تیشه به ریشه باغات محلات

19 خرداد 1393 کد خبر : 988612048 | بازدید : 3108

 

 

مروری بر پرونده احداث فاز دوم خیابان شهیدان حاج رضایی در شهرستان محلات و تخریب باغات منطقه.
به گزارش صبح محلات، «شهر محلات در 20 سال آینده شهری است گردشگری با تکیه بر گردشگر گل و گیاه،شهری امن و سبز،زیبا و سالم،شهری اخلاقی با اقتصادی پویا و مدیریت شهری کارآمد به همراه مشارکت شهروندان و نیز گسترش صنایع سازگار با طبیعت زیبای منطقه» آنچه در بالا خواندید چشم انداز شهر محلات طی 20 سال آینده است که با بررسی های انجام شده، محلات در آینده این گونه خواهد بود. حال سوال اساسی در این بین آن است که این «شعار» تا چه اندازه قرار است اجرایی شود و آیا این چشم انداز واقعا مد نظر مسئولان است؟
باغات شهر محلات به عنوان یکی از زیباترین و سبز ترین قسمت های شهر شناخته می شوند و حفظ آنها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ امری که تا به امروز مورد غفلت قرار گرفته است و روز به روز و توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف شاهد آن هستیم که به بهانه های گوناگون باغاتی که چشم انداز محلات بر آن استوار شده است در حال نابودی هستند. یکی از طرح هایی که شهرداری امسال اجرای آن را در اولویت کارهای خود قرار داده است بازگشایی فاز دوم خیابان شهیدان حاج رضایی است که متاسفانه در صورت اجرای این پروژه که تا ابتدای حوزه علمیه ادامه می یابد باغات زیادی در طول مسیر از بین خواهد رفت اما به نظر می رسد نارضایتی مردم از اجرای این پروژه که موجب از بین رفتن بخشی از هویت محلات است هم تاثیری در تصمیمات مسئولان نخواهد گذاشت.
به منظور بررسی این موضوع بنا داشتیم تا جزئیات بیشتر و پاسخ های محکم تر و مستدل تر را از شهردار محلات دریافت کنیم که پیگیری های آوای محلات برای انجام مصاحبه با وی به نتیجه ای نرسید.
مسئول واحد حقوقی شهرداری محلات گفت: مساحت طول و عرض این خیابان 14 هزار متر مربع است که تاکنون بالغ بر 12 هزار متر مربع آن خریداری شده است.«نسرین اسماعیلی» ادامه داد: بافت این قسمت اکثرا شامل باغات است و در طول مسیر نیز بیش از 40 پلاک ثبتی وجود دارد که خریداری حدود دو هزار متر مربع آن باقی مانده است.وی تصریح کرد: استارت انجام این پروژه از سال 84 زده شده است و امسال جز برنامه های کاری شهرداری می باشد.

احداث این خیابان نیاز شهر می باشد
شهردار سابق محلات در خصوص اجرای این طرح اظهار کرد: این طرح ابتدای انقلاب در طرح هادی محلات دیده شده بود که شامل خیابان 24 متری از کمربندی تا تقاطع خیابان امام بود که اجرای آن تا تقاطع شهید محلاتی انجام گرفته بود. «غلامعلی یارمحمدی» افزود: زمانی که طرح جامع شهر در حال تجدید نظر بود پیشنهاد دادیم که این طرح نیاز شهرستان است و مشاور نیز اعلام کرد که نه تنها نیاز شهرستان است بلکه باید تا مقابل حوزه علمیه ادامه پیدا کند.وی تصریح کرد: در سال 82 با بررسی های انجام شده و کسب نظرات مشاورین ترافیکی شهرستان و نیاز اجرای این خیابان، طرح را در شورای شهر بردیم و آن را به عنوان یکی از اولویت ها عنوان نمودیم و بیش از 50 درصد این خیابان هم در همان زمان تملک شد و بیش از 50 درصد ادامه خیابان هم در همان زمان تملک گردید و ساختمان آتش نشانی و سایر ساختمان های موجود در آن خیابان نیز طی همان سالها عقب نشینی شد و اکنون نیز با بازگشایی خیابان قسمت عمده ای از گره ترافیکی شهر حل می شود.

باغات اطراف این خیابان از 20 سال قبل خشک شده اند
فرماندار فعلی شهرستان محلات در خصوص از بین رفتن باغات واقع در محدوده اجرای این پروژه نیز گفت: عمده باغات اطراف خانه های این طرح از 20 سال قبل خشک شده اند و تنها 3 باغ خشک نشده وجود دارد و باغات خشک شده نیز با توجه به کمبود آب قابل احیا نیست. وی بیان کرد: نباید تنها این چند باغ را ببینیم بلکه باغات زیاد دیگری نیز در حال خشک شدن است و نقشه نیز طوری طراحی شده است تا کمترین خسارت به باغات واقع در این طرح بخورد. وی گفت: در آن زمان یکی از طرح های مدنظر این بود که خیابان مذکور مستقیما به کوی رسالت در بعثت ختم شود که 50 برابر مسیر کنونی در آن باغ وجود داشت و مسیر کنونی بهترین مسیر پیشنهادی است و ارزش احداث این خیابان و حل بار ترافیکی به نسبت درختانی که قطع می شود بیشتر است.
یکی از اعضای شورای شهر محلات در این رابطه گفت: یک ضرب المثل قدیمی می گوید که پیرمردی به فرزندان خود در موقع مرگ وصیت کرد اگر روزی خواستید باغ من را بفروشید کلون(قفل) را بکنید و دوباره کار بگذارید و بعد بفروشید و این ضرب المثلی است که در محلات رایج بوده است.«مهدی سروش» ادامه داد: این پدر به فرزندان خود وصیت کرد که تنها قفل درب را بکنید و کار بگذارید تا سختی کار برای شما مشهود شود تا بدانید باغی را که طی سالیان متمادی زحمات زیادی برای آن کشیده است و به باروری رسیده است چه ارزشی دارد. وی افزود: متاسفانه در شهر ما بعضی از عزیزان این قصه را جدی نگرفته اند و در شورا و شهرداری قبل از خیابان شهید محلاتی خیابان شهیدان حاج رضایی را عبور دادند تا از انتهای آن به قلب باغات محلات که هرچه زیبایی داریم از این باغات است بزنند که متاسفانه با وجود درختان تازه در این خیابان ساختمان هایی را ساخته اند که با احداث مسیر، این ساخت و سازها در دوطرف خیابان ادامه پیدا خواهد کرد و انگیزه ای برای خشکاندن بقیه باغ ها خواهد شد.


صبح محلات، تیشه به ریشه باغات محلاتفاز دوم خیابان شهیدان حاج رضایی در میان باغات محلات


ظرف چند سال آینده چیزی به نام باغ در محلات وجود نخواهد داشت
این عضو شورا خاطر نشان ساخت: اگر در محل حاضر شوید مشاهده می کنید که باغ ها را خشکانده اند و چندین متر از هر سمت نیز این کار ادامه پیدا کرده است و یقین بدانید در طول 5 سال آینده چیزی به نام باغ که اکسیژن شهر می باشد در محلات وجود نخواهد داشت و اکنون هم صاحبان آنها به بهانه های مختلف در حال خشک کردن باغات هستند. وی گفت: در اطراف فرمانداری منطقه ای به نام گردو سوخته وجود دارد که تمام باغ های آن خشک شده و ساختمان سازی در آنجا شروع شده و افراد فعال در ساخت و ساز به این منطقه نفوذ کرده اند و در حال احداث ساختمان هستند.
سروش در خصوص نظر خود به عنوان یکی از اعضای شورا در این زمینه گفت: بنده به عنوان یکی از اعضای شورا با این کار کاملا مخالفم و اگر قدرتی داشته باشم جلوی انجام آن را خواهم گرفت و پیشنهاد می کنم آن قسمت از باغاتی را که قابل خریداری است  به عنوان باغات نمونه و پارک در اختیار مردم قرار دهیم و در واقع جلوی ضرر را از هرکجا بتوان گرفت منفعت است. وی تصریح کرد: شاید به ظاهر این کار برای عبور و مرور شهر دارای منفعت باشد اما در دراز مدت با خشکاندن باغ ها طراوات را از شهر خواهیم گرفت. عضو شورا بیان کرد: فشارهای جانبی از بیرون برای عبور این خیابان توسط افرادی که در دوران گذشته این تصمیم اشتباه را گرفته اند و برای آنکه حرف خود را اثبات کنند وجود دارد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حال آوردن فشار بر شورا هستند و ما نیز به تنهایی نمی توانیم در مقابل این فشارها ایستادگی کنیم و اگر واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم این پروژه سودی به حال شهر ندارد و اگر بتوانیم به عنوان شورا جلوی این کار را بگیریم مطمئنا آیندگان رضایت بیشتری از ما به خاطر حفظ باغات خواهند داشت.
صبح محلات، تیشه به ریشه باغات محلات

باغات این محدوده با انگیزه مشخص خشکانده شده اند
این مقام مسئول در رابطه با باغات خشکانده شده در این محدوده نیز گفت: وقتی صاحبان این املاک احساس کردند که خیابان از این قسمت عبور خواهد کرد و نماد آن را هم در ساختمان های قبلی که در چندین طبقه احداث شد دیدند ایجاد انگیزه برای خشکاندن باغ ها زیاد شد و اکنون باغ های زیادی در دو طرف معبر و با فاصله زیادی مشخص است که به طور دستی و با انگیزه خشکانده شده است و قیمت آنها نیز افزایش پیدا کرده است. وی اظهار کرد: اکنون باغاتی در مسیر طرح هستند که سرسبز و زیبا می باشند و صاحبان آنها حاضر به فروش این باغات نیستند و شهرداری از طریق مراجع قانونی و با توسل به زور در حال خرید این باغات است و به هرحال این کار نابودی باغات را به دنبال خواهد داشت.
سروش در پایان بیان کرد: می توان در صورت توقف این کار باغات را مجددا احیا کرد و به عنوان فضای سبز و پارک و باغ های الگو برای گردشگری شهر ایجاد کرد تا مسافران از این باغات دیدن کنند و از زیبایی های آن استفاده کنند.


*نویسنده: علی اسکندری
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, شهرستان محلات, محلات, خبر محلات, تیشه به ریشه باغات محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *