حماسه 40 ساله؛

گذر از پزشک غیر ایرانی/بروز رسانی خدمات بهداشتی در تمامی مناطق شهری و روستایی محلات

2 بهمن 1397 کد خبر : 9886111541 | بازدید : 2913

صبح محلات_استفاده از پزشکان متخصص و عمومی ایرانی به جای پزشکان عمومی هندی و بنگلادشی در بیمارستان امام خمینی(ره) شهر محلات و ارائه خدمات نوین پزشکی و بهداشتی به مردم تمامی نقاط شهری و روستایی یکی از مهمترین دستاوردهای 40 ساله انقلاب در حوزه بهداشت و درمان است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، قدیمی‌ترها خوب به یاد دارند، زمانی را که مردم به خاطر کوچکترین بیمارها باید جان میسپردند و یا برای درمان به مشقت فراوان می افتادند و در بسیاری از موارد نیز به علت عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی مجبور به تحمل درد و رنج بیماری بودند.

یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در طول عمر 40 ساله خود، بهبود شاخصه های بهداشت و درمان بوده، شاخصه هایی که قطعا هر انسان عاقل و آزاد اندیشی نمیتواند آنها را نادیده بگیرد.

شهرستان محلات که در دوران پیش از انقلاب و حتی سالهای ابتدایی پس از انقلاب همچنان از پزشکان هندی و بنگلادشی بهره میبرد، امروز با بهره گیری از متخصصین و پزشکان ایرانی در حال ارائه خدمات به بیماران و مردم است.

 

Related image

 

امروز به سادگی تغییرات شگرف در حوزه بهداشت و درمان را به عینه دیده است و اجمال پیش رو به منظور بررسی ابعاد مختلف این تغییرات ویژه نسل های جدید است.

اگر چه افتتاح بیمارستان 95 تخت خوابی امام خمینی(ره) شهر محلات در سال 60 با بهره گیری از پزشکان هندی و بنگلادشی آغاز شد، اما همین افتتاح بیمارستان نیز کمک شایانی به افزایش خدمات بهداشتی و درمانی به مردم کرد و امروز این بیمارستان با بهره گیری از بخش‌های سي تي اسكن، ماموگرافي، راديولوژي، سونوگرافي، بخش سي سي يو، دياليز، بخش‌هاي بستري داخلي، جراحي، زنان، اطفال و غیره بیشترین سهم در ارائه خدمات درمانی به بیماران را بر عده دارد.

احداث و راه اندازي 4 مركز جامع سلامت شهري، 8 خانه بهداشت روستايي و بكارگيري پزشك عمومي در مراكز جامع سلامت و پوشش دهي مراكز روستايي از دورترين تا نزديكترين نقاط، در جهت دسترسی ساده تر دسترسی اقشار مختلف مردم به خدمات بهداشتی و درمان و کاهش تمرکز از دیگر دستاوردهای 40 ساله بهداشت و درمان در شهرستان محلات است.

ريشه كني بيماري هاي سرخك، سرخچه، آبله، فلج اطفال و ديفتري یکی از مهمترین خدمات بهداشتی ارائه شده برای عموم مردم جامعه است که شاید نسل حاضر به درستی اهمیت آن را درک نکند، اما بررسی آمار مرگ و میر بخصوص مرگ و میر نوزادان در سالهای پیش از انقلاب بر اثر ابتلا به بیماری‌های ذکر شده خود برگ زرین دیگری در دفتر انقلاب اسلامی است.

 

 

كاهش مرگ مادر، از 130مورد در هر 100هزار به 18 مورد و كاهش مرگ و مير اطفال از 136 مورد درهر 100 هزار به 6/9 در هر 100هزار یکی دیگر از شاخصه های مهم کشوری در بحث بهداشت و درمان است که این پدیده با توجه به راه اندازی بلوک زایمان در بیمارستان شهرستان محلات که جزو بهترین بلوکهای زایمان کشور است باعث شده در طی 20 سال گذشته تنها یک مادر آن هم به علت اعتیاد در هنگام زایمان جان خود را از دست دهد.

شاید یکی از مهمترین دستاوردها در راستای ایجاد بهداشت عمومی و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها در سطح عموم جامعه راه اندازي واحد بهداشت محيط و بيماري‌ها در مركز بهداشت شهرستان باشد موضوعی که تا پیش از پیروزی انقلاب به آن توجهی شایانی نشده بود و به همین دلیل در برهه‌های مختلف شاهد شیوع بیماری‌های مختلف در سطح جامعه بودیم و با راه اندازی واحد بهداشت عمومی و بررسی روزانه مراکز عمومی از بعد بهداشتی، درصد ابتلا و شیوع بیماری‌های مختلف در میان عموم جامعه کاسته شده است.

همچنین در راستای پيشگيري گسترده از بيماري‌ها با افزايش پوشش واكسيناسيون در سطح شهر و روستا زمینه پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها فراهم شد.

یکی دیگر از اقدامات شایسته بخش بهداشت و در مان شهرستان، راه اندازي پايگاه‌هاي فوريت‌هاي پزشكي وبيمارستاني و ساخت فوريتهاي جاده اي در منطقه "پشتگدار" و دو راهی "باقرآباد" است.

گسترش روز افزون استفاده از وسایل نقلیه، همچنین افزایش تصادفات در جاده‌های شهری و روستایی موجب افزایش چشمگیر تعداد مجروحین شده است و راه اندازی پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای با استفاده از تجهیزات و تکنولوژِی روز، نقش بسزایی در کاهش زمان رسیدگی به مجروحین و کاهش تلفات جاده‌ای داشته است.

 

Image result for ‫پایگاه امداد باقرآباد محلات‬‎

 

پس از گذر از بی توجهی به روستائیان در ارائه خدمات بخصوص خدمات بهداشتی در پیش از انقلاب و کسترش امکانات بهداشتی در شهرها، گام دوم در راستای افزایش خدمات بهداشتی در روستاها با ساخت و تجهیز خانه‌های بهداشتی آغاز شد و پس از اجراي شدن برنامه پزشك خانواده در شهر و روستاها از سال 86، ارائه پوشش خدمات بهداشتي در كليه روستاها متناسب با جمعیت و نیاز روستاها انجام شد و امروز تمامی روستاهای دارای سکنه و برخوردار از شاخصه های مورد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نعمت دسترسی ساده به خدمات بهداشتی برخوردار شده اند.

 

 

 

تجهیز و راه اندازي بخشهايCCU، دياليز، داخلي، زنان، چشم، گوش و حلق و بيني، ارتوپدي، بلوك زايمان، اتاق عمل، راديولوژي، ماموگرافي OPG و راديوگرافي، آزمايشگاه، اسپرومتري، فيزيوتراپی، درمانگاه تخصصي و واحد اعزام مهمترین بخش‌های بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان است در کناره بهره گیری از 18 پزشک متخصص و 7 پزشک عمومی ایرانی توانسته خدمات بهداشتی و درمانی شایانی را به مردم ارائه کند.

 
تگها: صبح محلات, بهداشت و درمان, شهرستان محلات, سی تی اسکن, بیمارستان امام خمینی, خدمات نوین بهداشتی, انقلاب اسلامی, حمسه 40 ساله

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *