نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس:

لایحه بودجه ۹۸ تورم‌زا است/ دولت برنامه مشخصی برای حذف یارانه ثروتمندان ندارد

4 دی 1397 کد خبر : 9886111418 | بازدید : 2105

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۹۸ نواقص جدی دارد گفت: به نظر نمایندگان این بودجه تورم‌زا است.

 

به گزارش صبح محلات، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص لایحه بودجه که امروز توسط رئیس‌جمهور به مجلس ارائه شد، گفت: لایحه بودجه سال ۹۸ نواقص جدی دارد و به نظر نمایندگان این بودجه تورم‌زا است.

 

سلیمی اظهار کرد: علیرغم اینکه موضوع اشتغال یکی از موضوع مهم جامعه است موضوع اشتغال در لایحه بودجه اماواگر جدی وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: در مورد آموزش‌وپرورش و رتبه‌بندی معلمان که در قانون هم وجود دارد، لایحه بودجه ارائه‌شده توسط دولت فاقد حکم یا تبصره‌ای است که این مسئله را پوشش دهد.

 

این نماینده در ادامه با اشاره به سایر نواقصی که متوجه لایحه ارائه‌شده به مجلس است، توضیح داد: در این لایحه نقطه تماس بودجه سال آینده با برنامه ششم مشخص نیست، بسیاری از احکام برنامه ششم در بودجه سال ۹۸ منعکس نشده است و جای نگرانی جدی برای ما باقی گذاشته است.

 

 

دولت به یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان توجهی نکرده است

 

سلیمی با اشاره به موضوع یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان عنوان کرد: یکی دیگر از اشکالاتی که در بودجه پیش‌بینی‌شده سال آینده وجود دارد این است که دولت به یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان توجهی نکرده است.

 

وی اضافه کرد: در مورد بیمه تکمیلی ایثارگران و جانبازان عزیز که الآن دولت آن را معلق کرده است در بودجه ۹۸ نیز تکلیفی مشخص نشده حتی مشخص نیست که این افراد به کجا باید مراجعه کنند.

 

 

دولت در لایحه بودجه نگاهش را به بخش دفاعی تغییر دهد

 

نماینده مردم محلات و دلیجان درباره پیش‌بینی بودجه نظامی در لایحه بودجه ۹۸ گفت: هرچند ظاهراً دولت تلاش کرد که این مسئله را ترمیم کند اما لازم است به‌طورجدی نگاهش را به بخش دفاعی، حتماً و حتماً تغییر دهد.

 

سلیمی اظهار کرد: دولت سعی کرده به بخش‌های آسیب‌پذیر کمک‌هایی ارائه دهد اما کافی نیست مضاف بر اینکه دولت بسیاری از اقشار آسیب‌پذیر را حذف کرده است.

 

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از کارگران و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی این مساعدت‌ها را دریافت می‌کنند و در بودجه سال ۹۸ مشخص نیست دولت چطور باید این مسئله را پوشش دهد.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی به وجود اشکالات جدی در لایحه بودجه سال ۹۸ تأکید کرد و گفت: توقع نمایندگان این است که دولت هرچه سریع‌تر اصلاحیه خود را در این میان داشته باشد.

 

سلیمی با اشاره به رکودی که در کشور وجود دارد اظهار کرد: به نظر می‌رسد دولت به این رکود توجهی نداشته و مالیات زیادی دریافت می‌کند درحالی‌که توان مردم برای پرداخت این حجم عجیب از مالیات به‌شدت کاهش‌یافته است.

 

وی درباره جزئیات قیمت ارز و فروش نفت تصریح کرد: دولت در این لایحه قیمت ارز را برای سال جدید ۵۷۰۰ تومان دیده است و فروش نفت را هم حدود ۱.۵ میلیون بشکه در نظر گرفته و به نظر می‌رسد که این پیش‌بینی‌ها شرایطی مشابه سال گذشته را به وجود بیاورد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس افزود: سال گذشته بااینکه نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان در نظر گرفته شد عملاً به ۱۷-۱۸ هزار تومان و بالاتر هم رسید ولی الآن قیمت ارز ۱۵۰ درصد گران‌تر شده است  ولی دولت پاسخی هم دراین‌باره به مردم نمی‌دهد.

 

وی بابیان اینکه چرا مردم باید چوب بی‌تدبیری دولت را بخورند، گفت: حتی شاهدیم که دولت بر سر مردم منت می‌گذارد که قیمت ارز را از ۲۰ هزار تومان به ۹-۱۰ هزار تومان رساندیم و آرامش ایجاد کردیم.

 

 

دولت برنامه مشخصی در مورد حذف یارانه ثروتمندان ندارد

 

سلیمی درباره حذف یارانه ثروتمندان اظهار کرد: دولت در مورد حذف یارانه ثروتمندان برنامه مشخصی ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد: دولت هنوز مشخص نکرده که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به جیب عده‌ای خاص و دلال‌ها هدر رفت را چطور می‌خواهد برگرداند؟

 

انتهای پیام/
تگها: صبح محلات, علیرضا سلیمی, لایجه بودجه 98, بودجه تورمی, تورم در سال آینده, نظام بودجه ریزی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *