احیاء باغات محلات از عهده یک دستگاه خارج است/دستگاه های اجرایی با حداکثر توان و خارج از شرح وظایف قانونی وارد عمل شوند/مهلت یک ماهه برای ثبت نام از مالکین متقاضی احیاء باغ

29 اردیبهشت 1394 کد خبر : 988612813 | بازدید : 4511

صبح محلات _ فرماندار محلات پیگیری احیاء باغات محلات وظیفه قانونی من نیست ولی برای این امر مهم بیش از 10 جلسه برگزار کرده ام.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، سید احمد سجادی ف ماندگار محلات در جلسه کارگروه احیاء باغات محلات که با حضور مسئولین اداره کل جهاد کشاورزی استان، اعضای شورای شهر و شهرداری محلات و همچنین تعدادی فعالان و کارشناسان مربوطه برگزار شد گفت: من به عنوان فرماندار و نداشتن وظیفه قانونی در مدت هفت ماهه مسئولیت خود در شهرستان محلات 10 جلسه در آن خصوص برگزار کرده ام.

 

وی در ادامه افزود: با توجهبه اعتبارات اندک دولتی، ورود دولت به صورت خاص به این طرح امکان پدیر نیست و برای حفظ باغات باید از طرح های زود بازده و هزینه اندک و توان بخش خصوصی استفاده کرد و دستگاه های متولی امر همانند جهاد کشاورزی، شهرداری و شورای شهر بدون توجه به ایجاد ارزش افزوده و صرفه اقتصادی فکر کرده و وارد عمل شوند.

 

سجادی در خصوص لزوم احیاء باغات گفت: تمام تراوت هوا و زیبایی شهر محلات به واسطه وجود همین باغ هاست و در صورت نابودی این باغها محلات دیگر جای مناسبی برای زندگی نیست و محلات با دیگر شهرها هیچ تفاوتی نخواهدداشت.

 

فرماندار محلات اعطای تسهیلات بلاعوض برای آبیاری قطره ای رایکی از راهکارهای عنوان کرد و اظهار اشت: طبق قانون اعطای این تسهیلات تنها به باغهای بالای 2/5 هکتار مجاز است و با توجهبه متراژ پایین تمامی این باغها از مسئولین جهاد کشاورزی استان خواست مجموعه باغهای محلات را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده و ضمن استثناء کردن این باغها از قانون، برای احیاء آنها کمک کنند.

 

وی همچنین دیگر راه کار اجرایی این خصوص را اجرای طرح تعویض بابا ملک دانست و گفت: این طرح که از طرف شهرداری و شورای شهر ارائه شده را راهکاری خوب و مناسب دانست و از شهردار خواست در اجرای این طرح باع و ملت با قیمت کارشناسی شده معاوضه گردد و شهرداری در حد توان و بدون توجه به سودآوری وارد کار شود.

 

سجادی سومین راه کار را اجرای طرح گردشگری در باغها دانست و اظهار داشت: اعطای جواز برای ساخت باغ ویلا، رستوران سنتی و فضای گردشگری با نظارت دقیق دستگاه های متولی و محدود کردن متراژ ساخت بنو را موجب ایجاد ارزش افزوده برای باغ داران و توجه آنها به باغات را یکی دیگر از راه کارهای نگهداری و احیاء باغات دانست.

 

فرماندار محلات در پایان از تمام دستگاه های متولی امر خواست با حداکثر توان و بدون توجه به سود مالی و خارج از وظایف قانونی خود برای احیاء باغها تلاش کنند.

 

لازم به ذکر است مالکان متقاضی احیاء باغ خود با توجه به طرح های موجود و مصوب از ابتدا تا انتهای خرداد تنها به مدت یک ماه فرست دارند با مراجعه به شهرداری و جهاد کشاورزی ثبت نام کنند.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, باغات محلات, خوشکسالی, خوشکی باغات محلات, احیاء باغات محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *