با نوآوری‌های نژادی؛

افزایش ۴۰ درصدی ارقام گل‌های داوودی کشور در محلات

15 آذر 1397 کد خبر : 9886111241 | بازدید : 5903

ارقام گل‌های داوودی شاخه بریده گل درشت در کشور با نوآوری‌های نژادی در حدود ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی گفت: پژوهشگران گروه ژنتیک از طریق پرتوتابی با اشعه گاما موفق به اصلاح چهار رقم گل داوودی شدند.

شفیعی افزود: با همکاری سازمان انرژی اتمی و از دوسال پیش تا کنون ارقام جدید گل های داوودی شاخه بریده، تک گل و درشت از طریق کشت بافت و پرتوتابی اصلاح نژاد شدند.

وی اضافه کرد: 6 بوته موتانت (جهش ژنتیکی یافته)گل داوودی شاخه بریده در رنگ های جدید از طریق پرتوتابی در سال گذشته اصلاح نژاد شد که هر بوته امسال به 20 عدد گل تکثیر و ثبات صفت و رنگ آن ها تایید شده است.

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی گفت: این ارقام جدید در سال آینده تکثیر انبوه شده و گل های داوودی شاخه بریده تک گل، درشت، متنوع ،جذاب و بازارپسند تجاری سازی و در اختیار بخش تولید قرار می گیرد‌.

شفیعی افزود: با توجه به محدودیت ارقام گل های داوودی شاخه بریده گل درشت در کشور، تولید انبوه و تنوع آن ها در حدود 40 درصد افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: دست یابی پژوهشگران به این ارقام جدیدگل های شاخه بریده تک گل باعث می شود که در حوزه صادراتی حق امتیاز به کشورهای دیگر پرداخت نشده و توسعه صادرات در بازارهای مصرفی را به همراه داشته باشد.
تگها: صبح محلات, افزایش ارقام گل داوودی, پژوهشکده ملی گل ایران, تولید ارقام جدید گل داوودی, محلات, شهرستان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir
salamup.ir
nashrkhabar.ir
nashrkhabar.ir