بازدید معاونان وزیر جهاد کشاورزی و معاون استاندار مرکزی از پرژه‌های جهاد کشاورزی محلات

13 مرداد 1393 کد خبر : 988612231 | بازدید : 5404

 

 

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس: حوضچه لاستیکی مورد نیاز برای تامین آب مورد نیاز باغات محلات با همکاری استانداری مرکزی و مساعدت وزارت جهاد کشاورزی احداث خواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، "خلیل آقای" قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس و "سید رحیم سجادی" معاونت آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاوزی روز گذشته ضمن بازدید از پرژه‌های نیمه تمام جهاد کشاورزی محلات در خصوص تامین آب مورد نیاز برای عملیاتی کردن فاز دوم دهکده گل و گیاه محلات و احیاء باغات محلات در جلسه‌ای که با حضور نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، ریاست جهاد کشاورزی محلات، معاون استاندار مرکزی، روسای شورا های شهر محلات و نیمور و همچنین شهردار محلات تصمیماتی را اتخاذ کردند.

 

 

خطر خشکسالی در کمین 700 هکتار از باغات محلات

 

در ابتدای جلسه حجت الاسلام سلیمی نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در خصوص باغات محلات گفت: در حال حاظر نزدیک به ۳۰۰ هکتار از باغات شهرستان محلات به دلیل کم‌آبی خشک شده و ۷۰۰ هکتار دیگر  از این باغات نیز در معرض خطر هستند.

 

سلیمی در ادامه این دیدار در خصوص طرح پیشنهادی شهرستان محلات برای تامین آب این باغات گفت: با توجه به جایگاه نخست منطقه محلات، خمین و دلیجان در خصوص بیشترین انحرافات بارشی کشور طبق گزارش سازمان هواشناسی و همچنین با توجه به تامین بخش عمده ای از آب کشاورزی محلات از سرچشمه و کاهش چشمگیر آب این چشمه، احداث حوضچه لاستیکی در مناطق بالا دستی باغات محلات و ذخیره آب در فصول سرد سال در این حوضچه کمک قابل توجهی به رفع مشکل کم آبی باغات محلات خواهد کرد.

 

وی در پایان در خصوص تامین اعتبارات لازم این طرح گفت: شهرستان محلات از محل اعتبارات ماده 180 تا کنون مبلغ 5 میلیارد ریال برای اجرای این طرح در نظر گرفته است و با توجه به برآورد حدود 20 میلیارد ریالی، اجرای کامل این طرح مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و استانداری استان مرکزی را طلب می‌کند.

 

 

سجادی: کمک به اجرای این پرژه طبق قانون خلاف است

 

در ادامه جلسه "سجادی" معاونت آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ردیف بودجه‌های اختصاصی به جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی توانایی کمک به این موضوع را برابر با قانون ندارد و در خصوص چنین طرح هایی هیچ گونه ردیف بودجه ای تعریف نشده است و از اعتبارات ملی برای چنین طرح هایی نمی‌توان هزینه کرد.

 

وی در ادامه با اشاره به اعبارت اندک و تخصیص های کم به همه بخش های دولتی و جهاد کشاورزی گفت: تامین اعتبار برای چنین پرژه ای از جانب جهاد کشاورزی غیر قانوی خواهد بود.

 

 

آقایی: همه باید با همکاری یکدیگر برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنیم

 

"آقایی" معاون پارلمانی وزیر گفت: باتوجه به در معرض خطر بودن باغات محلات برای رفع این مشکل می‌بایست راهکاری اندیشید و همه باید با همکاری یکدیگر برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنیم.

 

وی در ادامه با اشاره به موجود بودن بخشی از اعتبار لازم برای اجرای این پرژه گفت: باتوجه به این که بخشی از اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پرژه در حال حاظر در شهرستان موجود است از معاون استاندار خواست تا با همکاری و مشارکت شهرداری پس از مطالعه دقیق در خصوص مختصات فنی، کارهای اجرایی برای احداث حوضچه لاستیکی را آغاز کنند.

 

 

اجرای آبیاری قطره ای در گلخانه ها نیازمند مشارک بیشتر دولت است

 

در ادامه جلسه  "سلیمی" با اشاره به هزینه بالای اجرای آبیاری تحت فشار در گلخانه ها و ناچیز بودن اعتبارات در نظر گرفته شده دولتی در این بخش گفت: طبق قانون برای آبیاری تحت فشار هر هکتار زمین کشاورزی مبلغ 70 میلیون ریال اعتبار بلاعوض در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد که این میزان اعتبار معادل 85 درصد از هزینه های اجرای این طرح است اما در گلخانه با توجه به هزینه حدودا 1 میلیارد ریالی برای اجرای پرژه آبیاری تحت فشار، مبلغ تایین شده بسیار ناچیز است.

 

وی در ادامه خواستار مساعدت و اتخاذ تصمیمی برای کمک به گلکاران و گلخانه داران برای ایجاد ساز و کار آبیاری تحت فشار در گلخانه ها شد.

 

 

سجادی: وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون امکان کمک برای آبیاری تحت فشار در گلخانه ها را ندارد

 

"سجادی" در این خصوص گفت: طبق قانون اعتباراتی که از جانب سازمان برنامه و بودجه برای آبیاری قطره ای یا تحت فشار در اختیار وزارت خانه قرار گرفته تنها مربوط به زمین های کشاورزی است و در خصوص گلخانه های تصمیمی گرفته نشده.

 

 

آقایی: رفع موانع قانونی برای کمک به آبیاری تحت فشار در گلخانه ها نیاز مند مساعدت مجلس است

 

"آقایی" ضمن تایید سخنان مهندس سجادی گفت: با توجه به عدم تخصیص اعتبار در این بخش در قانون بودجه سال 93 در صورت همکاری نمایندگان مجلس در سال آینده و بودجه سال 94 می‌توان در خصوص آبیاری تحت فشار گلخانه ها نیز اعتبار و تخصیص قابل توجه و مورد نیاز آنها را نیز پیش بینی کرد.

 


مشارکت وزارت جهاد کشاورزی برای نجات باغات محلات/آمادگی مجلس برای کمک به دولت در بخش کشاورزی

 

در پایان جلسه "خلیل آقایی" معاون پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران در خصوص مصوبات این جلسه گفت: از مهمترین مصوبات این جلسه احداث حوضچه لاستیکی برای جمع آوری آب های فصلی و ذخیره سازی انها برای استفاده در فصول گرم سال برای باغات بود که امیدواریم کمک شایانی به احیاء باغات محلات کند.

 

وی در ادامه گفت: تامین اعتبارات مورد نیاز برای آبیاری تحت فشار در گلخانه ها نیازمند مساعدت و همکاری مجلس است و امیدواریم در آینده بتوانیم در این خصوص نیز اعتباراتی را در نظر بگیریم.

 

حجت الاسلام سلیمی نیز در جمع خبرنگاران گفت: باتوجه به جایگاه ویژه کشاورزی در بحث اقتصاد مقاومتی مجلس امادگی کامل برای همکاری با جهاد کشاورزی را دارد و در صورت ارائه لایحه از جانب دولت برای کمک به بخش های کشاورزی و احیاء باغات مجلس امادگی بررسی و تصویب لایحه را دارد.

 

بازدید معاونان وزیر از پرژه ها و باغات محلات/پزیرایی باغدار پیر محلاتی از معاونان وزیر و هیئت همراه

 

در ادامه جلسه معاونان وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه، نماینده، فرماندار، شهردار محلات از باغات خشک شده و در حال خشک شدن به علت کم آبی بازدید کردند.

 

در جریان این بازدید معاون وزیر در برخورد با یکی از باغداران قدیمی محلات از وی چرایی خشک شدن باغات را جویا شد که وی در پاسخ گفت: در قدیم آب برای آبیاری تمامی باغات و زمین ها به میزان کافی موجود بود اما حالا برای آبیاری یکی از باغهایم مجبور به خشکاندن زمین های کشاورزی ام و رها کردن آن ها شده ام، این باغدار محلاتی از اندک محصول جمع آوری کرده از داخل یکی از باغچه هایش از مسئولین پذیرایی کرد.

 

در ادامه هئیت بازدید کننده ضمن حضور در منطقه محلات سفلی از محل احداث حوضچه های لاستیکی ذخیره آب، فاز اول دهکده گل و یکی از گلخانه های واقع در دهکده گل بازدید کردند.

 

صبح محلات: بازدید معاون وزیرجهاد کشاورزی از محلات

 

صبح محلات: بازدید معاون وزیرجهاد کشاورزی از محلات

 

صبح محلات: بازدید معاون وزیرجهاد کشاورزی از محلات

 

صبح محلات: بازدید معاون وزیرجهاد کشاورزی از محلات

 

صبح محلات: بازدید معاون وزیرجهاد کشاورزی از محلات

 

 

 
تگها: صبح محلات, خبر محلات, اخبار محلات, شهرستان محلات, وزارت جهاد کشاورزی, باغات محلات, دهکده گل محلات, نماینده محلات, معاون وزیر جهاد

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *