در نشست نقد و بررسی کتاب "تو شهید نمی‌شوی" عنوان شد

کتاب حاضر کتابی تک روایتی است/کتاب زندگی جهادی شهید بیضائی سال آینده منتشر خواهد شد

25 بهمن 1397 کد خبر : 9886111757 | بازدید : 5462

صبح محلات_نویسنده کتاب "تو شهید نمی‌شوی" گفت: کتاب زندگی شهدا به نوعی هویت انقلاب اسلامی و کتاب حاضر، کتابی تک روایتی و از طرف خودم بوده و در سال 98 کتاب جامع و چند روایتی در خصوص زندگی شهید با ماهیت جبهه مقاومت منتشر خواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، نشست نقد و بررسی و جشن امضا کتاب " تو شهید نمی‌شوی" در خصوص زندگی شهید "محمودرضا بیضائی" از شهدای مدافع حرم به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی، هیئت یاد یاران شهرستان محلات، بسیج هنرمندان شهرستان محلات و جشنواره کتاب همسفر با حضور دکتر احمدرضا بیضائی نویسنده و برادر شهید، رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی و جمعی از اهالی کتاب شهرستان محلات در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهر محلات برگزار شد.

 

 

احمدرضا بیضائی نویسنده و برادر شهید در این نشست با اشاره به انتقاد وارده در خصوص تک روایتی بودن کتاب گفت: کتاب به صورت تک روایتی است و این به خاطر نوع انتشار است و روایت‌های موجود در کتاب مربوط به ارتباط شخصی خودم با شهید است و از ابتدا بنایی برای چاپ روایات در کتاب وجود نداشت.

وی ادامه داد: در ابتدای امر، روایت‌های شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردم و زمانی که با ابراز علاقه مردم و مخاطبین در شبکه‌های اجتماعی مواجهه شدم تنها به موضوع انتشار بیشتر همین روایتها در فضای مجازی علاقه داشتم و این در حالی بود که در سال 93 و در زمان شهادت شهید بیضائی گفتگو در خصوص شهدای جبهه مقاومت و دفاع از حرم بسیار سخت و غریبانه بود.

بیضائی افزود: در سال‌های ابتدایی حضور نظامی در سوریه شهدای مدافع حرم در غربت شدید فقط داخل کوچه ها تشییع می‌شدند و در سطح سیاست خارجی نیز حضور ایران در سوریه و جبهه مقاومت تکذیب می‌شد و حتی کسی به صراحت نمیگفت چنین حضوری در سوریه وجود دارد و انتشار روایاتی از زندگی شهید در همان سال نیز با سختی‌های زیاد همراه بود.

نویسنده این کتاب با اشاره به انتشار خبر تشییع پیکر شهید بیضائی در رسانه‌های داخلی و مانور خبری رسانه‌های بیگانه اظهار کرد: انتشار خبر تشییع پیکر شهید بیضائی تا حدودی به عنوان بمب خبری بود و شخصا به منظور کاستن از غربت شهدای مدافع حرم وارد عمل شدم که منجر به انتشار روایاتی از زندگی شهید در شبکه‌های اجتماعی شد.

وی با اشاره به جمع آوری و انتشار حدود 120 روایت از زندگی شهید تا سال 95 در فضای مجازی بیان کرد: هیچ برنامه و تصوری برای نوشتن کتاب نداشتم و صرفا به فراخور ذائقه مخاطب فضای مجازی روایاتی را مینوشتم و پس از مقاومت یکساله پیرامون درخواست نوشتن و چاپ کتاب در فضای مجازی اجبارا به این کار تن دادم.

بیضائی اضافه کرد: کتاب زندگی شهدا به نوعی هویت انقلاب اسلامی و کتاب حاضر، کتابی تک روایتی و از طرف خودم بود و به همین دلیل مخالف چاپ کتاب بودم و کتاب حاضر از روایات همسر، خانواده و همسنگران شهید خالی است و با توجه به هویت خاص شهدا در جبهه مبارزه، انتشار کتاب بدون استفاده از روایات همسنگران جفا در حق شهدا است.

وی تاکید کرد: در سال 98 کتاب جامع و چند روایتی در خصوص زندگی شهید با ماهیت جبهه مقاومت منتشر خواهد شد و مستندی هم از حضور شهید بیضائی در جبهه مقاومت تهیه شده که در حال حاضر امکان انتشار آن وجود ندارد چراکه تماما در خاک سوریه و در سال 92 فیلم برداری شده است.

نویسنده این کتاب در خاتمه با اشاره به علت نام گذاری کتاب با عنوان "تو شهید نمی‌شوی" خاطر نشان کرد: نام کتاب از مباحث بین شهید و یکی از دوستانش انتخاب شده و همه باید بدانیم جبهه مقاومت در سوریه امتداد جبهه سال 61 در سوریه و بیروت است و امروز جبهه ما به مرز بلندی‌های جولان رسیده است و آرمان نهایی نابودی اسرائیل و ازادی قدس شریف را در سر دارد.

 

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛

روایت خاطرات شهدا، کاری زینبی برای حفظ ارزش شهید و شهدا است

 

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: همه شهدا بخصوص شهدای مدافع حرم به گردن ما حق دارند و اگر فرهنگ شهدا نبود ما عضوی از جغرافیای ذلت بودیم و آنچه ما را عزت و پیروزی داد، فرهنگ شهادت بود و این فرهنگ مربوط به یک برهه خاص نیست.

دانشی ادامه داد: جان دادن برای ارزشها بالاترین کار است و همه ملتها و مکاتب، همانند جبهه مسلمانان، فلسطینیان، افعانی ها و غیره برای آرمانهای خود شهید می‌دهند ولی به نتیجه نمیرسند و چرا که دیگر مکاتب از نعمت ولایت و رهبری دینی دور هستند.

وی افزود: اهل سنت با وجود مجاهدت‌های زیاد و تقدیم شهدا به خاطر دوری از مکتب اهل بیت(ع) تا کنون موفق نبوده‌اند و پیروزی در مکتب فاطمی و ولایی محقق خواهد شد و شهدای مدافع حرم با درک این حقیقت وارد میدان مبارزه شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خاطر نشان کرد: دفاع از حرم حضرت زینب(س) دفاع از حریم کربلا و ولایت است و روایت خاطرات شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم کاری زینبی برای حفظ ارزش شهید و شهدا است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, نشست نقد و بررسی, کتاب, تو شهید نمی‌شوی, کتب تو شهید نمیشوی, شهید بیضائی, شهدای مدافع حرم, شهید مدافع حرم احمدرضا بیضائی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *