در اولین نشست خبری شورای اسلامی پنجم شهر محلات پس از سه سال عنوان شد؛

اخبار منفی موجب دلسردی است/بازگشت جریان طبیعی آب سه روز پس از قطع عملیات پمپاژ در سرچشمه/نمی‌دانستیم احیاء باغات در حیطه وظایف ما نیست/برخی وعده‌های تبلیغاتی قابلیت اجرا ندارد/شورای شهر به عنوان منتخب مردم باید مطالبه گر از مسئولین باشد نه پاسخگو

10 خرداد 1399 کد خبر : 9886112184 | بازدید : 22264

صبح محلات_شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر محلات پس سه سال در اولین نشست خبری خود با فعالان رسانه‌ای شهرستان، ضمن ارائه گزارش اقدامات خود به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، صادق استرابی و علی بخشی، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر محلات پس از سه سال از روی کار آمدن شورای امید شهر محلات، با برگزاری کنفرانس خبری و دعوت از خبرنگاران عملکرد سه ساله خود را ارائه کرد.

 

*** رسانه‌ها نقش بسزایی در پیشرفت امور شهری دارند/با انتشار اخبار منفی موجب دلسردی مسئولین و کند شدن کارها نشوند

علی بخشی، رئیس شورای اسلامی شهر محلات در ابتدای این جلسه ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با خبرنگاران گفت: رسانه‌ها نقش بسزایی در پیشرفت امور شهری و پیشرفت جامعه دارند و گاها می‌توانند با تکیه و انتشار اخبار مثبت زمینه پیشرفت و یا با نگاه جناحی و گروهی و انتشار اخبار منفی موجب دلسردی مسئولین و کند شدن روند کارها شوند و خوشبختانه شهر محلات به واسطه برخورداری از مردمانی با فرهنگ به نسبت دارای مجموعه‌های خبری قابل قبولی نیز هست.

 

***تحریم‌ها و تورم شدید روند اجرایی کارها را با کندی مواجه کرد

وی ادامه داد: شورای اسلامی دوره ی پنجم شهر محلات بعد از انتخاباتی پرشور، آغاز به کار کرد و از ابتدای امر به صورت جمعی تصمیم گیری و اقدام کردیم ولی متاسفانه بعد از مدتی به علت تحریم های سنگین و تورم شدید روز به روز باعث شد که برخی از کارها که علاقه داشتیم با سرعت بیشتری انجام شود متاسفانه با کندی مواجه شد.

بخشی افزود: برای مثال در برخی از مزایده‌های برگزار شده، به علت افزایش ناگهانی قیمت اجناس، برنده مزایده با وجود سپردن تضمین مالی جهت شرکت در مزایده، بدون درخواست بازپس گیری سپرده مالی خود پروژه را رها می‌کردند و این موضوع امری غیر قابل پیش بینی و غیر باور بود.

رئیس شورای اسلامی شهر محلات با اشاره به ایجاد برخی تغییرات در پارک سرچشمه محلات در زمان شهردار و شورای قبل بیان کرد: مسئله‌ی اول شورای پنجم موضوع سرچشمه بود که به علت تغییر در حالت نوستالژیک، موجب ناراحتی و نارضایتی مردم شده بود و آب سرچشمه نیز به علت ایجاد برخی تغییرات با پمپ استحصال می‌شد.

 

***جریان طبیعی آب سه روز پس از قطع عملیات پمپاژ آب در سرچشمه/در سرچشمه تلاش کردیم به شرایط قبل برگردیم

وی ادامه داد: شورای پنجم و شهرداری محلات با همکاری و مشاوره تعدادی از مهندسان محلاتی، با قطع پمپاژ، پس از 3 روز آب مجددا به جریان در آمد و متاسفانه در زمیانی که آ با استفاده از پمپ استحصال می‌شد چیزی در حدود 100 میلیون تومان برای شهرداری بدهی برق به بار آمد و خوشبختانه آب هم تا ۳۷ لیتر بر یعنی چیزی حدود 2 و نیم برابر شد.

بخشی افزود: در پارک سرچشمه تلاش کردیم، وضعیت را تا حدودی به وضعیت قبلی خود برگردانیم که در این راستا تلاش شد دیوارهای احداثی حذف گردد که برخی مسئولین از جمله ریاست محترم دادگستری با برداشتن دیوارها به علت تضییع بیت المال به شدت مخالف بود و در ادامه نیز با سیر مراحلی از جمله انجام تحقیقات و همچنین نظر سنجی از مردم مسئولین متقائد شدند که دیوارها باید حذف گردد و این اقدام صورت گرفت.

 

***سینما قدس را به منظور حمایت از فعالیت‌های فرهنگی خریداری کردیم

رئیس شورای اسلامی شهر محلات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سابقه فعالیت‌های فرهنگی مردم شهر محلات گفت: فعالان فرهنگی و هنری محلات نیازمند محلی برای فعالیت‌های خود بودند و در همین راستا، شورای اسلامی شهر محلات تصمیم گرفت، ساختمان سینما قدس را به منظور استقرار فعالان فرهنگی و همچنین تجمیع فعالیت‌ها خریداری و با نظر مردم به عنوان فرهنگ سرای اندیشه نامگذاری شد.

وی ادامه داد: این مجتمع بعد از میزبانی از  نمایشگاه‌های و مراسمات مختلفی آماده استقرار گروه‌های فرهنگی متعدد و مختلف شده است.

 

***بلوار آیت الله غفاری اولین بلوار چهار بانده استان در شهرهای همتراز محلات است/هیچ یک از املاک واقع در محدوده طرح تعریض بلوار تملک نشده بود

بخشی همچنین تعلل 17 الی 18 ساله در احداث و تکمیل بلوار آیت الله غفاری را یکی از کارهای پیش روی شهرداری و شورای پنجم معرفی کرد و بیان داشت: متاسفانه تا قبل از آغاز به کار شورای پنجم، هیچ یک از املاک واراضی واقع در طرح  تملک نشده بود و افزایش قیمت زمین و ملک مشکلات متعددی را فراهم کرده بود که با تلاش‌های شبانه روزی مجموعه همکاران ما در شهرداری و شورا کار تملک به نتیجه رسید و بلافاصله کار احداث بلوار و آسفالت بلوار چهار بانده که در نوع خود در سطح استان بی نظیر نیز هست آغاز شد.

این عضو لیست امید شورای اسلامی شهر محلات، یکی از شعارهای انقلاب از ابتدا تا کنون را موضوع برقراری عدالت و بیان کرد: متاسفانه موضوع عدالت در نقاط مختلف شهر رعایت نشده بود و شورای پنجم در راستای ایجاد این عدالت در بعضی نقاط شهر کار هایی آغلز شد و نمونه آن اصلاح و بهسازی فضای میدان جمهوری اسلامی محلات پایین بود که پس از احداث بلوار آیت الله غفاری لزوم رسیدگی به آن بیش از پیش مشهود بود و بههمین منظور مقادیری از املاک واقع در ضلع شرقی میدان تملک شد.

وی افزود: تملکات بلوار آیت الله غفاری و همچنین میدان جمهوری اسلامی تا کنون چیزی در حدود 9  ملیارد تومان به مالکین پرداخت شد و در حال حاضر زمینه آماده شده و ان شاءالله تا چند ماه آینده به صورت کامل اجرایی خواهد شد.

 

***در راستای شفافیت کلیه گزارش‌های صحن شورا منتشر می‌شود

بخشی با اشاره به درخواست‌های متعدد خبرنگاران و مردم در خصوص ارائه گزارش توسط شهرداری و شورای اسلامی گفت: ما به شفاف سازی اعتقاد کامل داریم و اعتقاد داریم همه چیز باید به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد و در همین راستا کانالی راه اندازی شد و در شورا علاوه بر اینکه گزارشی از کارهای انجام شده منتشر می‌شود، در جلسات به نحوی گزارشات تهیه می‌شوند که حتی غائبین در جلسه نیز بتوانند با مطالعه این گزارش‌ها از روند کلیه کارها آگاه شوند.

همچنین ما یک روز در هفته را به عنوان روز ملاقات مردمی در نظر گرفته‌ایم و بنا شد، مردم و خبرنگاران بتوانند با حضور در صحن شورا و حضور در جلسات در جریان جزئیات مذاکرات و تصمیمات قرار بگیرند ولی تا کنون هیچ یک از دوستان خبرنگار از این طرح استقبال نکرده و شاید این به دلیل اعتماد کامل بوده است.

وی با اشاره به امکان بروز برخی مشکلات در حین انجام کارها و اجرای پروژه ها اظهار کرد: ما صمیمانه از اصحاب رسانه به عنوان چشمان تیز بین جامعه ضمن رصد اقدامات گزارش‌هایی از روند اجرا و حتی مشکلات به مردم، مسئولین و خود ما ارائه دهند.

بخشی در بخش پایانی سخنان خود از برنامه ریزی و هماهنگی با مسئول روابط عمومی شورای اسلامی شهر برای برگزاری نسشت‌های خبری در بازه های زمانی 3 تا 4 ماه یک بار خبر داد.

 

شهردار محلات؛

***تورم و چند نرخی شدن دلار و قیمت اجناس روند انجام کارها را با مشکل مواجه کرد/به خاطر شرایط کرونا حساب‌های مالی شهرداری‌ها تا پایان خرداد ماه جمع بندی خواهد شد

در بخش دیگری از این نشست خبری صادق استرابی شهردار محلات ضمن عرض تبریک روز معلم، هفته کارگر و روز شورا ها گفت: سال گذشته با مشکلات فراوان برای همه مردم آغاز شد و تورم شدید، چند نرخی شدن دلار و اجناس و همچنین شیوع ویروس منحوس کرونا در روزهای پایانی سال مشکلات فراوانی را برای همه بخصوص شهرداری به عنوان یک دستگاه خدمات رسان ایجاد کرد.

استرابی در ادامه با اشاره به مهلت به شهرداری های کل کشور برای بستن صورت صورت‌های مالی تا پایان خرداد ماه به علت شیوع ویروس کرونا بیان کرد: طبق قانون پایان سال مالی شهرداری ها 15 اردیبهشت ماه است و امسال به دلیل شیوع کرونا پایان سال مالی شهرداری ها پایان خرداد ماه اعلام شده است و اطلاعات آماری این جلسه به صورت کامل قطعی نیست.

 

***افزایش 30 درصدی درآمدهای شهرداری در سال گذشته/بودجه 45 میلیاردی شهرداری

وی افزود: شهرداری محلات در سال گذشته حدودا ۴۵ ملیارد تومان درآمد داشته است که این درآمد از محل آیتم های مختلف عوارض شهری کسب شده که از این میزان چیزی در حدود ۱۳ و نیم  میلیارد توان مالیات بر ارزش افزوده ای بوده که در سال ۹۸ توسط دارایی وصول و به حساب شهری واریز شده است.

شهردار محلات با اشاره به افزایش 30 درصدی درآمد شهرداری نسبت به سال گذشته گفت: از کل میزان درآمد شهرداری در سال گذشته چیزی حدود ۲۸ میلیارد تومان شامل ۱۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی بوده و احتمالا با جمع بندی کامل هزینه ها این میزان افزایش نیز خواهد یافت.

استرابی با بیان هزینه‌ی 7 میلیاردی برای تملک در سال گذشته بیان کرد: با توجه به مالکیت‌های ورثه‌ای، لزوم انجام کار کارشناسی در زمینه قیمت گذاری املاک و همچنین لزوم ورود دستگاه قضایی به موضوع برخی تملک‌ها، تملک و تخریب املاک واقع در محل اجرای طرح در سال ۹۷ و ۹۸ انرژی مضاعفی را از مجموعه‌ی شهرداری گرفت و امیدوارم با همراهی مسئولین و شهروندان معدود املاک باقی مانده در محدوده میدان جمهوری اسلامی محلات نیز به زودی تملک و موضوع اصلاح هندسی میدان آغاز گردد.

 

***تدوین برنامه 5 ساله شهرداری و اجرا پس از تصویب در کمیسیون امور زیربنایی استان

وی یکی دیگر از اقدامات شهرداری در سال گذشته را تدوین برنامه 5 ساله شهداری دانست و اظهار کرد: با توجه به روزمرگی بودن درآمد در شهرداری‌ها لزوم تدوین یک برنامه‌ی بلند مدت برای ارائه درخواست‌ها به شورا و سنجش عملکرد‌ها ی شهرداری بیش از پیش حس می‌شد و در ادامه قرارداد شهردار سابق و با پیگیری‌ها در دوره جدید کار شهرداری و شورای اسلامی و پس از جلسات متعدد با مشاورین و اهل فن، برنامه‌ی پنج ساله ی شهرداری تدوین شد.

شهردار محلات با اشاره به این که امروز نگاه مردم به شهرداری فراتر از یک واحد عمرانی ست گفت: امروز مردم از شهرداری توقع دارند در مباحث فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و غیره ورود پیدا کند و این برنامه 5 ساله نقشه راه شهرداری و شورای اسلامی است که با نگاه مثبت شورای اسلامی برنامه 5 ساله تدوینی تصویب و جهت نهایی شدن به هیئات تطبیق مصوبات شورا ارسال شده و پس از تصویب در فرمانداری نیز به کارگروه امور زیربنایی استان ارسال خواهد شد و تصور می‌شود، محلات اولین شهر استان مرکزی است که طبق دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور برنامه 5 ساله خود را تدوین کرده است.

استرابی ادامه داد: تا کنون اقدامات شهرداری ها برنامه ریزی شده نبود و پس از تصویب برنامه 5 ساله، اگر بتوانیم ۵۰% برنامه های پیش بینی شده را اجرایی کنیم، گامی بسیار بزرگ برداشته شده است.

 

***احداث پیست 1500 متری دوچرخه سواری در بلوار شهید چمران/احداث 2 زمین چمن مصنوعی در دو نقطه از شهر

وی در ادامه با اشاره به احداث پیست دوچرخه سواری در جوار بلوار شهید چمران شهر محلات به طول ۱۵۰۰ متر گفت: با توجه به موقعیت خاص شهر محلات، احداث پیست دوچرخه سواری نیازمند یک موقعیت شرقی_غربی بود و در بررسی های اولیه بلوار شهید بهشتی(خیابان کمربندی) به علت تردد خودروهای متعدد با بار و سرعت زیاد باعث شد گزینه دوم، یعنی بلوار شهدی چمران انتخاب شود و در همین راستا پیستی به طول ۱۵۰۰ و عرض ۳ متر به صورت رفت و برگشت  رفت و برگشت با استفاده از امکانات و تجهیزات شهرداری احداث شد.

شهردار محلات در ادامه تشریح عملکرد شهرداری در بحث ورزشی بیان کرد: در سال گذشته 2 زمین چمن مصنوعی، هر کدوم به متراژ ۱۲۰۰ متر مربع، در دو نقطه‌ی شهری احداث و آماده بهره برداری برای جوانان علاقه مند به مباحث ورزشی شده است و علاوه بر کمک مالی به هیئت های ورزشی در زمینه احداث زمین چمن استادیوم ورزشی شهر نیز که از سنوات قبل عملیات بهسازی آن  با کمک دستگاه‌ها و مسئولین مختلف از جمله، اداره‌ی ورزش جوانان، امام جمعه ی شهر محلات، مجموعه‌ی شهرداری و دیگر دستگاه‌ها آغاز شده بود، ورود پیدا کردیم و شهرداری تا کنون چیزی بالغ بر 200 میلیون تومان کمک کرده و طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته شهرداری در زمینه نگهداری از زمین چمن نیز تعهداتی را برعهده گرفته است.

استرابی در ادامه تشریح عملکرد شهرداری با اشاره به راه اندازی نهضت پیاده رو سازی در معابر عمومی سطح شهر در سال‌های 97 و 98 گفت: در سال ۹۸ چیزی حدود یک میلیارد تومان جهت پیاده رو سازی در بخش‌های مختلف شهر از جمله بلوار شهید بهشتی، میدان معلم، خیابان شهید محلاتی و خیابان شیخ زین العابدین محلاتی هزینه شده است.

وی افزود: در این پروژه‌ها، از سنگ بومی خود محلات استفاده شده و این هزینه نگهداری در آینده را به شدت کاهش خواهد داد.

 

*** فاز دوم شهرک اصناف آماده واگذاری

شهردار محلات همچنین با اشاره به تداوم استقرار صنوف مزاحم در بلوار شهید بهشتی شرقی و غربی شهر محلات بیان کرد: با پیگیری شهرداری در سنوات گذشته، 50 هکتار زمین جهت استقرار صنوف مزاحم پیش بینی شده و فاز یک زمین‌های شهرک اصناف نیز واگذار و برخی عملیات‌های عمرانی بخصوص در بحث زیر سازی و روسازی نیز تکمیل شد بود که با تلاش همکاران بنده  و مساعدت شورای پنجم عملیات روکش آسفالت نیز به اتمام رسید.

استرابی ادامه داد: در ادامه پروژه ساماندهی صنوف مزاحم با وجود انجام برخی کارها برای آماده سازی فاز دوم، هنوز واگذاری صورت نگرفته بود و سرانجام در سال ۹۸ با تشکیل یک کارگروه با حضور نمایندگانی از فرمانداری، مجمع امور صنفی و شورای اسلامی شهر با بررسی های انجام شده، تعدادی زمین به واجدین شرایط واگذار شد.

 که با مساعدت شورای اسلامی شهر مقرر شد هزینه واگذاری و آماده سازی شامل احداث شبکه آب و فاضلاب و شبکه برق به صورت نقد و اقساط از واجدین شرایط دریافت شود که تا کنون شبکه آب با ۸۰% و شبکه‌ی برق نیز در حدود ۸۵% پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

*** علت و میزان خسارات وارده به پروژه آسفالت بلوار آیت الله غفاری پس از بررسی کارشناسی

وی در ادامه با اشاره به اجرای پروژه تعریض بلوار ایت الله غفاری و خسارات به بار آمده پس از تکمیل بخشی از پروژه گفت: پروژه‌ی بلوار آیت الله غفاری با تلاش‌های وافر همکاران بنده در دو مرحله انجام شد فاز اول در سال ۹۷ و فاز دوم در سال ۹۸ و متاسفانه بنده برای اولین بار در ۳۰ سال سابقه‌ی کاری خودم مشاهده کردم که بخشی از آسفالت حرکت کرده و در برسی‌های انجام انجام شده متوجه شدیم نفوذ آب باعث این رخداد شده و به همین دلیل در حال بررسی از طریق  آزمایشگاه مکانیک خاک هستیم و پس از جمع بندی نتیجه از نظر فنی به اطلاع مردم خواهد رسید.

در ادامه و در بخش پاسخگویی به سوالات، یکی از خبرنگاران خواستار ارائه گزارش کامل و براورد خسارت صورت گرفته در بلوار آیت الله غفاری شد.

 

***عملیات عمرانی و تامین مصالح بلوار آیت الله غفاری توسط شهرداری انجام شد

صادق استرابی شهردار محلات در پاسخ به این سوال گفت: همونطور که توضیح دادم عملیات عمرانی بلوار آیت الله غفاری توسط خود شهرداری و عمدتا با مصالح خود شهرداری انجام شده و آسفالت مورد نیاز هم توسط کارخانه‌ی آسفالت شهرداری تهیه شده است و کارشناسان در حال بررسی این رخداد و علت نفوذ آب به آسفالت هستند که پس از اتمام آزمایشات و کارهای تخصصی و نهایی شدن متراژ کار، میزان خسارت به صورت دقیق برآورد خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه گزارش در خصوص شعارهای لیست امید در انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر بیان کرد: موارد متعددی جهت پیگیری و انجام در شعارها اعلام شده بود که یکی از آنها اجرای پروژه آیت الله غفاری بود که با تمامی مسائل حاشیه‌ای که مطرح شد آغاز شده و به زودی با اصلاح هندسی میدان جمهوری پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.

 

*** نمی‌دانستیم احیاء باغات در حیطه وظایف ما نیست/برخی وعده‌های تبلیغاتی به علت عدم اطلاع دقیق از محدودیت وظایف قابلیت اجرا ندارد

یکی دیگر از مسائل کمک به احیاء باغات و ایجاد بستر گردشگری در کوچه باغ‌های تاریخی محلات بود، واقعیت این هست که ما اطلاع دقیقی در خصوص حدود و وظایف شورا در خصوص باغات نداشتیم و شورا به لحاظ قانونی نمی‌تواند کار خاصی در خصوص احیاء باغات و کوچه باغ‌ها انجام دهد چراکه وظیفه اصلی برعهده جهاد کشاورزی است، اما باید عرض کنم، به تازگی دیداری توسط برخی مسئولین استانی بخصوص مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان از باغات انجام شده که امیدوار کننده است.

وی ادامه داد: شورای شهر تا جایی که امکان داشت شعارهای خود را عملی کرده و برخی کارها نیز تا پایان عمر شورا اجرایی خواهد شد، اما یک سری از کارها و وعده ها به علت ایجاد شرایط خاص در کشور و همچنین عدم اطلاع دقیق قابلیت اجرا ندارد.

در بحث ورزشی دو زمین چمن مصنوعی یکی در کوی شهید مطهری و دیگری در جنب کوی امام رضا(ع) اجرایی شده و در بحث ایجاد بوستانهای محله‌ای نیز دو مورد در شهرک امام خمینی(ره) اجرایی شده است و در پایان دوره پنجم نیز گزارش کاملی به مردم ارائه خواهد شد.

 

*** برای کاهش هزینه های احداث پارک بانوان به دنبال دریافت طرح اجرایی از شهرداری گلپایگان و اصفهان هستیم/مشاور طرح درخواست 110 میلیون تومان پول کرده است

در ادامه یکی از خبرنگاران با اشاره به وعده لیست امید شورای اسلامی شهر محلات مبنی بر احداث پارک بانوان در سطح شهر، خواستار ارائه گزارش از اقدامات شهرداری و شورای اسلامی در این خصوص شد، علی بخشی، رئیس شورای اسلامی شهر محلات در پاسخ به این سوال اظهار کرد: 

موضوع احداث پارک بانوان دغدغه بسیاری از بانوان هست و دائم در این خصوص از شورا سوالاتی پرسیده می‌شود، موضوع احداث پارک بانوان دارای مصوبه شورای اسلامی شهر است و شهرداری باید نسبت به احداث آن اقدام کند، طبق اطلاع بنده در پیگری‌های انجام شده توسط شهردار محترم،  ماشور اجرای طرح درخواست مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان برای ارائه طرح اجرایی را کرده است و با توجه به حساسیت شورا در خصوص مسائل مالی، مقرر شد با شهرداری‌های گلپایگان و اصفهان که سابق بر این در خصوص احداث پارک بانوان اقدامات خوبی داشته اند مکاتباتی برای دریافت طرح صورت گیرد تا هزینه مادی و زمان صرفه جویی شود.

به هر حال مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر در حال پیگیری موضوع پاسخ شهرداری‌های اصفهان و گلپایگان به مکاتبات صورت گرفته هستند و امیدواریم تا پایان دوره پنجم شورای شهر موفق به احداث پارک بانوان بشویم.

 

*** برای اولین بار در سال 97 برای فعالیت های فرهنگی ردیف بودجه تعریف کردیم/شهرداری یک نهاد خدماتی صرف نیست و باید در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مشارکت کند

رئیس شورای اسلامی شهر همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص بودجه‌های فرهنگی شورا و نحوه هزینه کرد آنها، ضمن ارائه توضیحی کوتاه مبنی بر تخصیص اعتبار درخواستی شهرداری پس از بررسی و تبادل نظر در شورا، خواستار ارائه پاسخ از طرف شهردار در این خصوص شد.

استرابی، در این خصوص بیان کرد: من ادعا نمی‌کنم که سابق بر این در شهرداری کارهای فرهنگی انجام نشده، با روی کار آمدن شورای پنجم و شهردار جدید با توجه به نگاه مردم به شهرداری به عنوان یک نهاد اجتماعی است و این نهاد اجتماعی باید به تمامی مسائل اجتماعی نگاه ویژه داشته باشد.

برای اولین بار شهرداری در بودجه‌ی سال ۹۷ برای مسائل فرهنگی ردیف بودجه تخصیص داد و این به معنی مشخص شدن میزان مبلغی خاص برای فعالیت های فرهنگی است.

در همین راستا شهرداری با توجه به بضاعت خودش با وجود کمبود نیرو در مناسبت‌های ملی و مذهبی آیتم‌هایی جهت اجرا ویژه عموم مردم پیش بینی شد که البته در بسیاری از موارد از مشارکت دیگر دستگاه‌ها و نهاد ها نیز استفاده شد.

مردم و دستگاه‌ها باید بدانند شهرداری و شورای اسلامی شهر در مقابل آنها نیست و اگر دوستان ایده های فرهنگی دارن که میتواند در بحث آموزش، پژوهش، بهداشت درمان، آموزش شهروندی، فرهنگ ترافیک و غیره تاثیر گذار باشه شهرداری و شورای اسلامی شهر در قالب ردیف بودجه فرهنگی خود در کنار آنها خواهد بود.

 

***شورای شهر به عنوان منتخب مردم باید مطالبه گر از مسئولین باشد نه پاسخگو 

متاسفانه شورای اسلامی شهر امروز به شورای شهرداری تقلیل جایگاه پیدا کرده و به جای آنکه اعضای شورای شهر به عنوان منتخبین و نمایندگان مردم خود در جایگاه سوال کننده از نهادها و دستگاه‌ها باشند، در مقام پاسخگویی قرار گرفته اند.

 

***برخی برای احداث ساختمان درختان را قطع می‌کنند/برای جبران قطع درختان به سمت کاشت درخت حرکت کردیم

بخشی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های شهرداری در خصوص ایجاد فضای سبز و کاشت درختان مثمر در سطح شهر گفت:  شورای اسلامی شهر بعد از برسی‌ها متوجه شد بعضی از دوستان با قطع درختان اقدام به احداث ساختمان‌های چند طبقه می‌کنند که این موضوع موجب کویری شدن آب و هوای شهر به مرور زمان خواهد شد.

 

***احداث جنگل مصنوعی 6 هکتاری در منطقه کوی رسالت

در نتیجه شهرداری و شورای اسلامی شهر تصمیم به کاشت درخت متناسب با وضعیت آب و در نتیجه افزایش فضای سبز شهری گرفت و در این راستا تلاش کردیم از گونه درختانی استفاده کنیم که پس از 2 سال نیاز به آبیاری نداشته باشه و حتی المقدور مثمر باشند و تا کنون نیز  ۳۴۰ نهال چهارساله ی سنجد و توت در کوی رسالت کاشته شده است.

و طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در حال احداث جنگل مصنوعی ۶ هکتاری در منطقه بالا دستی کوی رسالت با استفاده از گیاهان کم آب بر و مقاوم مثل بلوط و سنجد هستیم.

 

***فروشگاه شهرداری مربوط به تعاونی کارگران و کارکنان شهرداری است/وضعیت مالی فروشگاه از سال 92 حسابرسی نشده بود

رئیس شورای اسلامی شهر همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل تعطیلی فروشگاه شهرداری و تدابیر پیش بینی شده برای ادامه فعالیت این فروشگاه گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری طبق قانون نمی‌توانند در رابطه با تعاونی کارگران و کارمندان شهرداری دخالتی داشته باشند اما برای ما هم دغدغه بوده و ما از مسئولین شرکت تعاونی کارگران و کارمندان و مسئولین فروشگاه دعوت، یکی دو جلسه صحبت کردیم.

در یکی از جلسات مقرر شد مجمع اعضای شرکت تعاونی تشکیل و شورا نیز به منظور آگاهی از مسائل و مشکلات دعوت شود، البته در خواستهایی نیز در خصوص اختصاص یکی از مغازه‌های فرهنگسرای اندیشه را داشتند که با آن موافقت شد، البته در حال حاضر در انتظار تشکل جلسه مجمع هستیم.

بخشی در واکنش به این سوال که آیا بدهی زیاد باعث تعطیلی فروشگاه شده یا خیر بیان کرد: متاسفانه از سال 92 تا کنون در خصوص مسائل مالی حسابرسی صورت نگرفته و تا به صورت دقیق به حساب‌های مالی فروشگاه رسیدگی نشود نمی‌توان به قطعیت در این خصوص نظر داد.

 

***ساختمان جدید آتش نشانی برای ایمن سازی آشیانه خودروها با اعتبارات شهرستانی، استانی و ملی احداث شد

استرابی در ادامه پاسخ به سوالات خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص میزان هزینه کرد برای احداث ساختمان شماره 2 آتش نشانی محلات و علل بلا استفاده ماندن آن نیز گفت:  اعتبار مورد نیاز برای احداث ساختمان شماره 2 آتش نشانی در سال‌های قبل هزینه شده بود و یکی از علل این هزینه کرد تامین جایگاهی ایمن برای استقرار ماشین آلات آتش نشانی بود که ۳۰% اعتبار مورد نیاز توسط سازمان شهرداری های کشور،  ۳۰% از جانب شهرداری و ۳۰% هم از طریق استان پرداخت شد، ضمن اینکه شهرداری محلات مشمول یک ایستگاه آتش نشانی است و در واقع ما دارای ما ا دو قسمت بودیم.

 

***سینما قدس را با هدف فرهنگ سازی خریداری کردیم/از اساتید و فعالان فرهنگی جهت برگزاری کلاس در فرهنگسرا دعوت کردیم که مورد استقبال قرار نگرفت

شهردار محلات همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی خرید سینما قدس سابق شهر محلات و تبدیل آن به فرهنگسرا اظهار کرد: مقوله فرهنگی زیر ساخت فرهنگی هم می‌خواد و شهرداری در راستای کمک به فعالان فرهنگی شهر اقدام به خرید فرهنگسرا کرد و ما از اساتید خط، زبان و ... برای برگزاری کلاس آموزشی با هزینه کمتر در فرهنگسرا دعوت کردیم و البته تعدادی از مغازه‌های فرهنگسرا را به منظور فروش به مزایده گذاشتیم ولی هیچ یک به فروش نرفت.

استرابی ادامه داد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر به ما ایراد گرفته است که چنین کاری در وظیفه شهرداری نیست و این در حالیست که تا کنون تلاش کردیم به همه فعالان فرهنگی مراجعه کننده به شهرداری کمک کرده‌ایم و نمونه بارز کار فرهنگی در این مجتمع برگزاری نمایشگاه خط کشوری با حضور استاتید مطرح کشور در شهر محلات بود.

 
تگها: صبح محلات, شورای شهر محلات, شهردار محلات, شهرداری محلات, کنفرانس خبری, لیست امید شورای شهر, بلوار آیت الله غفاری, سینما قدس محلات, فرهنگسرای اندیشه محلات, وعده های انتخاباتی, شورای پنجم شهر محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *