امام جمعه شهر محلات منصوب و نماز جمعه نیز در محلات اقامه شد.

 

لازم به ذکر است، پس از ارتحال آیت الله سید طه مقدسی در سال 83، حجت الاسلام سیدمحمدرضا مقدسی به عنوان دومین امام جمعه محلات و از آذر ماه سال 91 نیز حجت السلام مهدی ربانی به عنوان سومین امام جمعه محلات منصوب شدند.

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, نماز جمعه, امام جمعه محلات, خنثی سازی فتنه

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *