قول مساعد مدیر کل صنعت معدن تجارت استان به فعالان اقتصادی محلات

22 فروردین 1393 کد خبر : 988611829 | بازدید : 1915

 

 

مدیر کل صنعت معدن تجارت استان مرکزی با حضور در جلسه کمسیون اقتصادی و اشتغال شهرستان محلات از آمادگی اداره مطبوع خود برای آماده سازی فضای جامعه برای فعالیت اقتصادی خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، جلسه کمسیون اقتصاد و اشتغال شهرستان محلات روز پنج شنبه با حضور زاوشی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان، دکتر یحیی مدیر کل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی، فرماندار، نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی، و عده ای از فعالان اقتصادی در بخش های صنعتی و کشاورزی در سالن جلسات فرمانداری محلات برگزار شد.

 

در این جلسه که عصر روز پنجشنبه در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد تعدادی از فعالان اقتصادی به بیان مشکلات و نیاز های بخش های صنعتی برای شکوفایی و اشتغال هرچه بیشتر شهرستان پرداختند.

 

حسین سروش رییس انجمن صنفی سنگبران محلات گفت: امنیت پیش زیمینه کار اقتصادی در هر جامعه ای است.

 

وی همچنین در خصوص مشکلات اقتصادی پیش روی گفت: بهره های زیاد بانکی و همچنین سود کلان پرداختی به سپرده های بانکی از عمده عوامل عدم تشویق افراد به حضور در بخش تولید است.

 

سروش ضمن اشاره به دغدغه اصلی مقام معظم رهبری در خصوص عدم خرید کالای خارجی گفت: متاسفانه در جامعه کنونی کارآفرین در جایگاه خود نیست و خلاء قانونی حمایت از کارآفرین باعث رشد واسطگری در جامعه شده است و این یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از تولید مرقوب در جامعه شده است.

 

 غلامعلی ابراهیمی رئیس اتحادیه گل و گیاه کشوری و از گلکاران نمونه کشوری هم در این نشست گفت: یکی از مهمترین ارکان اساسی اقتصاد مقاومتی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است و تولیدات گیاهی الاخصوص گل و گیاه زمینه خروج از صادرات تک محصولی را برای هر کشوری فراهم میکند.

ابراهی در ادامه گفت: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که بخش های دولتی بجای کمک به بخش خصوصی برای تولید به یکی از عمده ترین عوامل و مشکلات تبدیل شده اند.

وی در ادامه گفت: یکی از بزرگترین مشکلات تولید کنندگان در حال حاظر تورم بیش از اندازه است که باعث شده تولید کننده نتواند تحلیلی صحیح از بازار داشته باشد.

محمد شاهرخی تولید کننده و صادر کننده نمونه استان نیز در سخنانی گفت:متاسفانه مشکلات اصلی بخش های تولیدی و صادراتی در سطح کلان کشوری است و باید برای اصلاح این مشکلات در سطوح کلان کشوری اقدام کنیم.
وی ضمن اشاره به کوچک سازی دولت و در کنار آن افزایش موسسات خصوصی گفت: بروکراسی اداری پیچیده و زمان بر موجب افزایش هزینه ها و تحمیل این هزینه ها به تولید کننده شده است.
در ادامه جلسه تعداد دیگری از فعالان اقتصادی نیز به بیان مشکلات خود پرداختند که عمده ترین آنها کاهش سهمیه سوخت بخش های صنعتی و تولیدی، افزایش حقوق دولتی  در خصوص فروش محصولات معدنی، تغییرات بیش از اندازه در دستورالعمل های صادراتی و وارداتی، کمبود سرمایه درگردش بخش های تولیدی با توجه به تورم بی سابقه، و مبارزه با دلال بازی را مهمترین مشکلات بخش تولید عنوان کردند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از اهداف اصلی برگزاری چنین جلسه ای و دعوت از مسئولین استان پاسخگویی آنها به مطالبات فعالان اقتصادی و همچنین بیان اهداف و برنامه های سال پیشرو برای بخش های صنعتی و تولیدی شهرستان است.

وی در ادامه گفت: نبود سرمایه درگردش، رکود اقتصادی بی سابقه در ماههای گذشته و عدم هماهنگی کامل بین سازمانها و ارگانهای دولتی مرتبط با بخش های صنعتی و تولیدی موجب شده تا فعالان اقتصادی که در صف اول جهاد اقتصادی هستند با مشکلاتی مواجه شوند.
سلیمی در پایان از مدیر کل صنعت معدن و تجارت استان خواست برنامه ها و راهکار های پیش بینی شده از طرف اداره کل خود را برای فعالان اقتصادی بیان کند.

در بخش پایانی جلسه زاوشی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان ضمن اضحار خورسندی از برگزاری چنین جلسه ای گفت: پویایی اقتصادی در منطقه مستلزم هماهنگی و همفکری بیشتر با فعالان اقتصادی است و برگزاری چنین جلساتی موجب پیشبرد اهداف اقتصادی نظام می‌شود.
زاوشی در ادامه گفت: رشد و توسعه اقتصادی در گرو اصلاح فضای کسب و کار است و اصلاح فضای کسب و کار نیازمند اصلاح فضای اقتصادی جامعه است و اصلاح فضای اقتصادی نیازمند ایجاد فضای رقابت سالم در زمینه تولید است. وی ایجاد انگیزه برای ورود سرمایه ها به بخش تولید را مهمترین برنامه اداره تابعه خود برای سال پیش رو عنوان کرد.

زاوشی در ادامه با اشاره به تدوین برنامه اقتصادی ویژه هر شهرستان و با توجه به پتانسیل های آن شهرستان گفت: جذب و مساعدت برای سرمایه گذاری در شهرستان ها، کمک برای استفاده از ظرفیت کامل کارخانه جات و بخش های صنعتی و توسعه صادرات را از مهمترین برنامه اداره تابعه خود در سال جاری عنوان کرد.

وی همچنین در خصوص پیش بینی های صورت گرفته برای کمک به بخش های صنعتی گفت: طبق تصویب مجلس شورای اسلامی صندوق سرمایه گذاری کشوری می بایست وام هایی با کارمزد 16 و 17 درصد در اختیار واحد های صنعتی قرار دهد و برای سال جاری 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات کم بهره برای کل کشور در نظر گرفته شده است که سهم هر استان از آن حدود 800 میلیارد ریال میشود.

در ادامه دکتر یحیی مدیر کل شرکت شهرکهای صنعتی استان در خصوص برنامه های این شرکت در سال جاری گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته 86 هکتار زمین در شهرکهای صنعتی برای امسال درنظر گرفته شده بود که به زودی آماده واگذاری می‌شود.
یحیی در ادامه گفت: 40 هکتار زمین نیز همچنین برای امسال در نظر گرفته شده است که با احتصاب 20 هکتاری که به علت عدم آغاز کار پرژه فسخ قرار داد شده آماده واگذاری به واجدین شرایط خواهد شد.
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, خبر محلات, شهرستان محلات, محلات, سالن جلسات فرمنداری, کمسیون اقتصاد و اشتغال شهرستان محلات, فعالان اقتصادی محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *