به بار نشستن فرآیند علمی تولید و تکثیر آناناس در محلات

26 دی 1397 کد خبر : 9886111568 | بازدید : 783

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی محلات گفت: فرآیند علمی تولید و تکثیر آناناس در گلخانه در بازه زمانی یک و نیم ساله با نتایج موفقیت آمیز میوه دهی در محلات به بار نشست.

 

 

به گزارش صبح محلات به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ محمدرضا شفیعی رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی محلات گفت: نمونه اولیه گیاه آناناس در رقم «ام دی 2 »از کشور هندوستان وارد شد و سپس فرآیند تحقیقی آن زیر نظر موسسه تحقیقات علوم باغبانی در مرکز تحقیقات سیستان و بلوچستان و پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی کلید خورد.

 

Image result for ‫گیاه آناناس‬‎

 

شفیعی افزود:  تعیین بستر کشت و شرایط محیطی در گلخانه به پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات سپرده شد که با گذر از مراحل پژوهشی اکنون به مرحله میوه دهی رسیده است.

محصول آناناس در زمره میوه های گران قیمت محسوب می شود و کشت و پرورش آن علاوه بر مناطق جنوبی کشور در گلخانه ها نیز می تواند از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار باشد.

او گفت: در دانش فنی کشت این محصول در هر متر مربع 6 بوته گیاه آناناس کاشته می شود و هر بوته 10 تا 12 عدد میوه می دهد که درآمد خوبی عاید گلخانه داران می کند.

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی افزود: به ویژه در مناطقی نظیر محلات تکثیر این گیاه به روش پاجوش و فروش آن به عنوان گل زینتی ارزش افزوده بالایی ایجاد می کند.

شفیعی گفت: کشت آناناس در گلخانه با استفاده از دانش فنی و ارقام مناسب و سازگار با اقلیم منطقه می تواند سالانه یک میلیارد و 500 تا 2 میلیارد ریال درآمد عاید بهره برداران کند.

آناناس میوه ای است گرمسیری از خانواده برومیلیاس که تا کنون هزار و 800 گونه از آن در 46 جنس شناسایی شده است و تکثیر این گیاه به 2 روش تکثیر بافت و پاجوش و پژوهش های مربوطه در پژوهشکده در حال انجام است.

آناناس سرشار از ویتأمین ها و مواد مغذی مثل کلسیم، پتاسیم، فیبر و ویتامین ث است.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی و تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.
تگها: صبح محلات, کشت و پرورش آناناس در محلات, آنانان, پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی محلات, تولید و تکثیر علمی آناناس, محلات, شهرستان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *