به بهانه سالگرد ارتحال امام جمعه فقید محلات؛

روایتی کوتاه از زندگی بزرگ‌ترین واقف محلات/ آیت‌الله مقدسی؛ تندیس خدمتگزاری و اخلاص

8 اردیبهشت 1398 کد خبر : 9886112088 | بازدید : 2279

آیت‌الله سید‌طه مقدسی، امام جمعه فقید شهرستان محلات ۱۵ سال قبل در نخستین روزهای اردیبهشت‌ماه دعوت حق را لبیک گفت و مردم محلات داغدار فقدان وی شدند، ویژه‌ترین صفت اخلاقی ایشان، روحیه مبارزه و بخشندگی است که ایشان را به بزرگ‌‌ترین واقف محلات تبدیل کرده است.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام سید‌محسن مقدسی محلاتی برادر‌زاده آیت‌الله مقدسی در حال تألیف کتابی با عنوان «تندیس خدمتگزاری و اخلاص» شرح زندگانی امام جمعه فقید محلات است که پیش‌نویس این کتاب تحت عنوان خلاصه‌ای از زندگی‌نامه ایشان در اختیار ایکنا قرار گرفته است که در ادامه می‌خوانید:

 

 

ولادت و زندگانی

نام ایشان آقای سیدعبد‌العلی مقدسی مشهور به آقا طه مقدسی فرزند مرحوم حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین آقای حاج مرتضی مقدس محلاتی است .پدر ایشان(مرحوم حاج آقا مرتضی) از چهره‌های شاخص روحانی در محلات محسوب می‌شده و سال‌ها در محلات و شهر‌های مجاور منشأ آثار خیر بوده و اشتغال به تربیت نفوس داشته است.

 

مادر ایشان مرحومه فاطمه خانم کشفی صبیه مرحوم آقای حاج شیخ علی کشفی مشهور به واعظ‌الحضور از خطبای نامی دوره قاجار بوده است و مرحوم حاج آقامرتضی داماد ایشان گفته است که مرحوم واعظ‌الحضور منبرهای خودش را همراه خود برد، یعنی در عصر خویش منحصر به فرد بوده است.

 

 جد ایشان مرحوم سیدابوالحسن مشهور به «آقا مقدس» عالم بزرگوار و روحانی جلیل‌القدری بوده که در نهایت ورع و پارسایی به سر می‌‌برده و از زندگی بسیار ساده‌ای بر خوردار بوده است. نقل می‌کنند که ایشان از منزل تا مسجد عبای خود را به سرشان می‌کشیدند تا زنانی که در کنار جوی‌های آب محله مشغول به شست‌وشوی لباس و ظروف بوده‌اند و گاهی مقداری از دست‌ها وموهایشان ظاهر بوده است را نبیند. مردم و بستگان کراماتی را از ایشان نقل می‌کنند و به هر حال تقوا و تقدس در ایشان به حدی ظهور داشته است که خود مردم این بزرگوار را به «مقدس» ملقب کرده‌اند. ایشان در مسجدالقائم(عج) به امامت جماعت و نشر احکام اسلام اشتغال داشته‌اند.

 

جد بزرگ ایشان مرحوم آیت‌الله آقا سید‌رضی(ره) از مجتهدین عصرِ عالمین فاضلین و محققین مرحوم آیت‌الله ملا‌مهدی نراقی و مرحوم آیت‌الله ملا‌احمد نراقی بوده که به تقاضای مردم محلات و به سفارش آن دو عالم بزرگ از حوزه علمیه کاشان به محلات عزیمت کرده و به تعلیم و تربیت مردم پرداخته است.

 

همسر این عالم جلیل‌القدر(آقا سید‌رضی) نیز فاضله و مجتهده بوده و کتابی در فقه تألیف کرده است، این بانوی بزرگوار در محلات به تعلیم و تربیت دینی بانوان اشتغال داشته است. نسب ایشان با ۲۵ واسطه و از طریق جناب حسین اصغر به حضرت سید‌السا‌جدین امام علی‌بن‌الحسین‌(ع) می‌رسد و به این ترتیب ایشان نواده ۲۸ پیامبر اسلام(ص) می‌باشد که تصویر شجره‌نامه موجود است.

 

تربيت طلاب علوم دينی

وی در قم علاوه بر تحصيل به تدريس نيز اشتغال داشت و به تربيت طلاب علوم دينی اهتمام داشته و علاقه‌مند بوده كه پسرهای خانواده به خصوص خاندان مقدسی همه طلبه باشند و از همان زمانی كه در قم حضور داشته تعدادی از عموزاده‌ها و عمه‌زاده‌ها را ضمن تشويق به طلبگی، آنها رابه قم دعوت نموده و در منزل شخصی خود مسكن داده و خود شخصاً به آن‌ها درس می‌داده و يا به درس و بحث آن‌ها نظارت می‌كرده است.

 

روایتی کوتاه از زندگانی بزرگ‌ترین واقف محلات/ آیت‌الله مقدسی؛ تندیس خدمتگزاری و اخلاص

 

تأسيس حوزه علميه در محلات

پس از پيروزی انقلاب اسلامی كه موانع بر طرف شد با تمسک به عنايت حضرت ولی‌عصر(عج) و حمايت مردم، موفق به تأسيس حوزه علميه شد و طلاب بسياری را به حوزه  جذب كرده و در حدود سال‌های ۶۴ به بعد ساختمان بزرگی در زمين وسيعی به نام مدرسه علميه القائم(عج) احداث نمود كه امكانات بسياری برای ترتيب طلاب دارد و از اول پيروزی انقلاب تا‌‌‌كنون تعداد بسياری روحانی كه هر كدام امروزه در حوزه‌های علميه قم و ساير شهر‌ها اشتغال به تحصيل و تدريس دارند و همچنين در مشاغل گوناگون بسيار مفيد و مؤثر می‌باشند، ترتيب شده است.

 

از ويژگی‌های ايشان در ارتباط با تربيت طلاب اين بود كه تمام دروس از مقدمات تا پايان سطح را تدريس می‌نمود و با اينكه اقتضا تدريس سطوح عالی را می‌نمود هميشه درس‌های سطوح پائين حوزوی حتی امثله و صرف مير را برای تدريس ترجيح می‌داد و اين نشانه تواضع ايشان بود.

 

حضور در تمامی عرصه‌های انقلاب اسلامی

قبل از انقلاب از همان سال‌های اول قيام امام خمينی(ره) وی به دستور آن مرجع بزرگ دينی و سفارش مرحوم پدرشان از قم به محلات مراجعت و در اين شهر مستقر شدند. به همراهی قيام امام(ره) و خصوصا قيام ۱۵ خرداد اقدام به تشكيل جلسات خصوصی و عمومی در منازل و مساجد نمود و با سخنرانی و آگاهی‌بخشی به مردم و دعوت از گويندگان حوزه علميه قم و وعاظ تهران و تكثير و پخش نوار سخنرانی‌ها و پيام‌های امام خمينی(ره) و اعلاميه‌ها و بيانه‌ها در معرفی چهره منحوس رژيم پهلوی فعاليت می‌نمود و به همين جهت بارها مورد تهديد و ارعاب عوامل شهر‌بانی محلات و ساواک اراک قرار گرفته بود و در مواقع بسياری از منبر و سخنرانی ايشان جلوگيری و به تعبير ديگر ايشان را ممنوع‌المنبر می‌نمودند و چند بار نيز ايشان را به ساواک احضار و يا دستگير و مورد باز‌جویی قرار داده‌اند ولی هيچ‌گاه از اين حركات و برخوردهای اهانت‌آميز مرعوب و خسته نگرديده و به راه خود ادامه داده تا انقلاب در آستانه تحولی جديد قرار گرفت.

 

روایتی کوتاه از زندگانی بزرگ‌ترین واقف محلات/ آیت‌الله مقدسی؛ تندیس خدمتگزاری و اخلاص

 

منصب امامت جمعه

پس از پيروزی انقلاب اسلامی و تثبيت نظام مقدس جمهوری ايران به دستور رهبر كبير انقلاب حضرت امام خمينی(قدس سره الشريف) مقررگرديد در شهر‌ها و بلاد ميهن اسلامی نماز جمعه اقامه گردد و چهره‌های شاخص روحانی كه در انقلاب و پيروزی آن نقش مهم و مؤثری داشتند به امامت جمعه منصوب شدند. از جمله شخصيت‌هايی كه مستقيم با حكم رهبر انقلاب اسلامی(ره) به اين سمت منصوب گرديد مرحوم آيت‌الله آقای مقدسی(ره) بود كه ابتدا ايشان قبول نکردند ولی بعد از ابلاغ حكم كتبی امامت جمعه توسط آيت‌الله رسولی محلاتی مسئول محترم دفتر امام خمينی(ره) همراه با سفارش اكيد معظم‌له مبنی بر اقامه نماز جمعه، ايشان اقدام به برگزاری نماز جمعه نموده و در مدت ۲۵ سال كه در اين جايگاه خطير قرار داشتند مردم را از خرمن فضل و آگاهی و تقوای خود سيراب می‌نمود. از نكات قابل توجه اينكه در طول اين مدت مثل گذشته و قبل از انقلاب درب خانه ايشان باز و با روی خوش پذيرا و پاسخگوی مراجعين بود و در تمامی جلسات اداری و غير‌اداری در سطح شهرستان و مركز استان يا تهران كه حضور امام جمعه ضروری بود حتی در اواخر عمر كه دچار كهولت و بيماری شديد بودند شخصا شرکت می‌نمودند.

 

سيمای روحانی

حضور در مجلس و حتی نگاه به چهره نورانی و ملكوتی ايشان‌، انسان را شديداً مجذوب و به ياد خدا می‌انداخت، زيرا علاوه بر انجام واجبات و نوافل به ادعيه و زيارات توجه جدی داشتند، به‌ ويژه زيارت جامعه كبيره كه در وقت تشرف به مشاهد مشرفه آن‌چنان ایشان را منقلب می‌كرد كه از خود بی‌خود می‌شد و آن‌چنان اشک از چشمانش سرازير بود كه هر بيننده‌ا‌ی را به شگفتی می‌آورد.

 

غروب خورشيد 

بالاخره پس از سال‌ها تحصيل و تحقيق و تبليغ و خدمت در راه اسلام و روحانيت و مردم، اين عالم وارسته و خدمتگزار شايسته  چراغ پرفروغ و عمر پر بركتش در تاریخ ۸۳/۲/۳ خاموش و روح بلند او در جوار رحمت حق متعال و عنايت پيامبر اعظم‌(ص) و اهل‌بيت عصمتش‌(ع) آرام گرفت و اكنون مرقد پاک او همانند پدر عالی‌مقامش(ره) مورد توجه عام و خاص است.

 

انتهای پیام
تگها: صبح محلات, سید طه مقدسی, آیت الله مقدسی, امام جمعه فقید محلات, شهرستان محلات, محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *