بررسی مشکلات صنعت تریکو محلات در گفتگو با رئیس اتحادیه تریکو بافان محلات/محصولات تولیدی خود شهرستان را با برندها و مارک‌های ترکیه در بازار دیده‌ام/ تهدید عمده صنعت نساجی کشور واردات بی رویه پوشاک است

11 خرداد 1394 کد خبر : 988612866 | بازدید : 9529

صبح محلات: رئیس اتحادیه تریکو بافان محلات

 

 صبح محلات_رئیس اتحادیه تریکو بافان محلات: واردات بی رویه منسوجات و پوشاک و عدم حمایت های دولت از تولید داخلی باعث شده تا اکثر کارگاه های تولیدی تریکو محلات تنها با 50 درصد ظرفیت تولید کار خود را ادامه دهند. 

جواد رمضانی رئیس اتحادیه تریکو بافان شهرستان محلات در گفتگو با خبرنگار صبح محلات گفت: از آغاز دهه 60 تا اوایل دهه 80 به علت یارانه دولت در بخش تهیه مواد اولیه و پایین تر بودن نرخ تسهیلات بانکی در بخش تولید اوج رونق ترکو در محلات بود اما در سالهای اخیر به علت یکسان شدن نرخ تسهیلات بانکی، کار تولیدید با مشکل مواجه شد.

 

رمضانی در ادامه افزود: از حدود 400 مجوز صادره در دهه 60 همینک تنها 160 مجوز تمدید شده و دارای اعتبار می‌باشد که از این تعداد هم تنها 90 واحد در حال حاظر در سطح شهرستان محلات در حال تولید و فعالیت واقعی هستند.

 

وی همچنین با اشاره به فراگیر بودن مصرف محصولات نساجی و ترکو در تمام سنین و از بدو تولد تا لحظه مرگ گفت: صنعت پوشاک و تریکو هیچ گاه از رونق نمی‌افتاد اما نیاز به نقدینگی و سرمایه گذاری زیاد، مدت زمان طولانی بازگشت سرمایه، ریسک بالا به علت روشن نبودن آینده اقتصادی و اقلیمی کشور عمده دلایل بی رغبتی سرمایه داران برای ورود به تولید در زمینه پوشاک است.

 

رمضانی، از مد افتادگی محصولات و عدم سرمای شدید در زمستان گذشته را یکی دیگر از دلایل کم رونقی بازار در سال گذشته عنوان کرد و گفت: حدود 50 الی 55 درصد تولید سال گذشته در انبارها مانده است و تولید کننده باید با نگاه دقیق و تحلیلی به آینده تولید خود را آغاز کند و با توجه به این که محصولات تولیدی واحد های محلات عمدتا مربوط به مصرف در فصول سرد سال است تولیدکننده باید کل مدت سال را به امید فروش در سه الی چهار ماه سرد سال به تولید محصول بپردازد.

 

وی با اشتغال زا معرفی کردن تولیدی‌های پوشاک خصوصا تریکو گفت: هر دستگاه بافت با احتساب خیاط حدود 8 نفر کارگر نیازمند است و در حال حاضر به علت ضعف قانون بیمه و عدم امکان بیمه کردن بیش از 5 نفر در کارگاه‌های کوچک اکثر کارگاه‌های با دو مجوز و تنها در یک شیف در حال فعالیت هستند.

 

رئیس اتحادیه تریکو بافان محلات در ادامه افزود: در حال حاضر کارگاه‌‍‌ها با 50 درصد توان در حال تولید هستند و تقریبا هر کارگاه همتراز با تعداد اشتغال مستقیم امکان اشتغال غیر مستقیم را نیز دارد که در نوع خود کم نظیر است و در صورت وجود رونق در بازار و وجود نقدینگی و حمایت‌های دولت فعالان این بخش توان تولید با صد در صد ظرفیت خود را نیز خواهند داشت.

 

رمضانی با اشاره به کیفیت خوب پوشاک داخلی گفت: در حال حاضر در ایران بهترین دستگاه بافت، بهترین نخ و بهترین بافت وجود دارد و من به عنوان تولید کننده، تولید داخلی را برتر از تولید کشورهای مطرح بخصوص ترکیه میدانم اما خیلی مردم تصور میکنن پوشاک ترک برتر و بهتر است و تا جا افتادن این تصور در ذهن مردم راهی طولانی را در پیش داریم.

 

رئیس اتحادیه تریکو بافان محلات درخصوص قابل رقابت نبودن محصولات ایرانی در جهان گفت: در حال حاضر ترکیه با حدود 9 میلیون نفر فعال در صنعت پوشاک و حمایت های واقعی دولت ترکیه از تولیدکنندگان این بخش توانسته رتبه دوم جهان در صادرات پوشاک به اروپا را به خود اختصاص دهد و این درحالی ست که تجهیزات و مواد اولیه موجود در ایران همتراز با ترکیه است و در برخی محصولات تولیدات ما از تولیدات ترکیه نیز بهتر است.

 

رمضانی در ادامه افزود: در بسیاری از مواقع در بازار، محصولات تولیدی خود شهرستان را با برندها و مارک‌های ترکیه دیده‌ام و عمده دلیل آن فروش عمده محصول از طرف ما به دلال‌ها و بنکداران است که آنها نیز با جدا کردن مارک و برندهای ما و چسباندن مارک‌های ترکیه محصولات ما را به عنوان جنس ترک در بازار عرضه می‌کنند.

 

وی در ادامه عمده تهدید صنعت نساجی کشور را واردات بی رویه پوشاک دانست و گفت: طبق اطلاعاتی که از برخی رسانه ها دریافت کردم در سال گذشته 240 هزار میلیارد ریال پوشاک به کشور وارد شده است که تنها حدود 40 هزار میلیارد ریال آن از مبادی قانونی وارد شده است.

 

رئیس اتحادیه تریکو بافان محلات در پایان گفت: اگر ما بتوانیم مصرف تولیدات داخی را در میان مردم رواج دهیم بزرگترین خدمت را به تولید کنندگان کرده‌ایم و من شخصا از مردم خواهش می‌کنم در خرید مایحتاج خود تا جایی که امکان دارد معادل تولید داخل را خرید و مصرف کنند.

 
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, رکود بازار, واردات بی رویه, تریکو محلات, عدم حمایت دولت از تولید, تریکو بافان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *