یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به اقتصاد کشور است

4 مرداد 1393 کد خبر : 988612216 | بازدید : 2795

صبح محلات: نشست بررسی مشکلات بخش های گل و گیاه و صنایع سنگ محلات با حضور استاندار

 

استاندار مرکزی در جمع فعالان اقتصادی بخش گل و گیاه و صنایع سنگ محلات محلات گفت: یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به اقتصاد کشور است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، محمدحسین مقیمی استاندار استان مرکزی در جلسه ای که عصر روز پنجشنبه دوم مرداد در سالن جلسات فرمانداری محلات با حضور فعالان بخش گل و گیاه و صنایع سنگ محلات برگزار شد گفت: یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به تولید محصولات داخلی با فناوری نوین روز دنیا برای شکوفایی اقتصاد در کشور است.

 

در ابتدای این جلسه سلیمی نماینده محلات و دلیجان در خصوص ظرفیت ها و مشکلات بخش گل و گیاه محلات گفت: در حال حاظر تنها پژوهشکده و تنها دهکده گل و گیاه کشور در شهرستان محلات واقع شده و با توجه به سطح زیر کشت منحصر به فرد گل در محلات، این شهرستان دارای پتانسیل خوبی برای کمک و رونق به اقتصاد استان و کشور دارد که متاسفانه به علت وجود برخی مشکلات از جمله تکمیل نشدن پایانه صادراتی گل و گیاه، کمبود نیرو و مشکلات جذب نیرو و تکنسین در پژوهشکده و همچنین آماده نبودن زیرساخت های فاز دوم دهکده گل باعث شده ظرفیت های شهرستان در بخش گل مقفول واقع شود.

 

سلیمی در ادامه گفت: اجرایی نشدن چارت پژوهشکده با توجه به تصویب آن در وزارت علوم، وجود مشکلات فراوان در راه دریافت تسهیلات کم بهره بانکی از دیگر مشکلات واحد های گل و گیاه است که به نظر می‌رسد کمک استاندار برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی گل و گیاه محلات که درخواست آن به مشاور ارشد رئیس جمهور داده شده است گامی موثر در راه برطرف سازی این قبیل مشکلات باشد.

 

وی در پایان گفت: با توجه به این که صادرات نیاز مند گمرک و واحد استاندارد برای تایید محصولات صادراتی می‌باشد از استاندار خواست باتوجه به درخواست های این شهرستان در خصوص راه اندازی گمرک و استاندارد همکاری لازم را با این شهرستان انجام دهد.

 

در ادامه جلسه یارمحمدی فرماندار محلات گفت: باتوجه به کمبود منابع اب در استان و باتوجه به مدیریت مصرف واحد های گلخانه ای در فاز اول دهکده گل مشکل خاصی نداریم اما برای راه اندازی فاز دوم دهکده گل که قرار است تا 900 هکتار افزایش یابد در اینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

 

غلامعلی ابراهیمی رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات گفت: در حال حاظر شهرستان محلات با 900 هکتار زمین زیر کشت گل و گیاه جزو 4 قطب اصلی پرورش گل و گیاه کشور است و با وجود تمامی این مشکلات شهرستان محلات در سال گذشته 12 میلیون دلار گل به خارج از کشور صادر کرده است.

 

ابراهیمی در ادامه گفت: صادرات گل محلات در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 2.2 درصدی را داشته است و این در حالیست که شهرستان محلات تنها با 50 درصد توان تولیدی خود در حال تولید گل و گیاه است و درصورت کمک مسئولین و دستگاه‌های اجرایی محلات میتواند همانند سال 86 به جایگاه دومی صادرات غیر نفتی کشور پس از رفسنجان دست یابد.

 

وی در خصوص مشکلات پیشرو صنعت گل و گیاه محلات گفت: بهره های 25 تا 28 درصدی بانکها به تسهیلات پرداختی به بخش های کشاورزی و گل و گیاه کمکی به تولید کننده نمی‌کند و مکانیزاسیون واحد های سنتی موجب کاهش هزینه ها و تولید بیشتر خواهد شد.

 

رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات در پایان با اشاره به دستمزد بالای کارگر در شهرستان محلات نسبت به دیگر شهرهای استان و ممنوعیت استفاده از کارگر با تابعیت بیگانه در شهرستان محلات خواستار اعمال راهکاری برای صدور مجوز استفاده از اتباع بیگانه در بخش های کشاورزی شهرستان شد.

 

دکتر پژمان آزادی رئیس پژوهشکده گل های زینتی محلات در ادامه خواستار راه اندازی شرکت های دانش بنیان در زمینه گل و گیاه و همچنین اخصیص اعتبار برای راه اندازی گلخانه صنعتی تجاری در محل پژوهشکده برای امورات پژوهشی و تحقیقاتی شد.

 

صفری ریاست جهاد کشاورزی شهرستان محلات کمبود منابع آب در سطح شهرستان را یکی از بزرگترین معضلات بخش کشاورزی بخصوص گل و گیاه دانست و گفت: در حال حاظر از 100 قطعه زمین موجود در فاز اول دهکده گل و گیاه 80 قطعه به متقاضیان واگذار شده و در صورت واگذاری مابقی قطعات و راه اندازی فاز دوم این مرکزی به میزان 900 هکتار دهده گل و گیاه محلات با مشکل جدی در بخش آب مواجه خواهد شد.

 

صفری در خصوص پیشبینی های این نهاد برای تامین آب مورد نیاز دهکده گل گفت: در منطقه بالا دست این دهکده سه حوضچه لاستیکی در حال احداث است که به علت کمبود منابع مالی در حال حاظر متوقف شده و برای راه اندازی کامل آنها به حدود 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز است و همچنین انتقال پس آب فاضلاب محلات به این حوضچه ها مشکل کمبود اب را به طور کامل حل خواهد کرد.

 

مهندس مقیمی استاندار استان مرکزی در ادامه و پس از شندین مشکلات موجود در بخش گل محلات گفت: متاسفانه مشکلات موجود در این بخش همان مشکلات مطرح شده در 4 سال قبل است و برای حل این مشکلات عزم جدی تمامی دستگاهها و مسئولین شهرستان و استان را می‌طلبد.

 

استاندار در ادامه گفت: بخشی از مشکلات موجود مشکلات نیازمند مدیریت است و با مدیریت صحیح قابل حل هستند، اما بخشی دیگر نیز نیازمند اعتبارات خاص هستند که استانداری در این خصوص اقدامات لازم را انجام خواهد داد و در همین راستا استانداری جهت آغاز کار مطالعاتی انتقال پساب فاضل آب محلات به حوضچه های لاستیکی دهکده گل 100 میلیون ریال و همچنین برای راه اندازی مجدد نمایشگاه گل محلات که مدت دو سال است به علت عدم تامین اعتبارات آن تعطیل شده نیز مبلغ 1 میلیار ریال به اتحادیه گل و گیاه محلات کمک کرد.

 

وی در پایان گفت: موضوع استفاده از نیروی کار بیگانه در شهرستان محلات به علت مخالفت شورای تامین شهرستان با این امر منتفی است.

 

بلافاصله پس از پایان جلسه دو ساعته استاندار با فعالان بخش گل و گیاه محلات و پس از خروج آنها از سالن جلسات فرمانداری فعالان بخش سنگ های زینتی محلات وارد سالن شده و جلسه برای رفع مشکلات این بخش نیز اغاز شد.

 

در ابتدای این جلسهحجت الاسلام سلیمی نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خواستار واگذاری معادن محلات به افراد داخل شهر, ایجاد منطقه اقتصادی ویژه سنگ در محلات, کمک به تکمیل نمایشگاه دائمی سنگ نیم ور و تعیین تکلیف قطب صنعتی سنگ نیم ور شد.

 

وی در ادامه خواستار اعمال ساز و کاری موثر برای واگذاری هرچه سریعتر زمین های شهرک های صنعتی محلات به متقاضیان احداث کارخانه و همچنین راه اندازی گمرک و استاندار مخصوص صادرات سنگ در شهرستان شد.

 

در ادامه مهندس میرزایی رئیس اتحادیه معدن کاران محلات در خصوص مشکلات معدن سنگ محلات گفت: یکی از مهمترین مشکلات فعالان این بخش تامین سوخت مورد نیاز در بخش های مختلف معدن است و کاهش یک باره آن به یک سوم میزان قبل مشکلات این بخش را بیشتر کرده است.

 

میرزایی عدم اطلاع رسانی دقیق و موثر در خصوص قوانین و مقررات را یکی دیگر از معضلات دانست و گفت: افزایش یک باره 700 برابری حقوق دولتی معدن کاران و تحمیل فشار به آنها برای دریافت این حقوق دولتی از دیگر مشکلات بخش معدنی محلات است و قطع سهمیه سوخت معادن به علت عدم پرداخت حقوق و عوارض دولتی موجب ایجاد اختلال شدید در کار معادن می‌شود.

 

وی در پایان خواستار عمل به قانون دستگاه‌های استانی و عدم واگذاری حریم های معدن به دیگر معدن کاران شد.

 

استاندار مرکزی در پاسخ به مشکلات مطرح شده گفت: در حال حاظر حقوق دولتی، حداقل میزانی ست که معادن باید پرداخت کنند و گاها شاهد آن هستیم معادن در پرداخت همین حقوق ناچیز هم کوتاهی می‌کنند و می‌بایست در صورت عدم پرداخت این عوارض در موعد مقرر از روش های به مراتب موثر تر از قطع سهمیه سوخت برای مجبور کردن معادن به پرداخت این عوارض استفاده کرد.

 

وی همچنین در خصوص اعتراض به 700 برابری میزان عوارض دولتی گفت: قیمت سنگ نیز در مقایسه با سال های پیشین افزایش چشمگیری و به مراتب بیشتر از 700 برابر را داشته است پس معدن کاران می‌بایست حقوق دولتی خود را در موعد مقرر پرداخت کنند و در این زمینه هیچ عذری پذیرفته نیست.

 

استاندار همچنین در خصوص واگذاری حریم معادن از دستگاه‎‌های اجرایی استان خواست طبق قانون با این موضوع برخورد شود و در خصوص کاهش سهمیه سوخت نیز گفت: این سهمیه بندی با توجه به نیاز سنجی دستگاههای مرتبط با این موضوع تعیین شده است و در صورت تشخیص کارشناسان به کمبود سهمیه کنونی این میزان قابل افزایش است و همچنین واگذاری سوخت با مبلغ 5000 هزار ریالی بابت هر لیتر خارج از سهمیه بلامانع است.

 

در بخش دیگری از این جلسه مهندس سروش رئیس اتحادیه سنگبران محلات با اشاره به واگذاری زمین محل احداث نمایشگاه به صورت اجاره به شرط تملیک به اتحادیه سنگ محلات گفت: با توجه به سرمایگذاری 300 میلیارد ریالی سهام داران نمایشگاه سنگ نیمور این سهام داران خواستار تعیین تکلیف کامل این زمین برای سرمایه گذاری بیشتر و احداث تاسیسات مورد نیاز نمایشگاه هستند.

 

رئیس اتحادیه سنگبران محلات در ادامه گفت: در حال حاظر 300 کارخانه سنگبری در محلات فعال است که از این تعداد تنها 100 واحد توان صادرات سنگ به دیگر کشور ها را دارند و دیگر واحد های نیز برای ورود به عرصه صادرات سنگ نیازمند کمکهای مالی برای بروز رسانی ماشین الات خود هستند.

 

استاندار در پاسخ به این مشکلات گفت: در خصوص زمین مورد نیاز راه اندازی نمایشگاه از طریق نامه پیگیر کنید تا در صورت عدم وجود مشکل قانونی دستور واگذاری دائم زمین به اتحادیه سنگ محلات را صادر کنم.

 

مهندس مقیمی در خصوص نیاز کارخانجات به تسهیلات جهت نوسازی تجهیزات خود گفت: صندوق زخیره  ملی برای نوسازی و توسعه واحد های صنعتی ایجاد شده است لذا واحدهای صنعتی نیاز مند نوسازی می‌توانند با مراجعه به این صندوق و تکمیل مدارک خود حداکثر ظرف مدت دو ماه از تسهیلات این صندوق بهره مند شوند.

 

دکتر یحی مدیر شرکت شهرکهای صنعتی استان در پاسخ به سوال استاندار در خصوص اقدامات صورت گرفته برای راه اندازی شهرک صنعتی نیم ور محلات گفت:احداث این شهرک صنعتی به علت نزدیکی به منطقه حفاظت شده موته اصفهان با مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان مواجه شده و در این خصوص کار از دست شرکت شهرکهای صنعتی استان بر نمی‌آید، اما برای رفع مشکل زمین 85 هکتار زمین به شهرک صنعتی ارقده و 25 هکتار زمین به شهرک صنعتی نخجیروان اضافه شده است.

 

غلامرضا میری دبیر انجمن صنفی سنگبران محلات نیز در ادامه خواستار تعیین تکلیف سایت تخلیه ضایعات کارخانجات سنگبری شد که استاندار در دستور به معاون عمرانی استانداری خواستار پیگیری و تعیین تکلیف سایت تخلیه ضایعات نخجیروان محلات شد.

 

 

صبح محلات: یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به اقتصاد کشور است

 

صبح محلات: یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به اقتصاد کشور است

 

صبح محلات: یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به اقتصاد کشور است

 

صبح محلات: یکی از مهمترین دغدغه های دولت رفع مشکلات تولید و کمک به اقتصاد کشور است

 

 

 
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, خبر محلات, محلات, شهرستان محلات, خبر شهرستان محلات, اخبار شهرستان محلات, استاندار مرکزی, مهندس مقیمی, بررسی مشکلات بخش های صنعتی, پایانه گل و گیاه محلات, پژوهشکده گل و گیاه محلات, دهکده گل محلات, معادن محلات, سوخت معادن, سهمیه گازو

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *