نفس های ارگ لریجان محلات به شماره افتاده است

28 مهر 1392 کد خبر : 988611141 | بازدید : 3282

 

 

به گزارش صبح محلات، شهرستان محلات آثار تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده است که برخی از آنها مشهود و بخش عمده ای از آنها با بی مهری هایی که نسبت به آنها صورت گرفته است مغفول مانده است و به مرور زمان و با دست خودمان در حال از بین رفتن هستند. وجود بناهایی از قبیل ستون های خورهه و آتشکده آتشکوه موجب گردیده تا این شهرستان به لحاظ تاریخی یکی از مهمترین مراکز تاریخی استان به شمار رود اما در این بین هستند بسیاری از آثار تاریخی که هنوز هم ناشناخته مانده اند.

 

ارگ لریجان را بیشتر بشناسیم


روستای لریجان در جنوب شرقی محلات و در فاصله هشت کیلومتری این شهر قرار دارد و ارگ لریجان را در دل خود جای داده است. مساحت این قلعه حدود 14336 مترمربع و ارتفاع دیوارهاي آن 7.5 متر و قطر دیوار 3 متر و داراي شش برج، که هر یک از آنها مساحتی در حدود 10/5 مترمربع دارد. طول  سراسري خیابان قلعه 128 متر و عرض آن 30.3 است اما متاسفانه به دلیل عدم توجه به این مکان شاهد نابودی تدریجی این قلعه هستیم به گونه ای که برخی از برج های این قلعه تخریب و قسمت های دیگری از آن هم رو به نابودی است.


 یکی از مسن ترین ساکنان روستا در خصوص قلعه به ما گفت: در سالیان گذشته که سرقت از روستاها بسیار فراوان بود اجداد ما تصمیم به ساخت این قلعه گرفتند تا از غارت اموال توسط دزدان جلوگیری کنند. وی اظهار کرد: در آن زمان تمامی خانه های روستا درون قلعه قرار داشت وسالهای بعد پس از کاهش سرقت ها مردم به تدریج از درون قلعه بیرون آمده و در حاشیه آن ساکن شدند.

 

وی درباره قدمت این مکان تاریخی نیز گفت: من با وجود 80 سال سن از سابقه ساخت آن چیزی به یاد نمی آورم و حتی پدرانمان نیز درباره زمان احداث این بنا اطلاعات درستی نداشتند.


دومین بنای واقعی خشت و گل ایران در غفلت مسئولان در حال نابودیست


براتی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص این قلعه گفت: قلعه روستای لریجان از جمله اماکن تاریخی است که در صورت رسیدگی مسئولان و همت آنها به منظور بازسازی قلعه به دلیل قرار گرفتن در مسیر آبگرم گردشگران فراوانی را خود جذب می کند. به منظور انجام یک مقایسه ساده 95 کیلومتر از محلات فاصله گرفتیم و به شهر گوگد گلپایگان عازم شدیم. قلعه ای مشابه قلعه لریجان در این شهر وجود دارد اما این کجا و آن کجا ؟!! قلعه ای با مساحت حدود شش هزار متر و تنها به این دلیل که در استان اصفهان واقع گردیده توانسته عنوان دومین بنای خشت و گل ایران را با نام هتل ارگ تاریخی گوگد به نام خود ثبت کند در حالیکه دومین بنای واقعی خشت و گل ایران در روستای لریجان محلات در خواب غفلت مسئولان در حال نابودی می باشد. از جمله امکانات ارگ گوگد می توان به رستوران ، تالار و سوئیت های این مجموعه اشاره کرد و باید تاسف خورد به حال مسئولان محلاتی که ارگ عظیم لریجان با این مشخصات تاریخی زیر سرشان قرار دارد و با بی مهری شدید روبه رو گردیده است.


بخشدار شهرستان محلات در خصوص این بنا گفت: مکاتباتی در این زمینه با میراث فرهنگی انجام شده است. اما متاسفانه میراث فرهنگی تاکنون جوابی به درخواست های ما نداده است.


"مهرداد امرایی " در ادامه اظهار کرد: آخرین مکاتبه با میراث فرهنگی نیز هفته گذشته صورت گرفت اما متاسفانه تاکنون جوابی به این درخواست ها داده نشده است. وی افزود: امیدواریم میراث فرهنگی استان سریع تر در این زمینه وارد عمل شده و رسیدگی به این مکان تاریخی را آغاز کند. این مقام مسئول در رابطه با دلایل عدم ثبت این مکان نیز گفت: گویا وجود مالکان خصوصی مانع از ثبت این مکان تاریخی شده است.


این در حالیست که مردم این روستا می گویند تا به حال هیچکدام از مسئولان به منظور خرید ملکشان که در قلعه واقع بوده اقدامی صورت نداده اند و این تنها بهانه مدیران به منظور عدم رسیدگی به قلعه می باشد.

 

ارگ لریجان محلات

 

 

ارگ گوگد گلپایگان
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, شهرستان محلات, محلات, لریجان, ارگ لریجان, آتشکوه, خورهه, آثار باستانی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *