بخشدار مرکزی محلات مطرح کرد؛

تلاش مسئولان برای توسعه عمرانی روستاها در دوران پس از انقلاب/سهم ۲۶ میلیارد ریالی شهرستان محلات از تسهیلات اشتغال پایدار در روستا

21 بهمن 1396 کد خبر : 9886110835 | بازدید : 2333

صبح محلات_بخشدار مرکزی محلات گفت: زیرساخت‌های عمرانی و توسعه‌ای روستاهای شهرستان محلات پس از انقلاب اسلامی آغاز شد و امروز در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به دنبال کیفی‌سازی زیرساخت‌ها در روستا‌ها هستیم.

 

وحید براتی زاده، بخشدار مرکزی شهرستان محلات در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: مهم‌ترین اقدامات انجام شده در بحث آبادانی روستا‌ها طی سال‌های اولیه انقلاب احداث خانه‌های بهداشت، آسفالت عمده جاده‌های روستایی، تامین آب شرب سالم و برق‌رسانی به روستاها بود که در اولین گام به صورت کمی انجام شده و امروز در حال کیفی‌سازی هستیم.

وی ادامه داد: در راستای کیفی‌سازی زیرساخت‌های روستایی تاکنون ۹۰ درصد از شبکه برق روستایی به شبکه کابلی ارتقاء پیدا کرده که این امر موجب کاهش تلفات و قطعی برق خواهد شد و همین امر نقش به سزایی در اقتصاد روستا خواهد داشت.

براتی با اشاره به گازکشی تمامی روستاهای شهرستان گفت: در بحث گازرسانی نیز تمامی روستاها و نقاط روستایی گازرسانی شده است و درصدد هستیم برخی روستاها با جمعیت اندک همانند روستای آتش کوه با ۶ خانوار جمعیت ساکن را نیز گازرسانی کنیم. در ادامه به دنبال استفاده از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال در روستاها هستیم.

بخشدار محلات ادامه داد: از ظرفیت گاز علاوه بر مصارف خانگی در روستا به دنبال استفاده برای اشتغال هستیم و در همین زمینه پروژه گازرسانی به روستای سنجه باشی برای واحدهای مرغداری، پرورش گل و بزرگترین واحد تولید کننده بذرگل در حال اجرا است. طبق برآورد صورت گرفته هزینه یک سال سوخت گازوئیل واحدهای مرغداری معادل هزینه کل گازرسانی به این منطقه است و این امر علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی و کمک به اقتصاد ملی، به اقتصاد روستائیان نیز کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

کیفی‌سازی جاده‌های روستایی در دستور کار قرار دارد

وی در ادامه با اشاره به آغاز اقدامات برای آسفالت مسیر ۱۱ کیلومتری روستاهای یکه چاه و جمال آباد محلات اظهار کرد: به استثنای مسیر یاد شده تمامی روستاها از جاده آسفالت بهره‌مند هستند. امروز هم به دنبال کیفی‌سازی جاده‌های روستایی هستیم  و در اولین گام، ۴ لاین سازی مسیر روستای گردشگری آبگرم از میدان امام خمینی(ره)  شهر محلات در دستور کار است که بخشی از آن انجام و بخشی نیز به زودی اجرایی خواهد شد.

براتی زاده افزود: روستای آبگرم محلات به علت پتانسیل خوب گردشگری می‌تواند در حوزه اقتصادی و گردشگری در منطقه تحولاتی ایجاد کند که باید زیرساخت‌های آن نیز مناسب‌سازی شود.

آبگرم محلات دارای ظرفیت ویژه برای سرمایه‌گذاری ملی

بخشدار محلات با اشاره به محرومیت روستای آبگرم محلات از شبکه آب شرب و برنامه‌ریزی برای اجرای شبکه آب در این روستا بیان کرد: روستای آبگرم با توجه به اینکه از ظرفیت‌های ویژه‌ای بهره‌مند است، در راستای گردشگری نیز باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. به همین منظور با تامین اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی در حال آماده‌سازی معابر این روستا هستیم و امیدواریم در هفته دولت سال آینده بتوانیم هر دو پروژه شبکه آب شرب و اصلاح معابر این روستا را تکمیل و ظرفیت‌های آن را در سطح ملی معرفی کنیم.

وی افزود: تکمیل شبکه آب شرب و اصلاح معابر این روستای گردشگری، زمینه اشتغال حداقل ۳۰۰ نفر با شرایط موجود را فراهم خواهد کرد و در صورت جذب سرمایه و سرمایه‌گذار عمده این روستا ظرفیت اشتغال بیش از یک‌هزار نفری را خواهد داشت.

اجرای پروژه «ترسیب کربن» در ۱۲ روستای محلات

براتی زاده همچنین با اشاره به تلاش برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در روستا‌های شهرستان گفت: طرح «ترسیب کربن» در حال حاضر در ۱۲ روستای شهرستان با هدف حفاظت از منابع طبیعی و عرصه‌های طبیعی در حال اجرا است که برای رسیدن به اهداف زیست محیطی به دنبال ایجاد شغل‌های جدید و جایگزین برای مشاغل سنتی روستایی هستیم.

وی افزود: اصلاح الگوی کشت با توجه به خشکسالی‌های اخیر و تغییر شغل از دامداری به کشاورزی هدفمند با کشت گیاهان دارویی در دستور کار دستگاه‌های تخصصی قرار دارد. در همین راستا یک نمونه مزرعه پرورش گل محمدی در روستای یکه چاه اجرایی شده و در فاز دوم نیز به دنبال ایجاد زمینه فرآوری گل محمدی هستیم.

سهم ۲۶ میلیارد ریالی محلات از تسهیلات اشتغال پایدار در روستا

بخشدار محلات همچنین با اشاره به مهاجرت روستائیان به شهر‌ها به دلیل نبود شغل در روستاها خاطرنشان کرد: افزایش درآمد روستائیان یکی از اهداف دولت برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان بوده که دولت بسته‌های مختلفی برای امر اشتغال در روستاها فراهم کرده است. یکی از این بسته‌ها پرداخت تسهیلات با نرخ ۶ درصدی بوده که سهم شهرستان ۲۶ میلیارد ریال است که تا ۵۶ میلیارد ریال نیز قابل ارتقاء است. دستگاه‌های متولی در حال ثبت نام از افراد واجد شرایط هستند تا به محض دریافت اعتبارات، تسهیلات به متقاضیان مورد نظر پرداخت شود.

گفتگو از مهسا مجد خبرنگار صبح محلات

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, عمران روستایی پس از انقلاب, شهرستان محلات, اخبار محلات, کیفی سازی خدمات در روستا ها, بخشدار محلات, اشتغال روستایی, روستای آبگرم محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *