تحليل نشست خبري شوراي اسلامي و شهردار محترم پس از سه سال وقفه

نشست وعده ها بعداز سه سال

19 خرداد 1399 کد خبر : 9886112190 | بازدید : 20375

نشست خبري شوراي اسلامي شهر محلات و شهردار در تاريخ 15 اردیبهشت ماه سال جاری پس از سه سال وقفه برگزار شد. اين نشست كه در محل شوراي اسلامي برگزار شد را مي توان به فال نيك گرفت و آن را نشانه اي از پاسخگو بودن و مسوليت پذيري برگزاركنندگان در برابر راي دهندگان و شهروندان دانست. تاخير در برگزاري اين نشست و جو يكسويه برنامه موجب ايجاد فضايي سرد و غير تخصصي شده بود كه هدف اصلي آن را تحت الشعاع قرارداده بود. از ديگر ويژگي هاي اين نشست ضعف مديريت جلسه بود بطوريكه در حين جلسه مشاجرات و بحث هايي بين حضار اتفاق افتاد. نكته بسيار مهم ديگر عدم مشاركت تمام اعضاي شورا در مباحث بود بطوريكه عملا اكثريت اعضاي بعنوان مستمع در جلسه شركت داشتند. ولي شايد مهمترين ويژگي اين برنامه را عدم پاسخگويي صريح و شفاف به سوالات دقيق خبرنگاران دانست تا جاييكه در پايان جلسه مخاطبان در مورد هيچ يك از مباحث مطرح شده به نتيجه واضح و قابل قبولي نرسيدند.

 

در این خصوص نکات ذیل قابل تامل و توجه است:

 

1) عدم مشاركت پيمانكاران در اجراي مناقصات و مزايده هاي شهرداري

 

یکی از مباحثی که رييس محترم شورا در ابتداي جسله به آن اشاره كرد عدم مشاركت پيامانكاران در پروژه هاي شهرداري بود. "بارها شده که ما برخی پروژه هارو به مزایده گذاشتیم...حالا آقای شهردار شاید بیشتر توضیح بدن، طرف میومد تو مزایده شرکت می‌کرد یک قیمتی هم اعلام می‌کرد و برنده میشد. قانونش هم این است که، برنده مزایده باید مبلغی پول به عنوان ضمانت واریز می‌کرد در حد حالا ۲۰ ملیونشم من یادم هست، کسی که برنده میشد بعد کار رو قبول نمیکرد." علت اين مشكل تغييرات قيمت ها و تورم عنوان شد. سوال اين است كه اين شرايط اقتصادي فقط مختص محلات و شهرداري آن است؟ آيا شهرداري هاي ديگر پروژه هاي عمراني خود را طي سه سال گذشته متوقف كرده اند؟ يا مشكل از بي اعتمادي به مديريت شهري است. مديريت قراردادها و پروژه هاي موضوعي جديدي نيست نرخ توروم براي آن مبهم و لاينحل باشد. نتيجه اين ضعف مديريت پروژه اين است پس از سه سال فعاليت شهرداري تنها پروژه قابل اراِيه مديريت شهري بلوار آيه الله غفاري بود، که با اما و اگرهايي همراه است كه به آن خواهيم پرداخت.

 

2) پارك سرچشمه

 

اصلي ترين موضوعي كه در هياهوي انتخابات شورا موجب موفقيت ليست اميد در محلات شد انتقادات زيادي بود كه به اجراي طرح بازسازي سرچشمه توشط شورا و شهرداري قبل وارد مي‌شد جناب آقاي شهردار به صراحت به اين موضوع اشاره كردند: "مسئله ی اول ما مسئله ی سرچشمه بود و سرچشمه خب یک شکل خاصی شده بود، حالت نوستالژیک مردم از بین رفته بود." ولي ايشان توضيح ندادند كه در زمان مسوليت ايشان چه تحولي در سرچشمه رخ داده است؟ فقط به برداشتن ديوارها و مشكلات آن اشاره شد. در حاليكه بخش هايي از پارك براي سال‌ها تكميل نشد و بودجه شهرداري صرف همان نوع عمليات در قسمت بيشه شد. آقاي استرابي حتي به وضعيت اداره سرچشمه هم اشاره‌اي نكردند و اينكه برنامه شهرداري براي توسعه و بهبود وضعيت سرچشمه بعنوان قطب گردشگري شهر چيست؟ آيا درست است كه بيدهاي تبليغاتي كنار آب سرچشمه در حال خشك شدن هستند و بايد بريده شود؟ در عوض ايشان به موضوع آب سرچشمه پرداختند: "یکی مسئله ی آب سرچشمه بود که واقعا با پمپ و اینا میکشیدن و تا اون مدتی که با همکاری مهندسان محلاتی در شرکت های بزرگ در تهران بودن و شرکت هایی که حتی این هارو در خارج از ایرانم قراردادهایی میبستن، ... آب هم تا ۳۷ مترمکعب و ۳۷ لیتر بر ثانیه رسیده بود. الان چیزی حدود ۲ونيم برابر اون مقدار شده. " آيا موضوع مديريت منابع آب شهر در حيطه اختيارات و وظايف شهرداري است؟ فارغ از بارش‌هاي فراوان دوسال اخير چه عملياتي در مظهر آب سرچشمه توسط شهرداري انجام شده كه دبی آب افزايش پيداكرده؟  اينها سوالاتي است كه از فرمايشات جناب رئیس شورا در ذهن مخاطب شكل مي‌گيرد و بي جواب مي ماند.

 

3) سينما قدس يا فرهنگسراي انديشه؟

 

"کار دیگه ای که واقعا لازم بود توی این شهر با این همه انسان فرهنگی و انسان های هنرمند در زمینه های مختلف، شاید لازم بود که ما یک حایی رو داشته باشیم برای اینکه در اختیار این نوع کار ها قرار بدیم. ما تصمیم گرفتیم سینما قدس را بخریم و این رو خریدیم. این مجتمع بعد از اون که نمایشگاهای مختلفی درش برگزار شده، برنامه های مختلفی، چهل سالگی انقلاب اینا همشون در اونجا برگزار شده ..." اين فرمايشات مربوط به خريد بحث برانگيز و جنجالي مجتمع سينمايي قدس توسط شهرداري بود ولي آقاي رئیس شورا نفرمودند خريد اين مجموعه با قدمت ده ها سال در اين شرايط ركود و تورم شديد چقدر هزينه بر دوش شهروندان محلاتي تحميل كرده است؟ اگر هدف شهرداري از خريد اين مجموعه كاملا فرسوده كمك به فضاي فرهنگي شهر بود چرا با مبالغي بسيار كمتر به تكميل فرهنگسراي ارشاد در كوي بعثت كمك نشد؟ آيا هزينه ده ها ميليار ريال از بودجه مردمي براي برگزاري يك جشن و يك نمايشگاه قابل دفاع است؟ درحاليكه به فرموده مسولين محترم شورا و شهرداري با وجود امتيازات خاص هيچ كس حاضر به فعاليت در اين مجموعه نشده است.

 

4) پروژه بلوار آيت الله غفاري

 

قبل از سوال خبرنگاران آقاي شهردار در مورد پروژه احداث بلوار آيت الله غفاري پيش دستي كرد: "مسئله ی دیگه وجود داشت تقریبا ۱۸ سال یا ۱۷ سال بود بنا بود کاری انجام بشه و اون بلوار آیت الله غفاری بود. این کار به نتیجه رسید و کارش انجام شد، آسفالتش انجام شد. تملکات بلوار و همچنین میدان جمهوری چیزی حدود ۸ الی ۹ ملیارد تومان، پول ما باید به مالکین میدادیم و این کارو کردیم. الانم دیگه زمینه آماده شده که ان شاالله تا سه ماه آینده چهار ماه آینده الان دقیقا نمیدونم تا چه موقعی اینم درست بشه"

 

آقاي شهردار در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص، دغدغه‌ی مردم درمورد بلوار آیت الله غفاری، که آقای شهردار گفتند. چرا اون قدر خسارت از جیب مردم رفته، دلیلش چیه؟ چقدر خسارت برآورد میکنید؟، و چه راهکاری دارید که احتمال تکرار و خسارت آن به حداقل برسه؟ و بازم بشه استفاده کرد. گفت: "بلوار آیت الله غفاری عمده ی مصالحش با خود شهرداری بوده حتی جداولشم خودمون خریداری کردیم، یعنی دادیم پیمانکار دستمزد انجام داده. من تو گزارش اولیه هم گفتم بلوار آیت الله غفاری زیر سازیش با خود شهرداری بوده اصلا آسفالتش هم توسط کارخانه ی آسفالت خودمون تولید شده. فقط تنها پیمانکاری که داشتیم پیمانکار پخش بوده ما با انرژی مضاعف شبانه روزی تلاش کردیم، برای اولین بار در این ۳۰ سال سابقه ی کاری من مشاهده کردم که یک قسمت از آسفالت ما حرکت کرده و برسی هایی که انجام دادیم یک آب توش نفوذ کرده دادیم آزمایشگاه مکانیک خاک برسی کنن. باید برسی کنیم از نظر فنی توضیحاتی رو به مردم و به شما دوستان بدهیم. آیا علت زیر سازیه؟ همکاران ما برسی کردن اگر زیر سازی خراب باشه باید تا لایه‌ی آخر بره دیگه، ما یک آبی حدودا داشتیم زیر آسفالت که آسفالت حرکت کرده این نمی که بوده تو زیر سازی ۴۰ سانت ۵۰ سانت پایین نرفته، اونارو دوستان و همکاران من برداشت کردند. جواب علت تخریب، این علتی که وجود اومده چیه، چرا ما فکر میکنیم که احتمال شکستگی لوله ی آبه، فکر کردیم نشتی لوله ی آب، چون آب بین زیر سازی و آسفالت، ضمن اینکه هنگام ساختن این آسفالت اگر گِل باشه نمیشه ساخت." مشكل اينجاست كه اين پروژه با كيفيت بسيار نازلي اجرا شده بطوريكه فقط چند روز پس از بهره برداري با رانش و تخريب آسفالت انتقادات نسبت به آن به بالاترين حد ممكن رسيد. اين پروژه توسط خود شهرداري انجام شده است و به جز آسفالت ريزي آن هيچ پيمانكاري در آن نقش نداشته است كه متهم اين اهمال و تضييع اموال عمومي باشد. دليلي كه آقاي شهردار به آن اشاره كردند احتمال وجود جريان آب در زير جاده بوده و نه زير سازي غير فني. سوال اين است كه اين جريان آب تازه شكل گرفته كه قبلا موجب تخريب خيابان نشده است؟ آيا مطالعات لازم براي شناسايي لايه هاي زمين قبل از انجام پروژه صورت نگرفته است كه حالا بعد از هزينه اين همه بودجه شهر لازم باشد دلايل تخريب بلوار بررسي شود؟ چرا قبل از مشخص شدن نتايج تحقيقات دوباره شهرداري در حال وصله كاري آسفالت بلوار است؟ جريان آب ادعايي قطع شده است؟ و در نهايت اينكه چرا شهرداري بودجه عمراني صرف پروژه اي كرده است كه بخش قابل توجهي از آن خارج محدوده خدمات دهي شهرداري و مربوط به اداره راه و شهرسازي است؟ اگر شهرداري علاقه داشته كه در اين منطقه پروژه اجرا كند چرا در طرح هاي جديد توسعه شهر آن را به محدوده خدمات شهري اضافه نكرده است؟ آب باغچه، ضعف زيرسازي، آسفالت نامناسب، ‌آب زير سطحي يا همه اين موارد؟ مقصر ناموفق بودن پروژه 15 تا 20 ميليارد ريالي شهرداري كيست؟

 

5) ارزيابي عملكرد شورا از ديدگاه آقاي رييس

 

جناب آقاي بخشي در ادامه جلسه فرمودند: "بعد خب یك سری از دوستان از ما مرتب میخواستن آقا شورا چیکار کرده فلان کرده. ببینید ما اعتقاد داریم به شفاف سازی، اعتقاد داریم همه چی باید شفاف باشه، خب برای این کار چیکار کردیم؟ خب تا مدتی جناب آقای یارمحمدی حضور داشتن هدایت میکردن شورا رو و کار های پیگیری میشد. بعد از اونم که آقای یار محمدی رفتن دوستان لطف کردن بنده ی حقیر رو گذاشتن به عنوان ریاست شورا که حالا برای من فرقی نمیکنه بنده با همه ی دوستان دیگم برابر هستم و از نظر رای هم برابر هستم. در شورا اگر اکثریتی به نتیجه ای برسن تصویب میشه اگر نرسند تصویب نمیشود بعد دموکراسی کامل حاکم هست، هیچ نوع دیکتاتوری هیچ نوع تحمیلی هیچ نوع مورد دیگه ای از این قبل وجود نداره." اظهارات جناب آقاي بخشي بسيار واضح و شفاف است و خبر از ظهور دموكراسي در شورا پس از حضور ايشان دارد. اينكه قبلا وضعيت شورا چگونه بوده است و چرا رييس قبلي شورا استعفا دادند موضوعي قابل بررسي است كه به وقتي ديگر موكول مي‌كنيم ولي فرمايشات ايشان در حضور همه اعضا شورا نشان از اين دارد كه همه اعضا در عملكرد شهرداري مشاركت دارند و در قبال نتايج آن پاسخگو خواهند بود. چنانكه فرمودند : "فقط خواهش میکنم که آقای علمایی اجازه ای بدن که ما هر چند ماه یکبار یا سه چهار ماه یکبار یک جلسه ای با اصحاب رسانه داشته باشیم، مطالبی پیش میاد، سوالاتی هست، جواب بدیم یا مشکلاتی هست گفته بشه یا اینکه به اصطلاح ممکنه که مسائلی نرسیده باشه اطلاع کافی نباشه مشکلی پیش اومده باشه پاسخ بدیم" آيا اشاره آاي رييس در اين سخنان به شايعات وجود شوراي در سايه است؟ آيا ايشان در اين سخنان از روابط پنهان و تصميم گيري برخي از افراد خارج از شورا گلايه دارند؟ آيا در سال آخر شورا بار ديگر به آقاي بخشي فرصتي براي مديريت دموكراتيك در شورا داده خواهد شد؟ يا شورا به دوره مديريت قبلي كه ايشان تلوحا آن را توصيف كردند رجعت خواهد كرد؟

 

6) برنامه، بودجه، درآمد و هزينه هاي شهرداري

 

شهردار: "سال گذشته عملکرد درآمدی که ما داشتیم حدودا ۴۵ ملیارد تومن بوده یعنی چیزی حدود ۴۵۵ ملیارد ریال. ما درآمد از محل آیتم های مختلف عوارضی شهر ها درآمد کسب کنیم که از این میزان چیزی در حدود ۱۳و نيم میلیارد تومانش مالیات بر ارزش افزوده ای بوده که در سال ۹۸ توسط دارایی وصول شده و به حساب شهری واریز شده است. این در آمد شهری را نسبت به در آمد سال ۹۷ شهرداری چیزی حدود ۳۰% رشد داشتیم. "جناب شهردار در حالي درآمدهاي شهرداري را برمي شمارند كه انتقادات گسترده شهروندان به افزايش چشمگير عوارض(در برخي از آيتم ها بيش از 15 برابر) اشاره نمي كنند و اينكه چرا ايشان مصوبه شورا در مورد عوارض را امضا نكردند؟

 

استرابي: "کار خیلی خوبی که ما دانستیم توی سال ۹۸ با کمک اعضای شورای شهر انجام بدیم امروز دیگه پول هایی که شهرداری ها دارن کسب میکنن میتونه روزمرگی باشه، باید تدوین یک برنامه ای داشته باشن یک برنامه ای تدوین کنن که راهبرد برنامه ی  شهری باشه که اگر امروز شهرداری خواست از شورای شهر درخواست کنه برنام شو ببینن که نشستن فکر کردن، اندیشه کردن برای شهر، با اون برنامه عملکرد رو بسنجن، و مردم هم در راستای اون برنامه از نمایندگان خودشان از شهرداری خودشان انجام بدن.  شورای اسلامی این طرح را تصویب کرد حالا خوشبختانه ی این طرح اینست که قبلا هم طرح های پنج ساله وجود داشت ولی این طرح ها در شورای شهر تصویب میشد،

در سنوات گذشته شورا می‎‌توانست در برنامه‌ها تغییر ایجاد کند اما در روش جدید برنامه پنج ساله به شهرداری ابلاغ می‌شود و شهرداری مکلف خواهد شد برنامه‌ی پنج ساله رو اجرا کند، به همین منظور برنامه جدید باید در شورای برنامه ریزی و توسعه‌ی استان تصویب شود و در نهایت با ابلاغ استاندار محترم به شورا و شهرداری‌ها ابلاغ خواهد شد و حتی اگر در شهرداری بتوانیم۵۰% برنامه‌های پیش بینی شده را اجرا کنیم باز هم موفق خواهیم بود." اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که سال هاست در شهر برنامه‌هاي پنج ساله تهيه و تصويب مي شود ولي عموم مردم از طرح ها و برنامه ها بي خبر هستند و نمي دانند با وجو هزينه هاي گزاف براي تهيه اينگونه برنامه ها؛ تا چه حد اجرا مي شوند؟ چرا با وجود اين برنامه ها شهرداري دچار روزمرگي مي شود؟ مهمتر اينكه برا ساس چه معيار عقلي و علمي برنامه اي تدوين مي شود كه شورا اسلامي و شهردار محترم در بهترين حالت آرزو كنند كه 50 درصد آن انجام شود؟ مگر توان شهرداري سنجيده نشده است؟ تكليف 50 درصد باقيمانده كه هيچ اميدي براي اجراي آن نيست چه مي شود؟

 

7) هسته مركزي شهر

 

يكي از مباحثي كه در اين نشست مطرح شد بحث پروژه‌هاي هسته مركزي شهر؛ بخصوص طرح ترافيكي خيابان هاي منتهي به ميدان حاج آقا مصطفي خميني و اعتراضات زياد در رابطه با آن بود. شهردار در این خصوص گفت: "برخی عملیات‌های عمرانی در بافت و هسته مرکزی شهر در سنوات گذشته نیمه تمام مانده بود در سال ۹۷ و ۹۸ با پیگیری‌های صورت گرفته عمدتا اجرایی شده و فعلا در هسته مرکزی شهر عملیات عمرانی خاصی وجود ندارد" وی در موارد مختلف بحث نظرسنجي از شهروندان را مطرح كردند ولي در مورد طرح ترافيكي مركز شهر اصلا به ديدگاه هاي شهروندان و انتقادات آنان اشاره اي نداشتند. فقط خبر دادند كه اين طرح مقدمه اي براي پياده راه كردن(ممنوعيت تردد وسايل نقليه) در اين خيابان هاست؟

 

8) حمايت شهرداري از ورزش

 

"شهرداری در گام بعدی به سمت توسعه فعالیت‌های ورزشی حرکت کرد و نمونه‌هایی از آن احداث پیست دوچرخه سواری در جوار بلوار شهید چمران به طول ۱۵۰۰ متر، احداث دو زمین چمن مصنوعی در سال ۹۸،  هر کدام به متراژ ۱۲۰۰ متر مربع در دو نقطه‌ی شهری و همچنین کمک به تکمیل پروژه زمین چمن استادیوم که از سنوات گذشته با مشارکت و همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله اداره‌ی ورزش جوانان، حجت الاسلام ربانی امام جمعه‌ی شهر محلات، مجموعه‌ی شهرداری و دیگر دستگاها انجام شد که در این بین شهرداری کمک‌های خیلی خوبی در بحث تامین ماشین آلات و مسالح زیر سازی به مجموعه انجام داد." البته طرحي كه آقاي شهردار به آن شاره كردند نه پيست دوچرخه سواري، بلكه مسيري براي دوچرخ سواري است كه مسلما با پيست استاندارد و فني دوچرخه سواري خيلي متفاوت است. ايشان نفرمودند كه براي احداث اين مسير آيا مجوزي از شورا دريافت كرده اند يا نه؟ بعيد است كسي در شهر از وضعيت زمين چمن رضايت داشته باشد و اينكه چرا شركت توسعه عمران محلات با مديريت رييس سابق شورا چرا به تعهداتي كه در مورد اين پروژه داشتند عمل نكردند و همان زمين نبسبتا خوب سالهاي قبل هم در اختيار ورزشكاران نيست؟ چرا باشگاه شهرداري كه در ورزش هاي مختلف فعال بود تعطيل شد؟ از دیگر مباحثی بود که در نشست شورای اسلامی شهر به آنها اشاره نشده است.

"اون چمن های مصنوعی که انجام شده بود، هرمحله ای قرار بود ی جای ورزشی داشته باشه که بچه ها اذیت نشن، خوشبختانه در کوی شهید مطهری یکیش انجام شده، شهرک امام رضا، کار میکنن، ورزش میکنن، بازی میکنن، حالا از نظر فضای سبز تو محله ها سه موردی انجام شده، که دو تاش در شهرک هست،" از زحمات شهرداري و شوراي اسلامي در رابطه با ورزش محله ها قدرداني مي كنيم. سوال ما از اين بزرگواران اين است كه چرا باشگاه شهرداري تعطيل شد؟ آيا ورزش فقط فوتبال است كه شهرداري اينقدر براي آن خرج كرده است؟ آيا وظيفه شهرداري تقويت فوتبال است؟ يا ورزش هاي پايه مانند دو و ميداني، شنا و ژيمناستيك اهميت دارند؟ آيا همه كمك هاي شهرداري بايد براي فوتبال هزينه شود يا ورزش ملي كشتي يا ورزش هاي همگاني كه عموم شهروندان از آن بهره ببرند؟ اي كاش مسولين محترم شرح كمك هاي خود به هيات هاي ورزشي را شفاف اعلام مي كردند.

 

9) پياده رو سازي

 

"در بحث احداث و بهسازی پیاده رو‌های عمومی سطح شهر، شهرداری نهضت پیاده رو سازی را در سال 97 راه اندازی کرد و در سال ۹۸ چیزی حدود یک ملیارد تومان هزینه‌ی پیاده رو سازی در بلوار شهید بهشتی، میدان معلم، خیابان شهید محلاتی و خیابان شیخ زین العابدین محلاتی و خیابان های اصلی شهر محلات که به نوعی محور گردشگری نیز هست بازسازی و بهسازی شد."

 

10) شهرك اصناف

 

"در سنوات گذشته شهرداری محلات و مجمع امور صنفی با پیگیری های صورت گرفته پنجاه هکتار زمین در کنار شهرک بعثت برای استقرار صنوف مزاحم دریافت کردند که فاز یک زمین ها در سنوات گذشته واگذار شد و در دوره شورای پنجم قسمتی از ساخت و ساز ها و زیر سازی‌های انجام شده بود ولی آسفالت انجام نشده بود كه با کمک و مشارکت اعضای شورای شهر این پروژه انجام و هزینه آن را به صورت اقساطی از مالکان دریافت کردیم و در فاز دوم هم بخشی از فعالیت ها انجام شد ولی واگذاری ها انجام نشده و لازمه‌ی آغاز فعالیت اصناف در فاز دوم ایجاد زیر ساخت‌ها بود، و با همراهی شورای شهر بهای خدمات آماده سازی به صورت نقد از متقاضیان دریافت و  نقد بگیریم و مقرر شد الباقی به صورت اقساطی دریافت گردد." البته همانطو كه آقاي شهردار فرمودند اغلب فعاليت هاي مربوط به شهرك اصناف مزاحم در دوره قبل از ايشان انجام شده بود و در زمان شوراي فعلي بيشتر موضوع واگذاري ها مطرح بوده كه پس از سه سال همچنان ناتمام است. سوال مهم در اين زمينه اينست كه چرا باوجود اين هزينه و منابع صرف شده در شهرك اصناف هنوز اصناف مزاحم در شهر فعال هستند و بسياري از كساني كه زمين دريافت كرده اند و حتي واحد دارند و شرايط براي انتقال واحد شغلي آنان مهيا است هنوز در سطح شهر مشغول كار هستند؟

 

 

11) پيگيري وعده هاي انتخاباتي شورا

 

خبرنگار: شما در انتخابات شورا برنامه هایی ارائه کردید، چقدر از برنامه هایی که ارائه کردید، انجام شده، يانشده، يا در شرف انجام شدن است؟

 

بخشي: "یكي از مسائل و وعده‌ها احیاء كوچه باغ های محلات بود  که دارای کارکرد گردشگری هستند، در چند روز گذشته با همراهی رئیس شورای فرهنگی، فرماندار، شهردار و مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان از کوچه باغ‌ها بازدید کردیم اما نکته مهم این است که ما نمیدانستیم که در موضوع کوچه باغ ها شورا نمی‌تواند کاری انجام دهد، چرا که کوچه باغ‌ها زی نظر جهاد کشاورزی است و  ما بدون اطلاع از این موضوع به صورت دسته جمعی در حال کار و فعالیت بودیم"

 

"در خصوص دیگر وعده‌های انتخاباتی نیز یك سری تا پایان این دوره‌ی شورا اجرایی خواهد شد و یك سری هم قابلیت اجرا ندارد، که مشخص هستند." سوال افكار عمومي از اعضاي شوراي شهر اين است كه چرا در انتخابات وعده هايي به راي دهندگان و شهروندان داده اند كه قابليت اجرا ندارد؟ از جمله وعده هاي ارايه شده از سوي دوستان در ايام انتخابات تكميل بوستان سلامت، اتصال كوي حجت به بلوار شهيد بهشتي، حمايت از جشنواره گل و جشنواره هاي محلي، ايجاد بازار روز دايمي، ايجاد شهر الكترونيكي، احياي باغات، توسعه گردشگري، ايجاد شهرك صنايع تبديلي، تشكيل شورا ياري هاي محله اي و ... بوده.  چرا وعده هايي داده اند كه در حيطه اختيارات شوراها نبوده است؟ چرا وعده هايي كه قابل انجام بوده پس از سه سال همچنان بلاتكليف است؟ آيا قرار است در اين يكسال باقيمانده اتفاق بزرگي رخ دهد و عده هاي معطل مانده به يكباره محقق شود؟

 

12) شهرداري محلات، سياست خارجي و روابط بين الملل

 

شهردار: مسائل دیگه ای که ما در کشور شرایطش نبوده که بخواد کارها اونجور که باید انجام بشه، چه بسا که در دولت ها وضعیت مستحکم نیست و وابسته است به شرایط خارجی است. حالا خوشبختانه تا اونجا که در توان شورا و شهرداری بوده انجام شده و حالا ان شاالله یک گزارشی پایان دوره باید به مردم داده بشه‌،" بخش هيجان انگيز اين نشست جمله فوق از زبان آقاي شهردار بود! اداره شهرداري محلات تا چه وابسته به سياست خارجي و روابط بين الملل است؟ گويا ايشان اقدام به گرته برداري عمدي از صحبت هاي برخي مسولين رده بالا كرده اند كه كارنامه خود را با اين قبيل جملات وصله مي كنند!

 

13) پارك بانوان

 

خبرنگار:شما فرمودید که وعده هایی دادین خدمت مردم و رای اوردین و انتخاب شدین، و دغدغه ای که برای بانوان شهر هست این که پارک بانوان که قرار بود احداث بشه به کجا رسیده و قرار هست که انجام بشه؟! یا اینکه اجرایی شده و رسانه ای نشده، 

بخشي: عرض کنم که بله پارک بانوان البته هرجا میریم صحبتش هست و دغدغه ی بیشتریه.پارک بانوان مطرح شده و تصویب شده که انجام بشه، به دنبال اون شهردار محترم پیشنهاد داده که ی مشاوری طرح پارک رو به اصطلاح انجام بدن، و تقاضای حدود ۱۱۰ ملیون تومن پول برای اینکار که گفتن تقریبا انقدر میشه، ما به هرحال رو مسائل مادی حساسیت خاصی داریم لذاست که ما فکر کردیم که در گلپایگان و در اصفهان انجام شده، پیشنهاد شده اونجا به دوستان شورا که آقا ما اگه بخوایم این طرحی که میخواین برای ما بکشین اگه بتونیم ازشون بگیریم اولا ۱۱۰ ملیون پول مردم کمتر هزینه شده، و در ثانی اون زمانی که حدود پنج شش ماه معطل میشیم که این طرح رو طرف بکشه بده، وقتی میخواد ۱۱۰ ملیون تومن بگیره ی مقدار معطل هم میکنه، ممکنه طرح را یك روزه بکشه بده ولی خب چون میخواد پول زیادی بگیره، به طور معمول ممکنه چند ماهی طول بکشه. ما نامه ای نوشتیم به شهرداری گلپایگان و اصفهان ازشون خواهش کردیم این طرح رو اگر دارن در اختیار ما بزارن تا کمکی بشه به مردم به شهرداری و انجام این کار و تفریح در اون. در اسرع وقت اگر ما بتونیم اونو بگیریم و ۱۰۰ تومن از پول مردم کمتر استفاده بشه خیلی خوب میشه و اگر قبول نکن ما مجبوریم که یکی از پارک هارو که خانوما میپسندن، بدیم عین همون پارکها درست بکنن با دیواری که باید تقریبا چهار متر باشه، به هر حال دنبالشیم که به امید خدا تا آخر این دوره حتما انجام بشه." 

جناب آقاي بخشي در حالي از تصميم به صرفه جويي در هزينه طراحي پارك بانوان صحبت مي كنند و آن را علت تاخير سه سال در عمل به وعده هاي انتخاباتي دوستانشان مي دانند كه گويي از هزينه هاي ميلياردي واگذاري پروژه هاي مطالعاتي در شهرداري بدون انجام تشريفات مناقصه خبر ندارند! كه البته بعيد است ايشان به عنوان رييس شورا از اين امور هم بي خبر باشند. آيا ممكن است طرح و نقشه يك پارك را به همان صورت در يك شهر ديگر انجام داد؟ اين حرف از سوي كساني مطرح مي شود كه به شدت به تغييرات پارك سرچشمه با الگوگيري از پرديس هاي شهرهاي ديگر انتقاد داشتند.

 

14) برنامه هاي فرهنگي شهرداري

 

خبر نگار: شهرداری محترم و شورای شهر بودجه ی فرهنگی دارند؟ و اگر دارند کجا و چگونه هزینه میشود؟

 

شهردار: "نمیگم که شهرداری ها کار های فرهنگی نداشتن قطعا داشتن، مردم از شهرداری توقع ندارن یک نهاد عمرانی باشه، مردم از شهرداری به عنوان یک نهاد اجتماعی یاد میکنن. نهاد اجتماعی فرهنگ توش هست،شادی توش هست، نشاط هست، همه ی اینا باید باشه، یک مجموعه ی شهری هست دیگه،درسته که ما میگیم شورای شهریم، شورای شهر نیستیم، شورای شهردارییم. ببخشید ولی قانون گذارهای ما نمیخوان اختیاراتشونو واگذار کنن پس مردم توقعات فرهنگی اجتماعی رو دارن ازشون. نمیگم اول راه هستیم ولی اینو میگم. اولین بودجه ی ۹۷ ما دارای بودجه ی فرهنگی ردیف دار شد، یعنی اینکه آقا چه مبلغی رو هزینه ی فعالیت های فرهنگی کنیم، این دیگه در توان و بضاعت ماست، شما توقع دارید که توی شهرداری ما همینجوری نشستیم؟ نه ما کمبود نیرو هم داریم ولی بر مبنای اون توان و بضاعت خود ما اومدیم در انواع مناسبت ها مثل ملی و مذهبی تو