در نخستین میز تخصصی صادرات گل کشور عنوان شد؛

سهم نیم درصدی ایران از تولید گل و گیاه زینتی در جهان/تخصیص اعتبار ۵ هزار میلیارد ریالی ویژه نو سازی واحدهای تولیدی گل و گیاه

8 اسفند 1396 کد خبر : 9886110933 | بازدید : 1501

صبح محلات_مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ۶۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت گل و گیاه زینتی در دنیا گفت: با توجه به میزان زمین زیر کشت گل در ایران و میانگین تولید ۷۰ الی ۸۰ شاخه گل در هکتار، سهم کشور کمتر از نیم درصد از تولیدات دنیا است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، اولین میز تخصصی صادرات گل و گیاه ایران با حضور مسئولان سازمان توسعه تجارت، مدیرکل امور گلخانه ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و فعالان بخش گل و گیاه استان‌های مرکزی، مازندران و اصفهان به منظور بررسی موانع و مشکلات صادرات گل و گیاه ایران در شهرستان محلات تشکیل شد.

 

 

مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی؛

 

پرداخت تسهیلاتی ویژه به گلخانه‌داران برای راه‌اندازی دفاتر صادراتی در خارج از کشور

 

غلامرضا تقوی، مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، در اولین جلسه میز تخصصی صادرات گل و گیاه ایران، ضمن اعلام آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای راه اندازی دفاتر صادراتی در کشورهای هدف به منظور تسهیل امر صادرات گفت: سابق بر این برای احداث دفاتر صادراتی گیاهان دارویی در کشورهای خارجی اقداماتی انجام شده که مهمترین آنها پرداخت تسهیلات کم بهره بوده است.

 

وی موفقیت در امر صادرات را منوط به راه اندازی شرکت مدیریت صادرات در بخش گل و گیاه دانست و اظهار کرد: یکی از مصوبات این جلسه می‌تواند کمک به گلخانه داران محلاتی برای ایجاد یک دفتر صادراتی در کشورهای هدف باشد و تلاش می‌کنیم در بحث گل تزئینی همانند بحث گیاهان دارویی فرایند پرداخت تسهیلات کم بهره را در دستور کار داشته باشیم.

 

تخصیص ۵ هزار میلیارد ریال اعتبار، ویژه نوسازی واحدهای تولیدی گل

 

تقوی با اشاره به تخصیص ۵ هزار میلیارد ریای تسهیلات ویژه نوسازی واحدهای تولیدی گل و گیاه در سال آتی بیان کرد: در راستای کمک به بخش تولید گل و گیاه ۵ هزار میلیارد ریال نیز به عنوان یارانه اختصاص یافته که نرخ سود تسهیلات بانکی را از ۱۸ به ۱۴ درصد کاهش خواهد داد.

 

وی افزود: از نوسازی ۳۸۰ هکتار واحدهای تولیدی که امسال در دستور کار داشتیم تاکنون حدود ۴۸۰ هکتار آن محقق شده و در سال آتی تولیدکنندگان گل می‌توانند با سر فصل گل، تسهیلات ۴ و ۶ درصدی ویژه نوسازی دریافت کنند که این امر کمک شایانی به بحث نوسازی واحدها خواهد کرد.

 

مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین خواستار برگزاری مستمر جلسات به صورت فصلی و تمرکز بر یک موضوع خاص به منظور رفع مشکلات و همچنین تدوین برنامه عملیاتی میز تخصصی صادرات گل کشور شد و گفت: جلسه آتی این میز همزمان با نمایشگاه گل محلات در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و برنامه عملیاتی میز تخصصی صادرات گل کشور می‌بایست تا آن زمان تدوین شود.

 

عمده‌ هزینه‌های تولید گل و گیاه مربوط به واردات پایه‌های تکثیری است

 

وی، با اشاره به برنامه‌ریزی و تلاش برای رفع مشکل افزایش قیمت و توزیع نهاده‌های کشاورزی از جمله کود و سم گفت: امروز بخش عمده‌‌ هزینه‌های تولید، مربوط به واردات پایه‌های تکثیر گل است و بارها به اتحادیه گل و گیاه پیشنهاد شده تا واردات این محصول را مورد توجه قرار دهد که واردات در این بخش به طور قطع موجب کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

 

افراد پشت میزنشین نباید برای حوزه کشاورزی تصمیم‌گیری کنند

 

تقوی، ساختار تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در وزارت کشور را متشکل از کمیته‌هایی با حضور جوانان تولید کننده دانست و اظهار کرد: به طور قطع اجازه نمی‌دهیم افرادی از پشت میز برای زمین کشاورزی تصمیم‌گیری کنند.

 

مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین تصریح کرد: امروز مشکلات تولید صادرات در کشور مربوط به تولید انبوه، ارائه مستمر محصول به بازارهای داخلی و خارجی و بالا بودن هزینه تولید است. تولیدکننده باید با تولید بهینه و منطبق بر بازار جهانی زمینه معرفی و حضور خود در این بازارها را فراهم سازد و این جلسات می‌تواند در این امر موثر واقع شود.

 

سهم نیم درصدی ایران در تولید گل و گیاه جهان

 

تقوی با اشاره به ۶۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت گل و گیاه زینتی در دنیا گفت: با توجه به میزان زمین زیر کشت گل در ایران و میانگین تولید ۷۰ الی ۸۰ شاخه گل در هکتار متوجه وضعیت خود در جهان خواهیم بود و متاسفانه امروز سهم کشور ما کمتر از نیم درصد از تولیدات دنیا است.

 

وی تدوین ساختار مشخص برای میز گل کشور با هسته مرکزی مشخص را خواستار شد و اظهار کرد: میز گل کشور باید با حضور ۴ استان قطب تولیدی و نمایندگانی از بخش دولتی تشکیل و در کنار آن نیز باید به دنبال تدوین برنامه عملیاتی در قالب یک طرح و شناخت وضعیت موجود و اهداف میان مدت و بلند مدت باشیم.

 

مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تلاش برای رفع مشکلات نرم‌افزاری در راستای ساماندهی و تقویت تشکل‌های تولیدی، صادراتی و تکمیل بانک اطلاعاتی در راستای صادرات و آموزش تولید صادراتی باید به جد در دستور کار باشد.

 

آموزش و تحقیقات ویژه صادرات باید با جدیت پیگیری شود

 

تقوی با اشاره فراهم بودن زمینه آموزش و تحقیق در بخش تولید خواستار برنامه‌ریزی آموزشی و تحقیقاتی ویژه صادرات شد و گفت: در بحث آموزشی و تحقیقاتی ویژه صادرات باید با جدیت وارد عمل شویم و در این راستا تدوین شاخص‌های محصولات صادراتی، شناخت ذائقه بازارهای خارجی و تدوین برنامه برای صادرات ضروری است.

 

مدیرکل امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به در حال تکمیل بودن پایانه صادراتی گل تهران خاطرنشان کرد: تکمیل پایانه‌های صادراتی دیگر نقاط کشور در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است و به تازگی بحث پایانه های مجازی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

 

سرپرست فرمانداری محلات:

 

تسهیل شرایط صادرات از سیاست‌های کلی نظام و دولت است

 

محمد کردی، سرپرست فرمانداری محلات نیز در این جلسه گفت: یکی از سیاست‌های دولت برگزاری میزهای تخصصی صادراتی بر اساس ظرفیت‌های هر منطقه، به منظور تسهیل شرایط تولید و صادرات با توجه به سیاست‌های نظام در تقویت صادرات است و برگزاری چنین جلساتی زمینه ارائه خدمات را فراهم می‌کند.

 

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه اصلی تولیدات کشاورزی است و پژوهش‌های تخصصی صورت گرفته در پژوهشکده ملی گل و گیاه شهرستان به منظور اجرای کار علمی و آموزشی در زمینه گل و گیاه بسیار مهم و کارگشا است.

 

کردی، همچنین در معرفی پتانسیل‌های استان مرکزی بیان کرد: با وجود رویکرد صنعتی بودن استان مرکزی، این استان در شاخه‌های مختلف کشاورزی دارای ظرفیت‌های فراوان است که باید با نگاه ویژه به آنها زمینه بهره برداری هرچه بهتر را فراهم کنیم.

 

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس:

 

قوانین دست و پا گیر باید اصلاح شود

 

علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: تشکیل میزهای تخصصی صادرات، یک هم اندیشی مرکب از مسئولان تصمیم‌گیر و تصمیم ساز و فعالان بخش کشاورزی و محققان است که خروجی آنها از خروجی یک همایش چند میلیاردی بیشتر و بهتر است.

 

وی ادامه داد: آمارهای ارائه شده در چنین جلساتی بسیار واقعی‌تر از آمارهای ارائه شده از سیستم‌های اداری است چراکه این آمارها به صورت مستقیم از تولیدکنندگان و فعالان حاصل می‌شود.

 

سلیمی، شناخت بازارهای منطقه را بسیار مهم دانست و بیان کرد: توجه ویژه به امر تحقیقات در تولید محصولات، آشنایی با بازارهای مصرف و تصمیم‌گیری در خصوص مشوق‌های موجود در سیستم‌های اداری در چنین جلساتی می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

 

این نماینده مجلس با اشاره به وجود قوانین متعدد و حتی دست و پا گیر در سیستم‌های اداری کشور گفت: به عنوان نماینده مجلس تلاش می‌کنم با توجه به خروجی‌های چنین جلساتی قوانین مادر موجود در کشور که برگرفته از مجلس شورای اسلامی را اصلاح کنم، البته اصلاح بسیاری از بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های داخلی در حیطه وظایف مجلس نیست.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از جلسات گذشته به علت عدم خروجی مناسب منجر به هم‌افزایی در تمامی دستگاه‌های متولی نشده و باتوجه به شرایط امروز کشور باید برای تولید و صادرات در همه صنایع و بخش‌ها برنامه‌ریزی جدید داشته باشیم.

 

در این جلسه همچنین، جعفر اصغری، معاون توسعه بازرگانی خارجی سازمان بازرگانی استان مرکزی، محمدرضا حاجی پور، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان به نمایندگی از بخش دولتی و غلامعلی ابراهیمی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه گل وگیاه و بذر و نهال كشور و رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات، مهدی شریفی، معاون اتحادیه گل و گیاه کشوری و رئیس اتحادیه گل و گیاه مازندران، ابراهیم علیپور، مدیر عامل شرکت تعاونی گل و گیاه محلات، سلیمی، رئیس اتحادیه گل اصفهان، به عنوان نمایندگان بخش خصوصی مشکلات تولید صادراتی گل و گیاه و صادرات محصولات تولیدی شامل، فرسوده بودن واحدهای تولیدی، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی، بالا بودن هزینه تمام شده تولید با توجه به تورم در کشور، قاچاق گل و گیاه به داخل کشور، توزیع نامتواضن نهاده‌های کشاورزی، عدم وجود استانداردهای لازم در بخش صادرات، برپایی نمایگاه‌های بدون کیفیت گل و گیاه در سطح کشور بدون نظارت اتحادیه‌های گل و گیاه، عدم وجود برنامه مدون ویژه تولید صادراتی و همچنین عدم کمک بخش دولتی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی را بیان کردند.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, صادرات گل و گیاه, اولین میز تخصصی صادرات گل, شهرستان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *