سلیمی عنوان کرد:

تقویت مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان راهکار خروج کشور از بن‌بست

8 اسفند 1396 کد خبر : 9886110938 | بازدید : 291

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: جهت خروج کشور از بن‌بست باید مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان تقویت شوند. 

 

به گزارش صبح محلات به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در آیین افتتاح دفتر مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیمور عنوان کرد: امروز باید رویکردها در بخش علم و دانش تغییرات کنند. 

 

وی با تاکید بر اینکه امروز بیشترین درصد بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان است که این شرایط خود سوال‌برانگیز است چراکه قبل از انقلاب یک مهندس بیکار نبود، تصریح کرد: قطعا شرایط کنونی دلیل دارد و گواهی بر وجود مشکل است. در واقع در روش، شیوه، رویکرد، تصمیمات، فرهنگ‌سازی و ... مشکلاتی وجود دارد که شرایط امروز این چنین است. 

 

سلیمی با بیان اینکه باید اشتباهات را پذیرفت و در صدد اصلاح آن برآمد گفت: ابتدای انقلاب کالج‌ها تعطیل و تبدیل به دانشگاه شدند که اشتباه واضحی بود، کالج محل تربیت تکنسین است، اما امروز فارغ‌التحصیل یقه سفید بدون مهارت تحویل جامعه می‌دهیم، فارغ التحصیلان ما آچار به دست نیستند. محلات معادن سنگ بسیاری دارد، اما یک کارگر معدن از مهندسان معدن ما تجربه و علم بیشتری دارد. 

 

 

وی بیان کرد: صنعت احساس نیازی به فارغ‌التحصیل دانشگاه نمی کند و در چنین شرایطی دانش‌آموختگان بیکارند. معنا ندارد یک مهندس بیکار باشد، شرایط موجود و بیکاری مهندسان نشان از رویکردهای نادرست در سیستم دارد. کسی که واقعا مهندس باشد در آزمون استخدامی بخش دولتی شرکت نمی‌کند چون قطعا در شغل آزاد درآمد بیشتری خواهد داشت، اما زمانی که مهندس کت و شلوار خاکستری می‌پوشد و کیف سامسونت دست می گیرد، مهندس نیست و باید به دنبال تغییر در این شرایط بود. 

 

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه مقرر شده است که دانشگاه به میزان 50 درصد به سمت مهارت‌آموزی حرکت کند، افزود: در اروپا مدرک دکترا معنای خاصی ندارد و در واقع آنها برای پول بیشتر به دنبال تحصیل نمی‌روند، اما در کشور ما افراد برای درآمد بیشتر در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند .

 

وی با بیان اینکه شرایط موجود را باید تغییر داد و یکی از راه‌های ایجاد تغییر ایجاد مراکز رشد است، عنوان کرد: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور باید به 25 هزار شرکت برسد که در حال حاضر کمتر از 5 هزار شرکت فعال است. البته تعدادی از این شرکت ها صوری هستند چراکه برای این شرکت‌ها تسهیلات خوبی همچون 300 میلیون تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شد و کسانی به محض اینکه فضایی باز می‌شود راه تخلف و تقلب را دنبال می‌ کنند.

 

وی به ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک اقدام مهم اشاره کرد و گفت: البته دولت دهم در تدوین اساسنامه صندوق چهار سال تعلل داشت، اما در اوایل دولت روحانی اساسنامه تصویب شد. به هر روی باید مراکز رشد، پارک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برای خروج کشور از بن‌بست تقویت شوند. 

 

سلیمی با تاکید بر اینکه تعلل در این عرصه خیلی از بیکاران را بر جای خواهد گذاشت، افزود: باید به سمت مهارت‌آموزی حرکت کرده و رویکرد دانشگاه‌ها را تعییر داد و یکی از حلقه‌های تغییر مراکز رشد هستند.

 

وی با بیان اینکه مخالف تعطیلی مراکز علمی کاربردی هستیم چراکه خواستار مهارت‌آموزی هستیم و این دانشگاه در این راستا کمک‌کننده‌ است، اظهار کرد: محلات و دلیجان ظرفیت های بسیار بالایی دارند و تنها نقاطی از کشور هستند که 100 درصد شرکت‌های آنها وابسته به بخش خصوصی است.

 

وی با بیان اینکه باید از وابستگی به دولت کاست، افزود:اقتصاد ما در حال حاضر وابسته به دولت است و اینگونه اقتصاد شکست خورده است. متأسفانه ما اسلامی حرف می‌زنیم اما اقتصاد را به روش کمونیستی اداره می‌کنیم که روشی شکست خورده است. 

 

نماینده مردم محلات و دلیجان خواستار استقرار پارک علم و فناوری در حوزه انتخابیه خود شد و گفت: قطعا از این موضوع حمایت های لازم صورت خواهد گرفت و با توجه به ظرفیت منطقه و دانش دوستی مردمان این شهرستان ها لازم است که پارک مستقر شود. 

 

سلیمی گفت: متاسفانه ملاک سیستم ارتقای اساتید در دانشگاه‌ها مقالات است در صورتی که باید در مقابل این نحوه ارتقا ایستاد، باید علم تبدیل به ثروت شود و این امر به وزیر و رئیس جمهوری منعکس شده است. ملاک ارتقا باید تغییر کند و مراکز رشد مصداق این تغییرات هستند که باید توسعه یابند، حداقل یک درصد تولید ناخالص ملی باید وارد پژوهش شود که عملیاتی نشده است و عملکرد امروز کمتر از 0.25 درصد است. 
تگها: صبح محلات, مراکز رشد, شرکتهای دانش بنیان, افتتاح مرکز رشد محلات, دانشگاهیان, تولید علم, علیرضا سلیمی, نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس, عضو کمیسیون آموزش مجلس

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *