حماسه 40 ساله در خدمت به محرومین

محرومیت زدایی از چهره روستاها، از دیروز تا امروز/بهسازی 1100 واحد روستایی و اجرای طرح هادی در 19 روستا

16 بهمن 1397 کد خبر : 9886111707 | بازدید : 559

صبح محلات_قیام امام خمینی(ره) علیه رژیم پهلوی، با تکیه بر محرومین و با شعار محرومیت زدایی به سرعت جای خود را در دل مردم مستضعف و محروم ایران باز کرد و امروز کمک به مسکن محرومین روستاها یکی از شاخصه‌های خدمات رسانی به روستاها است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب عهده دار این مسئولیت شده است.

 

 

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، فروردین ماه، سال 58 تنها 2 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی  به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسكن محرومان ومتولی توسعه و عمران روستاهای كشور و ساخت واحدهای مسكونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران تشكیل شد.

 امروز بنیاد مسكن انقلاب اسلامی‌ با ایجاد شعبات مختلف در مراكز استانها و بیش از 278 شعبه شهرستانی به علاوه هفت سازمان اجرایی، عملاً به منظور انجام مسئولیت ویژه بنیاد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سوانح عهده‌دار وظایف مربوط است.

مطالعه و بررسی در زمینه تشخیص و تعیین نیازمندی‌های مسكن محرومان اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن با مشاركت، همكاری و خودیاری مردم و دستگاه‌های مختلف، تهیه طرح مجتمع‌های زیستی و واحدهای مسكونی ارزان قیمت و اجرای آنها بهطورمستقیم یا با مشاركت مردم و همكاری دستگاه‌های ذی‌ربط در روستاها و شهرها و تهیه طرح‌های ‌هادی و اصلاح معابر در روستاها با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط و اجرای آن با مشاركت مردم از محل اعتبارات مصوب و اگذاری دولت  بخشی از شرح وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که از ابتدای تشکیل این نهاد در دستور کار بوده است.

در همین راستا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان محلات در طول عمر 40 ساله خود تلاش‌های فراوانی را در راستای تهیه مسکن محرومین و کمک به خانه دار شدن محرومین برداشته است که انتشار گوشه‌ای از این اقدامات، گام‌های بلند انقلاب اسلامی در رفع محرومیت را نشان می‌دهد.

صدور بیش از 1600 سند مالکیت ویژه ساکنین 21 روستا و بخش باقرآباد شهر نیم ور و تهیه 21 طرح هادی روستایی و اجرا 0 تا 70 درصدی طرح‌های هادی در 19 روستای شهرستان محلات در مقابل عدم صدور سند مالکیت، عدم تهیه، تصویب و اجرای طرح‌های هادی روستایی یکی از مهمترین گام‌های بنیاد مسکن در رفع محرومیت از روستا ها بوده است.

بنیاد مسکن شهرستان محلات همچنین در راستای نیل به اهداف خود 432 قطعه زمین ویژه مسکن روستایی در 5 روستا شهرستان محلات به محرومین روستایی واگذار کرده و این اقدام در کنار بهسازی 1100 واحد مسکونی روستایی در کلیه روستاهای شهرستان محلات از جمله دستاوردهای بنیاد مسکن در بخش روستایی است.

این نهاد همچنین در طول فعالیت 40 ساله خود 340 واحد مسکونی مسکن مهر در شهر نیم ور(شهرهای زیر 25 هزار نفر) و تعداد 78 واحد مسکونی ویژه اقشار کم درآمد در سطح شهر محلات و تعداد 10 واحد مسکونی روستایی نیز احداث و به افراد واجد شرایط تحویل داده است.

ساماندهی و واگذاری زمین‌های شهرک امام خمینی(ره) شهر محلات از ابتدایی ترین اقدامات بینیاد مسکن شهرستان در راستای کمک به بحث مسکن مردم در شهر محلات بود.

اقدامات محرومیت زدایی در بخش روستایی، زمانی واضح تر دیده خواهد شد که بدانیم در طول 40 سال گذشته، تمام روستاهای شهرستان محلات، با برخورداری از آب شرب سالم، برق و نعمت گاز طبیعی، امروز به محور تولید و اشتغال تبدیل شده و شاهد مهاجرت به سمت روستاها هستیم.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, محرومیت زدایی, بنیاد مسکن انقلاب اسلامی, مسکن روستایی, محرومیت زدایی از روستاها, محلات, شهرستان محلات, روستاهای محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *