تذکر نماینده محلات درباره عدم التزام با حکم دادگاه

14 اردیبهشت 1399 کد خبر : 9886112137 | بازدید : 3335

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با تذکری درباره مصوبه عدم التزام عملی صرفا با حکم دادگاه خواستار دقت بیشتر نمایندگان در قانونگذاری شد.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از ایرنا، «علیرضا سلیمی» در نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی اصلاح ماده ۴ طرح اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر در تذکر شفاهی، اظهار داشت: تبصره بند ۳ عدم اعتقاد داوطلب به اسلام با اقرار وی و عدم التزامی عملی داوطلب به اسلام با حکم قطعی دادگاه صالح مبنی بر فساد مالی یا اخلاقی وی به اثبات می‌رسد است. اینکه گفته می‌شود عدم التزام عملی صرفا با حکم دادگاه یعنی باید فقط در این ۲ موضوع یعنی فساد مالی و فساد اخلاقی باشد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با ذکر مثالی عنوان کرد که دوستان دقت کنند و ببیند که این سبک قانون نویسی واقعا درست است؟ اگر کسی نسبت به طهارت و نجاست مبالاتی نداشت آیا در اینجا التزام عملی به اسلام دارد؟ اگر کسی نسبت به مشروبات رعایت حلال و حرام را نکرد و یا مثلا در اسلام گوشت خوک حرام است اگر وی گوشت خوک بخورد،  اینکه فساد مالی ندارد؟ آیا این فرد التزام عملی به اسلام داشته است؟ اگر کسی کاهلی کرد و مبالاتی به نماز ندارد،  اگر گاهی نماز می‌خواند و گاهی نماز نمی‌خواند و گاهی اصلا نماز نمی‌خواند. آیا این فرد التزام عملی به اسلام دارد؟

 

سلیمی افزود: اینکه ما حصر کردیم فقط و فقط گفته‌ایم که اگر کسی فساد مالی یا اخلاقی داشت التزام عملی به اسلام ندارد؟

 

وی تصریح کرد: ‌به عنوان مثال حجاب از ضروریات دین است؛ البته بین حجاب و عفت تفاوت وجود دارد بعضی اوقات ممکن است فردی نسبت به حجاب «شل‌انگار» باشد ولی عفیف باشد. بین این دو تفاوت بسیار زیاد است. اینها را نباید با هم یکی دانست.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: اگر کسی رعایت حجاب که از ضروریات دین است را نکرد با اینکه عفیف هم است، این فساد اخلاقی ندارد حتما عفت هم دارد آیا این فرد التزام عملی به اسلام دارد؟ خواهش می‌کنم در نوشتن قانون به نحوی قانونگذاری کنیم که مساله شفاف باشد.

 

سلیمی یادآور شد: منابع استعلام هم صرفا وزارت اطلاعات، دادستانی کل،  سازمان ثبت احوال کشور  و نیروی انتظامی است. یکی از مواردی که قاضی می‌تواند براساس آن حکم کند علم قاضی است. اگر دادگاه از طرقی غیر از این مراجع ۴گانه علم پیدا و حکم کرد، اینجا شما می‌گویید که چون از مراجع ۴گانه نبوده ولو حکم قاضی است. می‌گویید این حکم نافذ نیست.

 

وی بیان کرد: مضاف بر همه اینها صرفا عدم التزام عملی به اسلام را گفته‌اید براساس حکم قاضی است. بسیاری از اوقات خود ما در زندگی روزمره با کسی به مسافرت می‌رویم و می‌بینیم که مبالات جدی به اسلام ندارد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: به اعتقاد من مطلبی را که آقای ادیانی عنوان کرد باید دقت بیشتری در قانونگذاری شود. چرا که بعدها در مورد ما این مساله قضاوت می‌شود.

 

سلیمی خطاب به پزشکیان گفت: شما را در این مساله بسیار حساس دیدم. واقعیت این است که این نحو قانوگذاری حتما به ضرر مجلس است و به هر کیفیت بعدا در مورد مجلس دهم قضاوت خواهد شد و می‌گویند مجلسی بود که دقت‌های لازم را نداشت.
تگها: صبح محلات, نماینده محلات و دلیجان در مجلس, التزام عملی, حکم قاضی, مجلس شورای اسلامی, تذکر, حجت السلام سلیمی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *