امام جمعه محلات؛

مهمترین رکن اسلام ولایت است/ ولایت کلید همه دستورات اسلام است

19 مرداد 1399 کد خبر : 9886112209 | بازدید : 14592

به گزارش روابط عمومی ستاد نمازجمعه شهر محلات، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ربانی امام جمعه محلات در خطبه اول نماز جمعه که در مسجد القائم(عج) محلات برگزار شد، ضمن توصیه به تقوا و پرهیزکاری با اشاره به عید سعید غدیر خم و دهه امامت و ولایت گفت: بر اساس یک دسته از روایات از اهل بیت (علیهم السلام) مخصوصاً حضرت امام باقر (علیه السلام) اسلام بر روی پنج پایه قرار گرفته است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت و بر اساس فرمایش آنحضرت ولایت مهمترین آنهاست.

وی گفت: مهمترین رکن اسلام ولایت است و بر اساس روایت ولایت کلید همه دستورات اسلام است ، به واسطه ولی خدا مومن و مسلمان می‌تواند تکالیف و وظایف خودش را درست تشخیص بدهد و بشناسد.

ایشان در خصوص ارکان ولایت گفت: معرفت حق اهل بیت (علیهم السلام)، عشق و محبت به اهل بیت (علیهم السلام) ،بغض نسبت به دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) و بیزاری جستن از آنها و عمل به  سیره اهل بیت (علیهم السلام) و اطاعت از آنها  ۴ رکن ولایت است که هر کدام از این ارکان اهمیت و جایگاه خودش را دارد و انسان باید به هر ۴ پایه ولایت اهمیت دهد تا بتواند محب و پیرو و شیعه واقعی اهل بیت (علیهم السلام) باشد.

حجت‌الاسلام دکتر ربانی در خطبه دوم ضمن عرض تبریک بمناسبت عید غدیر خم گفت: پیامبر اسلام( صلی الله علیه و آله) فرمودند «روز عید غدیر خم بهترین اعیاد امّت من است و آن روزی است که خداوند تعالی به من فرمان داده با منصوب کردن علیّ بن ابیطالب به عنوان رهبری که امّتم پس از من به وسیله او هدایت می یابند؛ آن روز را یاد کنیم. آن روزی است که خدا دین را در آن روز کامل و نعمت را تمام گردانید و اسلام را به عنوان یک دین برای مردم پسندید.

و حضرت امام رضا (علیه السلام) می فرماید: روز عید غدیر خم روز تهنیت‌گویی است. بعضی از شما به بعض دیگر تهنیت بگوید و هر گاه مؤمنی یا برادرش برخورد کرد بگوید: «الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمؤمنین و الائمه سلام ‌الله علیهم»

وی ضمن تشکر از اقدام سربازان گمنام امام زمان (عج) در دستگیری سرکرده گروهک تروریستی تندر گفت: الحمدلله این قدرت و قدرت اطلاعاتی و امنیتی نظام جمهوری اسلامی است که می‌تواند این کار مهم را انجام دهد.

ایشان با اشاره به ۱۷ مردادماه سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی و روز خبرنگار و تبریک به خبرنگاران گفت: خبرنگاران رسالت بسیار مهمی دارند هم رسالت اطلاع رسانی هم نقد سازنده و منصفانه و هم رابط بین مردم و مسئولین، همه اینها به جای خود اما یک نقش مهمی که خبرنگاران باید ایفا کنند در جنگ روانی و جنگ روایت هاست.

خطیب جمعه محلات گفت:در جنگ روانی تمام آنچه گفته می‌شود دروغ، شایعه و بی اساس است خبرنگاران باید تمام تلاش شان را به کار بگیرند که این دروغ ها و شایعات و ماهیت کسانی که انها را نشر می‌دهند را افشاء کنند.

وی ادامه داد: در جنگ روایت ها آنچه اتفاق می‌افتد همه شایعه نیست اما واقعیت ها را وقتی می‌خواهند انعکاس بدهند یا ناقص انعکاس می دهند یا در عوامل آن واقعیت ها جابجایی ایجاد می کنند و عواملش را وارونه جلوه می دهند که در این مورد هم خبرنگاران رسالت مهمی بر دوش دارند.

ایشان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری بسیار مهم مقام معظم رهبری در روز عید قربان و تاکید بر مرور دقیق بیانات معظم له یکی از بحث های مطرح شده توسط ایشان را موضوع تحریم و تحریف بیان کرد و گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند تحریم آمریکا نسبت به ملت ما قطعاً یک جنایت است، هیچ تردیدی نیست که این تحریم‌ها جنایتی است بر علیه مردم برای اینکه تمام فشار تحریم ها برگرده مردم و ملت بزرگ ماست.

 امام جمعه محلات با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهداف آمریکا از تحریم ایران گفت: خسته کردن ملت و تقابل با حکومت هدف کوتاه مدت، جلوگیری از پیشرفت ایران هدف میان مدت وفروپاشی اقتصاد کشور هدف بلند مدت تحریم آمریکا بر علیه ایران است اما آمریکا یک هدف جنبی هم دارد که رابطه جمهوری اسلامی ایران  را با جبهه مقاومت در منطقه قطع کنند.

 وی گفت: اما در کنار این تحریم‌ها تحریف وجود دارد تحریف در واقع واژگون نشان دادن واقعیات است هدف آنها از تحریف این است که به روحیه مردم ما ضربه بزنند و یک حس ناامیدی در ملت مخصوصاً جوانان ماایجاد کنند و هدف دیگرشان این است که آدرس غلط بدهند برای حل مشکل و بگویند حالا که نظام جمهوری اسلامی به اینجا رسیده و این هم ثمره ی فشار دشمن است پس  راه حل این است که ما برویم پای میز مذاکره بنشینیم ،مقام معظم رهبری فرمودند آنچه که مهم است این که اگر جریان تحریف شکست بخورد قطعاً جریان تحریم شکست می‌خورد، این جنگ اراده هاست اگر چه آنها با تحریف واقعیات نقاط مثبت را اصلا نمی گویند یا به شکل ضعیف می گویند و پیشرفت های مهمی که ما در این ۴۰ سال در نظام جمهوری اسلامی داشتیم را نادیده می‌گیرند و ضعف ها را همراه با دروغ هایی که به آن اضافه می کنند بزرگ جلوه می دهند برای اینکه مردم ما را ناامید کنند اما اگر اراده ملت ما با این تحریف ها و با این ایجاد تضعیف روحیه سست نشود و قوی بماند و ما محکم و استوار بایستیم که قطعا همین‌طور خواهد بود نقشه‌های دشمننان ما قطعاً خنثی خواهد شد و بر دشمنان فائق می آئیم و دشمنان ما شکست خواهند خورد.

ایشان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری مراسم محرم و توجه به توصیه های کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا در عزاداری اباعبدالله الحسین (علیه السلام)  گفت: جان و سلامت مردم اهم است هیچ بحثی نیست چه اینکه عزاداری‌ها و حفظ  ولایتمداری مردم و عشق و ارادت به اهل بیت (علیهم السلام) این هم مهم است، در تزاحم بین اهم و مهم هم قاعده ی عقلانی هیچ بحثی نیست که اهم مقدم است یعنی جان و سلامت مردم مهم و مقدم است ، همه اینها جزو بدیهیات است اما تقدم اهم و مهم در تزاحم مال آنجائی است که جمع بین اهم و مهم ممکن نباشد اما اگر جمع ممکن بود باید جمع بشود.

خطیب جمعه محلات گفت: سوال این است که حالا جمع  ممکن است یا نیست؟ آنچه که باز اینجا اهمیت دارد این است که تشخیص اینکه این جمع ممکن است یا نیست استیفای مصلحت اهم همراه با استیفای مصلحت مهم ممکن است یا نیست این کار تخصصی است، کارمن نیست،کار فقیه هم نیست اینجا حرف را کارشناس می زند و مقام معظم رهبری هم فرمودند باید گوش به حرف کادر بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا بدهیم و ما هم در این زمینه تابع هستیم.

وی با اشاره به بحث نذورات و وقف های ویژه مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین( علیه السلام) گفت: یک موقع است که کسی صیغه شرعی نذر خوانده و یا وقف کرده که قابل تغییر نیست و باید انجام بگیرد ، این دو راه دارد: راه اول این است که امسال امکان این مسئله طبق دستورالعمل ها نیست ، همین را بگذارید سال آینده انجام دهید و راه دوم اگر  دستورالعمل‌های بهداشتی اجازه می‌دهد به شکل بیرون بر انجام شود.

ایشان گفت: بعضی از نذرها و وقف ها قابل تغییر است صیغه ی نذر نخوانده یا وقف الزام نکرده به اطعام، این قابل تغییر است توصیه ما این است که همه کسانی که نذر شان یا وقف شان یا قسم ها و تعهداتی که داشتند اینگونه است  این را در قالب بسته های معیشتی و به صورت خشک در اختیار قشر ضعیف جامعه و آنهایی که از کرونا آسیب دهند قرار دهند. توصیه ما این است که همه بانیان خیر این طور عمل کنند چه اینکه مقام معظم رهبری هم به طور کلی فرمودند آن نهضت تعاون و احسان که به شکل رزمایش مواسات قبلاً انجام شد در این مرحله هم انجام گردد. خواهش ما این است که انشاءالله همه بزرگواران حمایت و کمک کنند، هم اکنون هم ۲۰۰۰ بسته‌معیشتی آماده شده است که باید آن بدهکار هستیم و این را در طول سه مرحله تا آخر ماه صفر به ۷۰۰۰ بسته خواهیم رساند امیدواریم آنهایی که در این زمینه توانایی دارند کمک کنند.

حجت‌الاسلام دکتر ربانی در خاتمه با اظهار امیدواری برای برگزاری با شکوه مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (علیه السلام ) گفت: اگر امکان برگزاری مراسم عزاداری طبق سال های گذشته فراهم نشد ما تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و همه دستورالعمل ها را رعایت خواهیم کرد خواهش من این است عزیزان در مراسم ها حضور داشته باشند دستورالعملها را رعایت کردن به معنای ترک مراسم نیست اگر قرار شد برگزار شود تدابیری اندیشه شود که مراسم با حضور عزیزان و رعایت دستورالعمل ها برگزار بشود.

 

 
تگها: مهدی ربانی, نماز جمعه محلات, امام جمعه شهرستان محلات, ولایت, رکن اسلام, شهرستان محلات, 17 مرداد 99, ستاد نمازجمعه محلات, دکتر ربانی, رهبری

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *