صادرات 7 میلیون دلاری بیدهای قرمز از محلات

7 آذر 1397 کد خبر : 9886111188 | بازدید : 506

برداشت بیدهای منحصر به فرد روستای بزیجان شهرستان محلات آغاز شده و پیش بینی می شود صادرات آن از مرز 7 میلیون دلار عبور کند .

 

به گزارش صبح محلات به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ بید قرمز گیاهی بوته ای است که تا دو دهه پیش در بخاری خانه ها سوزانده و برای گرم کردن استفاده می شد چند سالی است به همت یک کارآفرین به کالای باارزش صدادراتی تبدیل شده است.

 

 محمدی کارآفرین محلاتی است که حدود بیست سال پیش برای درمان عارضه شیمیایی به اروپا می رود و با مشاهده اشتیاق بازار آنجا برای بیدهای قرمز بی کیفیت تصمیم به صادرات این گیاه می کند.

 

امسال 80 هکتار از اراضی روستای بزیجان به کشت این محصول اختصاص یافت و پیش بینی برداشت تا پایان فصل، حدود 300 تن بید قرمز است.

 

سلطان محمدی در مرحله اول دویست کیلو بید قرمز که در بخاری ها سوزانده می شد جمع آوری کرد و در طول سال ها با حمایت از کشاورزانی که به کشت این گیاه می پرداختند اکنون سالانه بیش از دو و نیم تن محصول صادر می کند.

 

این کارآفرین با بیان اینکه کاشت، داشت و برداشت این محصول برای صدو پنجاه نفر شغل ایجاد کرده است، گفت: هر دو شاخه این گیاه یک دلار در بازارهای اروپا ، ژاپن ، چین و آمریکا فروخته می شود.

 

سلطان محمدی با بیان اینکه با روش های علمی از خروج بذر این گیاه جلوگیری شده است، از طرح توسعه این گیاه خبر داد و گفت : با اجرای این طرح برای هزار و پانصد نفر شغل ایجاد می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
تگها: صبح محلات, برداشت بید قرمز, بید قرمز صادراتی, صادرات بید قرمز, شهرستان محلات, روستای بزیجان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *