محلات اسفند امسال میزبان جشنواره ملی گل های پیازی است

22 دی 1397 کد خبر : 9886111525 | بازدید : 4206

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی گفت: پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی محلات در اسفند ماه امسال میزبان جشنواره گل های پیازی کشور است.

 

 

به گزارش صبح محلات، «محمد رضا شفیعی» در گفت و گو با ایرنا افزود: در این جشنواره 70 گونه گل پیازی اصلاح نژاد شده در گلخانه ای به وسعت 800 متر مربع عرضه می شود که تا پایان اسفند ماه در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

وی بیان کرد: حفظ ذخایر ژنتیکی، تاسیس بانک ژن گونه های گیاهی، برپایی نمایشگاه عرضه گیاهان زینتی پیازی و فرهنگ سازی در خصوص حفظ و نگهداری گیاهان از اهداف برپایی این جشنواره ملی است. 

وی ادامه داد: انواع گل های پیازی همچون گلایل، فریزیا، شیپوری، زنبق، آمارپلیکس، آمار یلیس برای این منظور در گلخانه ای کشت شده تا در اوج گل دهی این ارقام (اسفند ماه) به معرض دید علاقه مندان گذاشته شود.

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی خاطرنشان کرد: این گنجینه گلخانه ای ویژه گونه های گل پیازی اصلاح نژاد شده و منحصر به فرد است و تاکنون چنین مجموعه ای در فضای گلخانه ای دایر نشده بود.

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی گفت: در بازار تنوع طلب گل های زینتی تولید ارقام با صفات جدید و رنگ های متنوع از گونه گیاهان پیازی اهمیت به سزایی دارد.

شفیعی گفت: ایجاد برنامه های اصلاحی با رویکرد تولید ارقام جدید گل های زینتی به ویژه گل های پیازی صنعت گل را متحول می کند و تولید ارقام حاصل از تحقیقات به نژادی از واردات بی رویه و خروج ارز جلوگیری کرده و تامین نیازهای بازار و افزایش قدرت رقابت پذیری در بازارهای جهانی را سبب می شود.

وی تاکید کرد: بر همین اساس در طول سال جشنواره های مختلف گل نظیر گلهای داوودی و پیازی برگزار می شود تا بهره برداران با گونه های جدید گل آشنا شوند.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی و تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.

شهرستان محلات به بام گل ایران شهرت دارد و 18 درصد از سطح زیر کشت کشور، 12درصد از تولید گل شاخه بریده در کشور،80 درصد تولید گل های فصلی نشائی 21 درصد از تولید درخت و درختچه های زینتی و 14 درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در این شهرستان تولید می شود.

تولید 350 گونه مختلف گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز، محلات را به یکی از قطب های پرورش و تجارت گل و گیاه تبدیل کرده است.
تگها: صبح محلات, جشنواره گل های پیازی, شهرستان محلات, گل و گیاه محلات, جشنواره گل, پژوهشکده ملی گل و گیاه محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *