آغار برداشت گل زعفران در محلات

20 آبان 1394 کد خبر : 988612458 | بازدید : 2831

صبح محلات_با آغاز فصل رویش گل زعفران در محلات، برداشت این گل در بیش از 13 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، با توجه به آب و هوای مساعد شهرستان محلات برای کشت انواع گل های زینتی و انواع محصولات کشاورزی، و با توجه به آغاز رویش گل زعفران، برداشت این محصول از باغات و زمین های کشاورزی محلات آغاز شد. 

 

علیرضا وکیل زاده مدير جهاد كشاورزي شهرستان محلات در گفتگو با خبرنگار ما گفت: شهرستان محلات به علت شرایط جوی و خاک مناسب از استعدادهاي بالقوه در تولیدات كشاورزي برخوردار است و زعفران از گونه محصولات کم مصرف در زمینه آب و مناسب براي مناطق كم آب همانند شهرستان مي‌باشد.

 

وي افزود: عفران گياهي است چندساله و كم توقع به آب و حاصل خيزي خاك كه مي تواند بعد از كاشت حدود 7 الی 10 سال به رشد و نمو خود ادامه داده محصول مطلوبي توليد نمايد.

 

وکیل زاده کیفیت زعفران تولیدی در محلات را عالی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 13 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان محلات زیر کشت این گیاه ارزشمند است که از این میزان 11 هکتار بارور و 2 هکتار آن غیر بارور است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محلات میزان برداشت محصول زعفران در هر هکتار را حدود 4 کیلو دانست و گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری حدود 52 کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان محلات جمع آوری شود.

 

مرتضی یارمحمدی از فعالان عرصه تولید زعفران در محلات در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در صورت ابیاری صحیح و به موقع در اواسط آبان ماه گل زعفران و پس از مدتی نیز برگهای سبز زعفران در اطراف گل می‌روید.

 

وی ادامه داد: پس از رویش گل‌ها و قبل از باز شدن کامل آنها و زمانی که غنچه هستند گل‌ زعفران توسط کارگران جمع آوری و برای استخراج پرچم گل که همان زعفران است آماده می‌شود.

 

این زعفران کار محلاتی با اشاره به بازه زمانی 15 الی 20 روزه جمع آوری زعفران گفت: با توجه به آب و هوا، نوع خاک، میزان و زمان آبیاری مدت زمان و میزان برداشت گل و در نهایت محصول متفاوت است ولی به صورت میانگین از هر هکتار حدود 5 کیلو گرم زعفران خالص برداشت خواهد شد.

 

یارمحمدی میزان برداشت گل زعفران در سال گذشته در مزرعه خود را حدود 210 کیلو عنوان کرد و گفت: به صورت میانگین و با توجه به تجربه افراد در پاک کردن گل، مرقوبیت پیاز و گل از هر کیلو گرم گل زعفران حدود 10 الی 13 گرم زعفران برداشت می‌شود.

 

وی با اشاره به ماندگاری پیاز زعفران در داخل خاک در حدود 15 سال گفت: با توجه به عدم نیاز به مراقبت زیاد، آبدهی دو الی سه نوبت در کل سال و همچنین تولید پیاز زعفران را از عوامل مقرون به صرفه بودن تولید زعفران در شهرستان محلات است.

 

این تولید کننده زعفران در خاتمه محدود بودن زمان برداشت گل و عدم دسترسی به کارگر ماهر و با تجربه در زمینه برداشت گل زعفران و همچنین استخراج زعفران از گل را مهمترین مشکل تولید زعفران در شهرستان محلات دانشت.

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

صبح محلات: آغار برداشت گل زعفران در محلات

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, زعفران, برداشت گل زعفران, مزارع محلات, شهرستان محلات, خبر محلات, محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *