کسب دانش فنی ارقام جدید گل شیپوری در محلات

11 اسفند 1397 کد خبر : 9886111855 | بازدید : 1998

مدیرگروه ژنتیک و به نژادی پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: نخستین بار در کشور محققان محلاتی به دانش فنی اصلاح و تولید رقم های جدید گل شیپوری گلدانی دست یافتند.

 

به گزارش صبح محلات، دکتر «محمدحسین عظیمی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: محققان این مرکز با استفاده از روش دورگ‌گیری در چهار مرحله کشت، کار و انبارداری و در فرآیند یک و نیم ساله موفق به تولید ژنوتیپ‌های جدید شیپوری گلدانی شدند. 

وی ادامه داد: در این راستا پژوهشگران محلاتی به دانش فنی تولید غده و اصلاح ارقام جدید این گل در 25 ژنوتیپ جدید با ویژگی‌های شاخص تجاری از جمله رنگ گل، فرم گل، تعداد گل، ارتفاع بوته که قابلیت عرضه به بازار را دارد، غالب شدند.

مدیرگروه ژنتیک و به نژادی پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی اظهارداشت: در این فرآیند پژوهشی بهترین گزینه برای تولید انبوه ژنوتیپ‌های جدید، مسیر کشت بافت اعلام شد که پروتکل تکثیر درون‌شیشه‌ای هم آماده شده است.

عظیمی بیان کرد: گل شیپوری به عنوان گل شاخه بریده، گیاه گلدانی و در مناطق معتدل در فضای سبز کاربرد دارد. 

وی گفت: دستیابی به ژنوتیپ‌های جدید شیپوری گلدانی، بررسی امکان تکثیر این نوع گل را برای تولید انبوه فراهم کرده و بررسی میزان نرخ تکثیر غده ها در ژنوتیپ های جدید شیپوری گلدانی اهمیت فراوانی دارد. 

مدیرگروه ژنتیک و به نژادی پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: گران بودن غده های وارداتی این گل، نبود دانش فنی کافی در چرخه تولید و تکثیر در شیپوری های گلدانی به علت بومی نبودن ارقام وارداتی، نداشتن منشا سازگاری برای اقلیم ایران و از طرفی حساسیت ارقام وارداتی به بیماری ‌های باکتریایی از جمله اروینیا، موجب شد تا طرح اصلاحی مذکور به منظور بهنژادی و معرفی ارقام جدید شیپوری گلدانی اجرا شود.

عظیمی افزود: ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی، بازار تنوع طلب گل و گیاه جهانی به ارقام جدید گل، ایجاد هیبرید‌های شیپوری در داخل می‌تواند بازار های صادراتی گل کشور را توسعه داده و سبب ارز آوری شود.

وی ادامه داد: طبق بررسی ها به دلیل نبود دانش فنی تکثیر گل شیپوری سالانه بیش از 150 تا 170 میلیارد ریال برای واردات پیازگل شیپوری هزینه می‌شد که دستیابی به این دانش از خروج منابع داخلی جلوگیری می شود.

مدیرگروه ژنتیک و به نژادی پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: تولید شیپوری های رنگی گلدانی چند سالی هست که در کشور کلید خورده و از جنبه تقاضای بازار و اقتصادی جایگاه مناسبی دارد. 

عظیمی ادامه داد: تاکنون برای شیپوری گلدانی تحقیقات اصلاحی در ارتباط با تغییر رنگ، شکل، ارتفاع، افزایش ماندگاری گل و صفات ارزشمند انجام نشده بود و نخستین بار در کشور محققان محلات به دانش فنی تولید غده و اصلاح ارقام جدید این گل دست یافتند.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.
تگها: صبح محلات, گل محلات, پژوهشگاه ملی گل و گیاه محلات, ارقام جدید گل شیپوری, دانش فنی, تولید گل شیپوری

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *