موزه گنبد چهارسوق ساوه

20 فروردین 1392 کد خبر : 9886114 | بازدید : 11649

تاریخچه و موقعیت موزه:
شهر تاریخی ساوه که بنا بر روایات و اخبار موجود در قرون اول اسلامی شکل گرفته است از نمونه های بارز شهرهای واقع در مسیر کاروانی می باشد ؛ به خصوص که در محل تلاقی دو شاهراه عمده شرقی - غربی و شمالی – جنوبی قرار داشته و به همین لحاظ همواره در طول تاریخ شاهد تغییر و تحولات عظیمی بوده است .
مسجد جامع ساوه ( قرن اولیه هجری قمری ) ، مناره مسجد میدان (453ه ق) ، مناره مسجد جامع (504 ه ق) و تعداد زیادی از بناهای قرون مختلف اسلامی و بناهای فراوان موجود در بافت تاریخی شهر همچون آب انبار ها ، تیمچه ها ، حمامها و راسته بازار چهره کلی شهر را در طول زمان ترسیم میکند . ضمن آنکه مراجعه به متون تاریخی و نیز تصویر شهر ساوه در سفر نامه اولئاریوس وجود بسیار از بناهای از میان رفته را در گذشته اثبات می نماید . همچنین ساوه از شهرهایی است که هنوز سیمای باروی تاریخی آن قایل رویت است . بنای تاریخی گنبد چها سوق که قدمت آن دست کم به پنج قرن پیش از این می رسد در درون بافت قدیمی شهر قرار دارد .

 

 

 


ویژگی های معماری بنا :
این بنا که به نام گنبد چهار سوق یا تکیه چهار سوق معروف است عبارت از یک بنای گنبددار است که از سمت بیرون دارای دوازده ضلع و از سمت داخل دارای پلان مدور می باشد و در چهار ضلع شمال ، جنوب ، شرق و غرب آن چهار دالان داشته که در قدیم به چهار طرف بازار راه می یافته است . در ضلع شمال بنا ، بازار بزرگ ساوه و در ضلع غرب آن یک بازارچه کوچک با چند مغازه باقی مانده است . هشت ضلع این بنا در داخل به صورت حجره هایی بوده که در ایام دهه عاشورا از آن به عنوان تکیه میشده و به همین مناسبت این بنا به نام تکیه چهار سوق نیز معروف است . در بر روی سقف هر یک از حجره های هشتگانه ، هشت هورانه ( نورگیر ) وجود دارد واقع شده اند و در قسمت فوقانی گنبد نیز پنج پنجره نورگیر وجود داشته است .
گنبد این بنا به واسطه حجم زیاد که قاعده آن به قطر 11/14 متر و ارتفاع آن در حدود 14 متر تا کف فعلی می باشد یک میزان بالا نرفته بلکه بایک دور آرام در وسط تشکیل شده و دوباره به طرف بالا ادامه یافته و فرم شلجمی پیدا نموده است . این گنبد از سمت داخل دارای با نقوش هندسی و کتیبه تزئین شده است . از جمله تزئینات باقی مانده در پا کارگنبد اسماء الله ، محمد(ص) و علی (ع) می باشد که به خط کوفی بنایی و با کاشی اجرا گردیده است . مصالح ساختمانی این بنا ،گل آهک ، گچ و کاشی و آجر است .
این بنا در سال 1356 به شماره 1382 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در تاریخ 28 مرداد 86 به مناسب روز جهانی صنایع دستی به عنوان موزه مردم شناسی شهرستان ساوه مورد بهره برداری قرار گرفته است.
در این موزه اشیای همچون کتب خطی و دست نویس ، انواع قفلهای قدیمی ، ظروف مسی و سفالی ، سکه های تاریخی ، سنگ قبرهایی مربوط به دوره قاجار و همچنین پیکرک هایی که نشانگر پوششهای مختلف مردم ساوه در زمان قاجار می باشد به نمایش در آمده است .
 

 


 

 

نوع موزه : باستان شناسی و مردم شناسی
تاریخ تأسیس : 20 / 3 / 1386
مکان موزه : بنای گنبد چهارسوق ساوه
دوره تاریخی بنا : صفوی
آثار موزه شامل : آثار باستان شناسی شامل ظروف سفالی دوره های مختلف ، کاشی های دوره اسلامی ، سکه های دوره های مختلف و آثار مردم شناسی شامل پیکره های اقوام و تیره های مختلف بیانگر نوع پوشش و معیشت مردم منطقه ساوه
ساعت کار موزه : 8-20
روز تعطیل موزه : دوشنبه
بهای بلیط : 5000 ریال
تلفن تماس : 02552219249

 دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *