"بیل گردانی" آیین 2000 ساله‌ی شکرانه آب و طبیعت/نیم ور کهنسال نام آور میزبان آیین سنتی "بیل گردانی" در آخرین جمعه فروردین

29 فروردین 1398 کد خبر : 9886112042 | بازدید : 1640

صبح محلات_آیین سنتی باستانی 2000 ساله‌ی "بیل گردانی" هر سال در آخرین جمعه فروردین ماه به شکرانه آب و طبیعت در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات برگزار می شود.

 

Image result for ‫بیل گردانی+صبح محلات‬‎

 

به گزارش صبح محلات، آیین سنتی بیل گردانی امسال در روز جمعه ۳۰ فروردین ۹۸ ساعت ۱۶ در شهر نیم ور محلات بر روی سکوی بیل گردانی برگزار می‌شود.

 

این آیین سنتی 2 هزار ساله هر ساله با فرا رسیدن بهار توسط مردم شهر نیم ور به شکرانه آب  همراه با آداب و رسوم خاصی فصل آبیاری مزارع برگزار می‌شود.

 

آیین "بیل گردانی" همه ساله بعد از لایروبی مسیر آبرسانی اصلی مزارع شهر "نیم ور" که با همدلی، همراهی و مشارکت مردم انجام می‌شود، برگزار و در آن مردم با برگزاری مسابقه‌ای سنتی به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

 

در این مراسم، هفت بیل به نیت هفت آسمان در دو دسته سه و چهار عددی با شیوه‌ای خاص به یکدیگر بسته می‌شوند و افراد شرکت کننده در مسابقه باید بیل‌ها را به دور سر خود بچرخانند.

 

آیین "بیل گردانی" در تاریخ بیستم دی ماه سال ۱۳۸۹ به عنوان یک جشن آیینی و ورزش پهلوانی و نمادی از همدلی و تعاون در فهرست میراث معنوی ایران به ثبت شده است.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, بیل گردانی, آیین سنتی بیل گردانی, نیم ور, محلات, شهرستان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *