دوازدهمین نشست تخصصی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد واحد محلات برگزار شد

26 آبان 1393 کد خبر : 988612442 | بازدید : 3746

 

 

دوازدهمین میزگرد علمی تخصصی عفاف و حجاب با عنوان "عفاف و حجاب و نقش آن در امنیت اجتماعی" روز گذشته در دانشگاه ازاد اسلامی واحد محلات برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، در این نشست تخصصی که به همت فرماندهی انتظامی شهرستان محلات و با حضور صاحب نظران فرهنگی و اجتماعی در خصوص راهکارهای افزایش امنیت اجتماعی و فرهنگ عفاف و حجاب برگزار شد.

 

در این نشست صاحب نظران و کارشناسان فرهنگی، دینی و اجتماعی ضمن تاکید بر کار فرهنگی و آموزشی برای تعمیق باور های دینی و اعتقادی، بر انجام کار هماهنگ فرهنگی و اجرایی توسط تمامی دستگاه‌های دخیل در این موضوع تاکید کردند.

 

در ابتدای جلسه حجت الاسلام بهرامی رئیس گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد محلات، به بیان دیدگا قرآن و احادیث در خصوص امر عفاف و حجاب، امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و گزارشی اقدامات انجام شده در خصوص ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و همچنین امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه ازاد پرداخت.

 

در ادامه دکتر عابدی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گفت: مقابله با پدیده بی حجابی در جامعه نیازمند ریشه یابی و علت یابی ترویج این ضد فرهنگ در جامعه است و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب منوط به یک ارگان و دستگاه خاص نمی‌شود و نمی‌توان برای آن متولی خاصی را معرفی و مشخص کرد.

 

دکتر شفیع پور از اساتید دانشگاه نیز با تاکید بر تقویت التزامات درونی در افراد گفت: در برخورد با تمامی هنجار ها و ناهنجاری ها التزامات درونی می‌تواند نقش مهم و بسزایی را داشته باشد و برای تقویت التزامات درونی می‌بایست بر روی داشته‌های اعتقادی، ایمانی و قلبی افراد تاکید و پافشاری کرد و با تقویت آنها سعی در مبارزه با پدیده بدحجابی کنیم.

 

وی در ادامه پایبندی به اصول اساسی خانواده، تدوین برنامه آموزشی مناسب برای توسعه مسائل معنوی در خانواده‌ها و همچنین تعالی شخصیت عالی انسانی را از مهمترین راهکارهای ایجاد التزام درونی در افراد عنوان کرد.

 

دکتر دولتی کارشناس ارشد روانشناسی نیز آموزش را نیازمند تغییر در رفتار دانست و گفت: با توجه به این که آموزش پذیری در سنین 3 الی 6 سال از جایگاه ویژه ای برخوردار است باید یک برنامه ریزی صحیح برای آموزش مبانی اعتقادی و ایمانی برای سنین پیش دبستانی داشته باشیم.

 

وی همچنین با معرفی مادر به عنوان الگویی برای فرزندان گفت: زمانی که مادر خود از مبانی اعتقادی و ایمانی قوی برخوردار نیست پس نمی‌تواند الگوی مناسبی در مقوله عفاف و حجاب برای فرزند خود باشد و به طبع آن نیز فرزندان از مادران خود الگو برداری می‌کنند.

 

اسماعیل انصاری رئیس اتاق اصناف محلات نیز در خصوص بد حجابی در برخی واحد های صنفی گفت: طبق قانون در صورتی که فروشنده یک واحد صنفی از نظر پوشش ظاهری داریا اشکال باشد ما تنها مجاز به تذکر به صاحب جواز واحد صنفی هستیم.

 

وی در ادامه گفت: در خصوص فرهنگ عفاف و حجاب دو دیدگاه دولتی و غیر دولتی وجود دارد و هر دو دیدگاه باید همراه با هم و با همکاری هم پیش بروند تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید.

 

وی با تاکید بر این که امر به معروف یک کار پلیسی نیست گفت: ما غیر دولتی ها باید در کنار پلیس وارد عمل شویم و با دست در دست هم قرار دادن برای ترویج فرهنگ صحیح عفاف و حجاب گام بردارریم.

 

در بخش پایانی جلسه حجت الاسلام ربانی امام جمعه محلات با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در خصوص عفاف و حجاب گفت: ما در جامعه تمام تقصیر بد حجابی را معطوف به جامعه زنان می‌دانیم و این در حالیست که قرآن تقصیر را بر دوش مردان گذاشته و ابتدا به مردان تاکید می‌کند چمان خود را بر روی بی عفتی و بی حجابی ببندید و سپس به زنان میگوید خود را از نگاه ‌های آلوده دور سازید.

 

وی در ادامه عفاف را اهم بر حجاب دانست و گفت: عفاف یعنی پاکدامنی و ممکن است در جامعه کسی حجاب ظاهری را داشته باشد ولی عفاف و پاکدامنی نداشته باشد و ما باید برای ترویج عفاف نیز برنامه ریزی داشته باشیم.

 

صبح محلات: دوازدهمین نشست تخصصی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد واحد محلات برگزار شد

 

صبح محلات: دوازدهمین نشست تخصصی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد واحد محلات برگزار شد
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, میزگرد تخصصی عفاف و حجاب, فرماندهی انتظامی محلات, دانشگاه آزاد محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *