آیین سنتی پهلوانی بیل گردانی 28 فروردین ماه در نیم ور برگزار می‌شود

17 فروردین 1394 کد خبر : 988612681 | بازدید : 5408

 

 

آیین سنتی پهلوانی بیل گردانی 28 فروردین ماه همزمان با آخرین جمعه از اولین ماه سال در نیم ور برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، سید احمد سجادی فرماندار محلات در جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره بیل گردانی گفت: آیین سنتی پهلوانی بیل گردانی نشان از همیت، تعاون، همکاری و انجام کارها به صورت دسته جمعی در ایران قدیم به جای مانده است.

 

حسن فیروزی رئیس شورای شهر نیم ور در خصوص این جشنواره گفت: کشور ایران یک کشور آیینی و سنتی است و همیاری و تعاون از دیرباز در میان در میان مردم ایران از جایگاه خاصی برخوردار بوده است و آیین سنتی پهلوانی بیل گردانی نیز ریشه در همین همیاری و تعاون داشته است.

 

وی در ادامه افزود: آیین و جشن بیل گردانی در قدیم به نشانه عدم خستگی پس از اتمام کار لایروبی نهر آب شهر و به منظور شکرگذاری به درگاه خداوند توسط مردم اجرا می‌شده است.

 

سید جعفری قهرمان چند دوره مسابقه بیل گردانی نیز در خصوص اجرای این جشنواره گفت: اجرای نمایش های بومی و محلی، و نمایش نمادین لایروبی نهر نیم ور در محوطه برگزاری جشنواره از برنامه های جانبی در نظر گرفته شده است.

 

وی همچنی در خصوص نحوه اجرای این مسابقه گفت: شرکت کنندگان در مسابقه می‌بایست هفت بیل در دو دسته سه و چهارتایی را به سبک و روشی خاص دور سر خود بگردانند و برنده مسابقه طبق سنت دییرینه یک راس گوسفند را هدیه خواهد گرفت.

 

لازم به ذکر است آیین سنتی بیل گردانی نیم ور در تاریخ 20 دی ماه 89 در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده است.

 

جشنواره و آیین سنتی پهلوانی بیل گردانی ساعت15 مورخ 28 فروردین ماه سال جاری در محل سکوی بیل گردانی نیم ور برگزار خواهد شد.

 

صبح محلات

 

صبح محلات
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, آیین سنتی بیل گردانی, نیم ور, بیل گردانی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *