آموزش در مدارس باید پژوهش محور گردد

28 آبان 1393 کد خبر : 988612450 | بازدید : 3505

 

فرماندار محلات در جلسه شورای آموزش و پرورش محلات گفت: برنامه ریزی آموزشی باید از حافظه محوری به سمت پژوهش محوری هدایت شود.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان محلات، سید احمد سجادی فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش محلات با انتقاد از سیستم حافظه محوری در دانش آموزان گفت: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که دانش آموزان پژوهش محور تربیت شوند تا بعد از 12 سال تحصیل در آموزش و پرورش نتیجه ای برای کشور داشته باشند. فرماندار با اشاره به اینکه نباید دانش آموزان به کتاب های درسی بسنده کنند گفت: باید از کتاب های غیردرسی نیز بهره برداری شود.

 

 

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین ربانی امام جمعه محلات به توجه به آیاتی قرائت شده گفت: خداوند در قرآن کریم به پیامبر (ص) می فرمایند من شما را هشدار می دهم که شما فقط از غفلت خارج شوید، به شما فرصت داده می شود، فرصت یعنی ایمان و عمل صالح، عمل صالح می تواند انسان را از زیان خارج جدا کند و مشمول مغفرت و رزق الهی می کند. زمانی که ایمان و عمل صالح کنار هم باشند انسان در جمع صالحین داخل می شود و قرآن برای صالحین امتیازات خاصی قائل شده: خدا به آنها نعمت داده، حضرت ابراهیم در دعا از خداوند فرزند صالح می خواهد، انبیا و شهدا از صالحین هستند.


حمید امیدبیگی معاون آموزشی با توجه مصوبه قبلی شورا در خصوص اعزام تیم کارشناسی متشکل از مدیران ، مشاوران و کارشناسان به شهرستان میبد گزارشی ارائه نمود. ایشان انتخاب میبد را به دلیل کسب مقام های عالی در کشور عنوان کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش در شهرستان میبد مهم ترین شورای مشورتی در شهر قلمداد می شد و از دیگر امتیازات این شهرستان داشتن نیروهای بومی شاغل در آموزش و پرورش، هدایت تحصیلی دانش آموزان به فنی و حرفه ای و وجود تنوع رشته در فنی و حرفه ای و کافی بودن تجهیزات هنرستان ها اشاره کرد.

جواد فلفلی کارشناس تربیت بدنی و سلامت در خصوص برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه گفت: با توجه به اهمیت ورزش و با هدف ارتقای سطح سلامت روحی و جسمی دانش آموزان و ایجاد شور و نشاط در دانش آموزان این طرح با مشارکت 3 میلیون دانش آموز در کشور در حال برگزاری می باشد.

 

فلفلی افزود: در استان مرکزی طرح با مشارکت 60 هزار دانش آموز اجرا می شود که سهم شهرستان محلات 2500 دانش آموز است. وی افزود در شهر های محلات و نیم ور 14 مدرسه با توجه به امکانات ورزشی انتخاب شده اند که سرانه هر دانش آموز مبلغ 8000 ریال در نظر گرفته شده است.

 

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی و امکانات مدارس خواستار کمک شهرداری و اداره ورزش و جوانان شد. کارشناس تربیت بدنی از برگزاری جلسه ای با حضور مدیران و دبیران ورزش مدارس منتخب و توجیه طرح خبر داد و افزود جلسه ای استانی برای این مدارس برگزار شده است. فلفلی با اشاره وضعیت نامناسب حیاط برخی آموزشگاه های مجری طرح درخواست نمود شهردار در خصوص بهبود وضعیت مساعدت نمایند.

 


محمد محمدی کارشناس آموزش ابتدایی در خصوص دستور کار انسداد مبادی بی سوادی گفت: آمار ثبت احوال برای دانش آموزان کلاس اول 605 نفر است در حالی که اسناد از ثبت نام 713 نفر در مدارس خبر می‌دهد.

 

وی با اشاره به وجود اختلاف در آمار های فوق گفت: این اختلاف نشان دهنده مهاجر پذیر بودن محلات است و تنها راه حل اینکه بدانیم چه تعداد دانش آموز از تحصیل بازمانده اند شناسایی از طریق گروه هم سالان است.

 

محمدی در ادامه در خصوص انسداد بی سوادی با تشکر از مطرح شدن طرح در شورای آموزش و پرورش افزود: هزینه های نوآموزان روستایی از طریق مساعدت شورا تأمین شود زیرا توسعه و تعیم پیش دبستانی قدم مفیدی در انسداد بی سوادی است. کارشناس مسوول آموزش ابتدایی همچنین درخواست نمود امام جمعه شهر محلات در جلسه ی ائمه جماعات اهمیت موضوع را بیان تا در منابر مطرح شود. وی از دیگر راه کارها حفظ دانش آموزانی که در تست سنجش شرکت کرده اند را عنوان کرد و درخواست نمود دانش آموزان بی بضائت و استثنایی از طریق همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا پشتیبانی شوند.

فاطمه کمانی کارشناس سواد آموزی یکی از مشکلات آموزش بی سوادان را عدم تمایل و توانایی فرد به یادگیری دانست و گفت: خوشبختانه طبق آمار های موجود در شهرستان محلات بی سواد کمتر از 20 سال نداریم و برای ریشه کن کردن بی سوادی در اولیای دانش آموزان نیز کارگروهی تشکیل شد و قرار است پس تصویب طرح، اسامی اعضای کارگروه به مدارس معرفی می‌شود.

 

 
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, شورای آموزش و پرورش, فرماندار محلات, آموزش و پرورش محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *