کرونا به جان گل‌ها افتاد/ خسارت سنگین به صنعت گل و گیاه محلات

27 فروردین 1399 کد خبر : 9886112122 | بازدید : 8504

مدیرعامل تعاونی گل و گیاه شهرستان محلات گفت: ویروس کرونا به صنعت گل و گیاه شهرستان محلات خسارات سنگینی وارد کرده است که این میزان خسارات قابل برآورد نیست.

 

کرونا به جان گل‌ها افتاد/ خسارت سنگین به صنعت گل و گیاه محلات

 

به گزارش صبح محلات، ابراهیم علیپور در گفت و گو با خبرنگار فارس در اراک بیان داشت: در شهرستان محلات گل های شاخه بریده، فصلی، نشاعی، باغچه ای، آپارتمانی، درخت و درختچه تولید می شود که بر اثر شیوع بیماری کرونا، به صنعت گل و گیاه آسیب فراوانی وارد شده است.

وی افزود: ۶۰درصد فروش گلهای شاخه بریده همچون رز، میخک، آنتریوم، آلسترو، لیلیوم در ایام نوروز است که به دلیل شیوع بیماری کرونا، استقبالی برای خرید صورت نگرفته و تمام گلخانه ها مملو از گلهای شاخه بریده ای است که روی دست تولیدکنندگان مانده است.

علیپور ادامه داد: فروش گلهای شب بو، لاله و سنبل نیز از ۱۵ اسفندماه تا ۱۵فروردین ماه است که عمده این گلها نیز آسیب دیده و باید خاک این گلدانها نیز تخلیه شود که هزینه مضاعف دیگری به تولیدکننده وارد می شود.

 مدیرعامل تعاونی گل و گیاه شهرستان محلات با اشاره به گلهای فصلی، فضای سبز و باغچه ای نیز بیان داشت: بذر گلهای اطلسی، شب بوی گلدانی، جعفری، شمعدانی و یک گونه از گل رز نیز طی ۵الی ۶ماه گذشته کاشته شده بود که اسفند و فروردین ماه فصل برداشت و خرید این نوع گلها بود که عمده آن توسط شهرداری ها برای کاشت در فضای سبز خریداری می شد که اکنون این امکان وجود ندارد.

علیپور با بیان اینکه برخی این گلها نیز توسط مردم خریداری می شد اظهار داشت: با  شهرداری های مشهد و تبریز هم در خصوص خرید این نوع گلهای فصلی انعقاد قرارداد شده بود که به واسطه شیوع بیماری کرونا امکان تردد خودروها در محورهای مواصلاتی وجود ندارد که متاسفانه از این حیث نیز به تولیدکنندگان این صنعت نیز خساراتی وارد شده است.

 وی با اشاره به تولید گلهای آپارتمانی و درخت و درختچه در شهرستان محلات نیز گفت: این نوع  از گلها  نیز باید در اسفند و فروردین ماه توزیع و به فروش می رسید اما عمر گلهای آپارتمانی، درخت و درختچه ها کوتاه نیست و قابل نگهداری در گلخانه ها می باشد اما باید تولیدکننده هزینه نگهداری، تغذیه گل ها، آب، برق و گاز را نیز دوباره متقبل شود.

علیپور ضمن تاکید بر اینکه با شیوع بیماری کرونا در مجموع صنعت گل و گیاه محلات بسیار متضرر  شده است، گفت: عده ای از تولیدکنندگان سابقه طولانی در این صنعت دارند اما برخی گلخانه داران جوان در راستای اشتغال زایی طی سال های اخیر در این عرصه ورود کردند و سرمایه آنچنانی نیز ندارند و به واسطه دریافت تسهیلات از بانکها و فروش خودروی خود در صنعت گل و گیاه فعالیت خود را آغاز کردند که در حال حاضر ضرر هنگفتی به این قشر وارد شده است. 

وی با اشاره به بازدید و پیگیری رییس سازمان جهاد کشاورزی از وضعیت گل و گیاه شهرستان محلات اضافه کرد: از مسئولین استانی و نمایندگان مجلس انتظار می رود که حمایت های لازم را در این راستا به ویژه از جوانان داشته باشند و به واسطه تعامل با بانک ها، سررسید پرداخت تسهیلات را به شش ماه و یکسال به تعویق بیفتد و همچنین هزینه های جاری حامل های انرژی و بخشی از  پرداخت حق بیمه های کارگری نیز توسط تامین اجتماعی شامل بخشیدگی و یا به تعویق و تقسیط شود.

مدیرعامل تعاونی گل و گیاه شهرستان محلات خاطر نشان کرد: شهرستان محلات تامین کننده  ۷۰ درصد  گل و گیاه کشور است که امید است به واسطه تعامل و حمایت مسئولین از این صنعت و به ویژه جوانان، چراغ صنعت گل و گیاه در این شهرستان همچون سالهای گذشته، روشن بماند و اجازه ندهیم ویروس کرونا به حوزه گل وگیاه شهرستان محلات که یکی از قطب های مهم گل و گیاه کشور است رسوخ کند و جان این صنعت را بگیرد‌.

 

انتهای پیام/و
تگها: صبح محلات, کرونا, محلات, صنعت گل و گیاه, گل و گیاه محلات, خسارت به صنعت گل و گیاه, ضربه کرونایی به صنعت گل

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *