کسی نمی‌تواند جنبش دانشجویی را مصادره کند/ اجازه ندهیم مقدرات کشور در کاخ سفید و کرملین رقم بخورد

17 آذر 1397 کد خبر : 9886111255 | بازدید : 606

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روز دانشجو گفت: دانشجو نمی‌پذیرد که اجانب در امور کشور دخالت کنند ما نباید اجازه دهیم مقدرات‌مان در کاخ سفید و کرملین رقم بخورد.

 

به گزارش صبح محلات، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره روز دانشجو و پاسداشت آن گفت: سال ۱۳۳۲ رئیس جمهور وقت آمریکا قصد داشت به ایران سفر کند در آ‌ن زمان دانشجویان به دلیل فضای ایجاد شده به واسطه کودتای ۲۸ مرداد که بیگانگان در امر کشور دخالت کرده بودند دست به اعتراض زدند.

 

وی یادآور شد: در ۲۱ مهر ۱۳۳۲ بحث محاکمه مصدق مطرح بود آن زمان دانشجویان بازاریان و سایر اعضای جامعه به این حرکت رژیم اعتراض داشتند.

 

سلیمی با بیان اینکه در سال ۳۲ روابط جدیدی بین ایران و بریتانیا آغاز شد ،بیان کرد: کاردار وقت بریتانیا آن سال به ایران آمد و دخالت‌هایی را در کشور انجام داد بنابراین فضای دانشگاه تصمیم به اعتراض گرفت. روز ۱۵ آذر تعدادی از دانشجویان دستگیر شدند و روز بعد یعنی ۱۶ آذر همزمان با سفر نیکسون به ایران اعتراضات در دانشگاه آغاز شد آن روز نظامیان به دانشگاه فنی حمله بردند و با دانشجویان به زد و خورد پرداختند.

 

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی  ادامه دا:د: حتی تعدادی از دانشجویان با انواع سلاح به رگبار بسته شدند. آقایان بزرگ‌نیا، شریعتی و قندچی در ۱۶ آذر به  شهادت رسیدند اما نکته عجیب و غریب این است که رژیم وقت به آقای نیکسون در همین سفر خونین دکترای افتخاری داد.

 

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فلسفه جنبش دانشجویی از ابتدا مبارزه با تعدی، تجاوز و ظلم بوده است، دانشجو نمی‌پذیرد بیگانگان در امور کشور دخالت کنند. 

 

وی ادامه داد: پاسداشت روز دانشجو برای این است که این خواسته فکری دانشجویان بماند دانشجو به ذات آزای‌خواه، آرمانگرا و توسعه‌طلب است و نمی‌پذیرد که بیگانگان در کشور دخالت کند. 

 

سلیمی ادامه داد: دانشجو موتور حرکت‌های انقلاب از اول بوده و تا امروز نیز ادامه داشته است.

 

وی تاکید کرد: ما باید به توانایی دانشویان توجه داشته باشیم و نگذاریم که خدای ناکرده دست به کارهایی بزنند. دانشجو نمی‌پذیرد که اجانب در امور کشور دخالت کنند ما نباید اجازه دهیم مقدرات‌مان در کاخ سفید و کرملین رقم بخورد.

 

وی خاطرنشان کرد: نباید به واسطه روز دانشجو بعضی از مسائل دست چندم را به عنوان مطالبات اصلی دانشجویان بیان کنیم و نگذاریم مسائل فرعی ما را از امور اصلی جدا کنند. 

 

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اعمال نظرهای سلیقه‌ای باعث شده که جنبش دانشجویی آن فروغ و روشنایی خودر ا از دست دهد این امر چه تاثیری می‌تواند داشته باشد گفت: کسی نمی‌تواند جنبش دانشجویی را  مصادره کند دانشجو آرمان‌خواه است و به دنبال حق و حقیقت است ما باید اجازه دهیم دانشجویان در فضای کشور سخن بگویند.
تگها: صبح محلات, روز دانشجو, علیرضا سلیمی, نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس, روز مبارزه با استبداد

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *