طی دیدار استاندار با فعالان اقتصادی محلات مطرح شد؛

کم‌کاری دولت‌ها در شهرستان محلات و دلیجان مشهود است/نزول رتبه محلات در پرورش و تکثیر ماهیان زینتی در کشور

15 بهمن 1396 کد خبر : 9886110799 | بازدید : 2853

صبح محلات_استاندار مرکزی گفت: استاندار مرکزی گفت: تحولات ۲۰ سال گذشته در منطقه محلات و دلیجان بیشتر بر دوش بخش خصوصی و خیران بوده و دولت‌ها آنچنان که نیاز این دو شهرستان است به آن توجه نکرده‌اند.

  

به گزارش خبرنگار صبح محلات، سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی در جریان سفر به شهرستان محلات با حضور در جمع فعالان اقتصادی و کارآفرینان این شهرستان ضمن آشنایی با مشکلات موجود در این شهرستان گفت: شهرستان‌های محلات و دلیجان دو قطب مهم اقتصادی استان هستند و فعالان آن ده‌ها هزار شغل ایجاد کرده‌اند که برای کشور ارزآوری نیز داشته است.

Image result for ‫اقازاده استاندار مرکزی‬‎

محلات سرآمد رونق اقتصادی و اشتغال در استان مرکزی

وی ادامه داد: شهرستان محلات از نظر تنوع محصولات تولیدی ظرفیت‌های خوبی دارد که باید برای افزایش تولید و ایجاد رونق اقتصادی در این منطقه تلاش کنیم.

آقازاده با انتقاد از حضور کم‌رنگ مدیران کل و مسئولان در محلات و دلیجان و ایجاد برخی ناهماهنگی ها در این منطقه بیان کرد: مدیران ارشد استان باید توجه ویژه‌ و خاص‌تری به شهرستان محلات و دلیجان داشته باشند و با توجه به تنوع محصولات تولیدی در محلات، این شهرستان بیشتر از سایر نقاط استان نیازمند توجه مسولان است.

کم‌کاری دولتی‌ها در شهرستان محلات و دلیجان/بار تحولات شهرستان بر دوش خیران و بخش خصوصی

استاندار مرکزی در اشاره‌ای کوتاه به سابقه مدیریت خود در منطقه اظهار کرد: تحولات ۲۰ سال گذشته در این منطقه بیشتر بر عهده بخش خصوصی و خیرین بوده و دولت‌ها آنچنان که نیاز این دو شهرستان است به آن توجه نکرده‌اند و باید تعاملات جدید و موردنیاز شهرستان برنامه‌ریزی و اجرایی شود.

وی ادامه داد: من قول می‌دهم در هر ۴ یا ۵ هفته، یک روز کامل را برای رفع مشکلات شهرستان‌های محلات و دلیجان اختصاص دهم. در مدت حضورم در استان با توجه به دیدارهای مختلف به این نکته پی بردم که هیچ کاری بهتر از این، جوابگوی نیازها و مشکلات این دو شهرستان نخواهد بود و معتقدم این نشست‌ها و گفتگوها مشکلات را حل خواهد کرد.

بروکراسی پیچیده؛ آفت فعالیت‌های اقتصادی و اشتغالزا

آقازاده یکی از مهم‌ترین آفت‌های پیشرو در سیستم اداری را بروکراسی‌های اداری پیچیده و دستورالعمل‌های ضدونقیض دانست و بیان کرد: بروکراسی اداری در کشور مشکلاتی ایجاد کرده و بسیاری از واحدهای صنعتی شهرستان محلات نیز از همین منظر با مشکلاتی مواجه شده‌اند که نمونه بارز آن طولانی شدن واگذاری زمین برای نمایشگاه دائمی گل و گیاه است.

فرماندار محلات طی هفته های آتی معرفی خواهد شد

این مقام ارشد دولتی در استان مرکزی با اشاره به معرفی فرماندار جدید شهرستان محلات طی یک ماه گذشته به وزارت کشور و معرفی وی در شهرستان طی یک یا ۲ هفته آینده گفت: امیدواریم بتوانیم با تیم جدید در فرمانداری شهرستان هرچه سریع‌تر مشکلات را حل کنیم و تا قبل از پایان امسال در جلسه‌ای با فعالان اقتصادی شهرستان راه‌های حل مشکلات را ریزتر بررسی خواهیم کرد.

انتقال جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به شهرستان محلات

استاندار مرکزی همچنین خواستار انتقال شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی به شهرستان محلات شد و اظهار کرد: با حضور مدیران ارشد در این شهرستان، موارد و مشکلات کارشناسی شده را به منظور حل و فصل در جلسات عنوان و پیرامون روش حل‌شان به گفتگو خواهیم نشست که این بهترین شیوه برای حل مشکلات است.

وی در ادامه گفت: مسئولان به علت دست و پاگیر بودن بروکراسی اداری باید همه روزه وعده‌های خود را پیگیری کنند.

استاندار مرکزی ضمن موافقت با درخواست یکی از فعالان اقتصادی شهرستان محلات، تصریح کرد: این فعال اقتصادی اعلام کرده است که در صورت تامین تعدادی ترانس برق برای ۴۰۰ نفر اشتغالزایی می‌کند.

آقازاده خاطرنشان کرد: با وجود شرایط بد اقتصادی کشور، گاهی تامین هزینه‌های چند میلیاردی برای ایجاد اشتغال دشوار است اما غیرممکن نیست؛ چراکه ایجاد اشتغال در شرایط کنونی بر هر اقدام دیگری اولویت دارد و ما تمام تلاش خود را برای رفع نیاز این فعال اقتصادی به کار خواهیم گرفت.

رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات؛

اشتغال ۶ هزار نفری شهرستان محلات در بخش گل و گیاه

غلامعلی ابراهیمی، رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات، با اشاره به سابقه ۸۰ ساله پرورش گل و گیاه در محلات و مساحت ۹۰۰ هکتاری زمین زیر کشت گل و گیاه و همچنین اشتغال مستقیم ۶ هزار نفری در این بخش گفت: شهرستان محلات بعد از رفسنجان دومین شهرستان صادرکننده کشور است. در حالی‌که در سال ۸۶ میزان صادرات این شهرستان ۲۲ میلیون دلار بوده، اما امروز به دلیل مشکلات متعدد این میزان به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: احداث نمایشگاه دائمی گل و گیاه محلات با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و اشتغال ۷۰۰ نفری به دلیل بروکراسی اداری با مشکلاتی مواجه شده که رفع آنها نیازمند تدبیر مسئولان است.

ابراهیمی افزود: هیچ شهرستانی توانایی احداث نمایشگاهی با این وسعت را ندارد و حتی فعالان بخش گل و گیاه محلات توانایی احداث نمایشگاهی در سطح بین المللی را نیز دارند. در همین راستا از دولت درخواست داریم تا با وجود این پتانسیل در شهرستان محلات، ضمن صدور مجوز بین‌المللی شدن این نمایشگاه، اجازه صدور مجوز بین‌المللی برای سایر نقاط کشور را ندهند.

پتانسیل اشتغال ۴۰ هزار نفری در بخش گل و گیاه شهرستان محلات

رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات با اشاره به اشتغال مستقیم ۶ هزار نفر در بخش گل و گیاه این شهرستان اظهار کرد: شهرستان محلات با توجه به پتانسیل‌های موجود در بخش گل و گیاه توان ایجاد اشتغال برای ۴۰ هزار نفر را دارد که برای تحقق این امر باید موانع و مشکلات بسیاری را از سر راه برداریم.

این فعال صنعت گل و گیاه تامین هزینه ۷۰۰ میلیون ریالی به منظور تهیه ترانس برق برای تامین برق گلخانه را هزینه‌ای سنگین ارزیابی کرد و با قول ایجاد اشتغال ۴۰۰ نفری خواستار مساعدت استاندار مرکزی در تامین ۲۰ دستگاه ترانس برق شد.

رئیس اتحادیه گل و گیاه محلات در پایان عدم دسترسی به خطوط مخابرات و اینترنت، آب شرب سالم و نا ایمن بودن جاده دسترسی دهکده گل و گیاه محلات را از جمله مشکلات واحدهای فعال در این منطقه عنوان کرد.

پرورش‌دهنده و صادرکننده ماهیان زینتی:

مسیر اشتغالزایی دولت صحیح نیست/افت جایگاه محلات در تکثیر ماهیان زینتی به علت بروکراسی‌های اداری دست و پا گیر

محمد شاهرخی، پرورش‌دهنده و صادرکننده ماهیان زینتی شهرستان محلات به عنوان دیگر فعال اقتصادی این شهرستان با اشاره به سابقه ۳۸  ساله تکثیر ماهیان زینتی در محلات و معرفی خود به عنوان اولین فعال کشور در این صنعت، گفت: پرورش و تکثیر ماهیان زینتی مزایای زیادی نسبت به آبزی پروری و کشاورزی دارد که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

نزول رتبه محلات در پرورش و تکثیر ماهیان زینتی در کشور

وی فعالیت در واحدهای کوچک با سرمایه‌گذاری اندک، تقاضای بسیار محصولات تولیدی در کشورهای همسایه و فراهم بودن زیرساخت صادراتی به ۴ کشور در شهرستان را مهم‌ترین مزایای این فعالیت اقتصادی دانست.

شاهرخی افزود: شهرستان محلات رتبه اول کشوری در تنوع گونه‌های مختلف با تکثیر ۳۲ گونه را به خود اختصاص داده است اما در حال حاضر به علت مشکلات فراوان رتبه اول خود در میزان تولید از دست داده و در جایگاه دوم تولید کشور قرار دارد.

این فعال اقتصادی عدم هماهنگی میان دوایر و دستگاه‌های دولتی را یکی از دلایل افت جایگاه شهرستان در میزان تولید دانست و اظهار کرد: دامپروری از سال ۹۱ امکان ایجاد کارگاه و تمدید پروانه‌های بهره‌برداری در محدوده شهر را محدود کرده و با وجود زیرساخت‌ها این امر مشکلاتی را به وجود آورده است، به نحوی که در حال حاضر ۱۳ واحد تکثیر ماهیان زینتی در داخل محدوده شهری به دلیل عدم تمدید پروانه تعطیل شده است.

کلنگ‌زنی چندین‌باره شهرک ماهیان زینتی در محلات

شاهرخی همچنین با اشاره به کلنگ‌زنی چندین‌باره شهرک ماهیان زینتی شهرستان در طول ۹ سال گذشته گفت: با وجود تلاش‌های فراوان همچنان واگذاری زمین شهرک ماهیان زینتی متوقف شده و این امر کار پرورش ماهی را با مشکلاتی مواجه کرده است. 

این فعال اقتصادی مسیر دولت برای اشتغالزایی را مسیری اشتباه عنوان و خاطرنشان کرد: کارهای اداری که در گذشته با یک نفر نیروی انسانی انجام می‌شد، امروز با ۸ نفر نیروی انسانی انجام می‌شود و در ظاهر اشتغالزایی نیز شده اما افزایش بروکراسی‌های اداری و افزایش نیروی انسانی برای امورات اداری موجب افزایش هزینه‌ها شده است و در عمل موجب کاهش اشتغال مستقیم می‌شود.

رئیس انجمن سنگبران محلات:

واحدهای فرآوری سنگ محلات تنها با ۲۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند

حسین سروش، رئیس انجمن سنگبران محلات به عنوان دیگر فعال اقتصادی شهرستان محلات در این جلسه با اشاره به پتانسیل‌های این شهرستان در استخراج و فرآوری سنگ تزئینی گفت: در حال حاضر ۱۵ درصد ظرفیت فرآوری سنگ کشور و بهترین تکنولوژی فرآوری در شهرستان وجود دارد، اما به دلیل رکود در بازار سنگ، واحدهای فرآوری سنگ تنها با ۲۰ درصد از ظرفیت خود فعال هستند.

وی ادامه داد: تنها راه حل برون رفت از این معضلات نگاه ویژه به صادرات است و بزرگترین مشکل هم برای حرکت به سمت تولید محصولات صادراتی عدم نقدینگی در بازار است، چراکه سیستم‌های بانکی نیز نتوانسته‌اند مشکلات ما را حل و فصل کنند.

سروش افزود: ایجاد مشکلاتی در تهیه سنگ خام از معادن، مشکلات متعدد با تامین اجتماعی، مالیات و افزایش هزینه توزیع برق و نحوه وصول آن با توجه به تلاش‌های فراوان همچنان به قوت خود باقی است.

این فعال اقتصادی همچنین با اشاره به فعالیت ۳۰۰ واحد سنگبری و دریافت مجوز و پروانه برای ۲۰۰ واحد دیگر در شهرستان محلات، گفت: متاسفانه ناحیه صنعتی شهید بابایی و شهرک صنعتی شهید حبیبی این شهرستان متولی خاصی ندارد، از همین رو به دنبال ایجاد شهرک صنعتی خصوصی هستیم که همچنان در این عرصه موفق نبوده‌ایم.

رئیس انجمن سنگبران محلات خاطرنشان کرد: ساماندهی محل دپوی ضایعات سنگ به دلیل عدم مالکیت با مشکل مواجه است که در این بخش نیز در حال ساخت کارخانه تولید کاغذ از ضایعات سنگ در کنار محل دپوی ضایعات سنگ هستیم که با بهره‌برداری از این کارخانجات، بخشی از مشکلات انباشت ضایعات سنگ نیز حل خواهد شد.

رئیس انجمن معدن‌کاران محلات:
عدم حصول نتیجه از مذاکرات گذشته

میرزائیان رئیس انجمن معدن‌کاران محلات، به عنوان چهارمین فعال اقتصادی شهرستان در این جلسه با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای حل مشکلات معدن‌کاران در گذشته و عدم حصول نتیجه از این جلسات و مذاکرات، گفت: ساماندهی مدیر‌یت‌های اجرایی و نظارت بیشتر بر عملکرد مدیران یکی از راهکارهای حل مشکلات اقتصادی در سطوح مختلف است.

این فعال اقتصادی یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی فعالان بخش معدن را عدم پذیرش پروانه بهره‌برداری از معادن به عنوان وثیقه بانکی از طرف بانک‌ها با وجود دستورالعمل دانست و خواهان تلاش برای رفع این مشکل شد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان محلات:

محلات به عنوان قطب گردشگری اداره میراث فرهنگی ندارد

بخشی، عضو شورای اسلامی شهر محلات و رئیس شورای اسلامی این شهرستان در ادامه این جلسه خواستار حضور یک روزه استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در شهرستان محلات برای حل مشکلات آن شد.

وی واگذاری مشکلات مسکن مهر بر دوش شهرداری‌ها، عدم تخصیص بودجه ملی برای بهسازی قطب نمونه گردشگری سرچشمه محلات با وجود مصوبه هیئت وزیران، عدم استقرار اداره میراث فرهنگی، آب منطقه‌ای و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در شهرستان را بخشی از مشکلات محلات معرفی کرد.

ایجاد مناطق ویژه اقتصادی گل و سنگ/مهاجرت روستائیان در محلات به دلیل رفتارهای غلط مسئولان

رئیس شورای شهر محلات همچنین با اشاره به وجود پتانسیل‌های ویژه در صنعت گل و گیاه و سنگ ساختمانی در محلات خواستار احداث مناطق ویژه گل و سنگ در این شهرستان شد.

بخشی، جاده را اولین زیرساخت موردنیاز فعالیت‌های اقتصادی دانست و بیان کرد: جاده‌های روستایی شهرستان محلات با مشکلات جدی مواجه هستند. روستاها که زمانی محور تولید و اشتغال بودند، این روزها خالی از سکنه شده و اغلب مردم روستا مجبور به مهاجرت به شهرها شده‌اند.

وی ادامه داد: جمعیت روستایی کشور ۲۶ درصد بوده و این میزان در شهرستان ۸ درصد است که رفتارهای ما مسئولان باعث مهاجرات روستاییان شده است.

عدم تحقق حق آبه ۱۰۰ ساله روستاهای حاشیه رودخانه «لعل‌بار»

رئیس شورای شهر همچنین خواستار احیاء حق آبه ۱۰۰۰ ساله روستاهای حاشیه رودخانه «لعل‌بار»(قمرود) شد و گفت: به علت احداث سد در زیر دست سد گلپایگان حق مردم روستا در استفاده از آب رودخانه پایمال شده و این امر خساراتی جبران‌ناپذیر به دشت‌های کشاورزی وارد کرده است.

عدم پرداخت حقوق دولتی معادن به شهرداری‌های شهرستان محلات

بخشی همچنین با انتقاد از عدم واریز حق شهرستان از حقوق دولتی معادن از طرف دولت، اظهار کرد: طبق قانون دولت موظف است ۱۵ درصد از حقوق دولتی دریافتی از معادن شهر را به شهرداری همان شهر و ۲۰ درصد را هم به معدن‌داران برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست پرداخت کند که این امر تاکنون محقق نشده است.

وی افزود: روستاهای حاشیه معادن علاوه بر آلودگی بر اثر ورود ریزگردهای معادن به علت تردد خودروهای حامل سنگ از جاده‌های روستایی با مشکلاتی مواجه شده‌اند که واگذاری واریزه‌های معادن به شورای روستاها می‌تواند بخشی از مشکلات مالی آنها را حل کند.

توجه ویژه به آبگرم به عنوان پتانسیل ویژه گردشگری استان مرکزی

رئیس شورای شهرستان در پایان آبگرم محلات را یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های گردشگری موجود در استان معرفی و خاطرنشان کرد: آبگرم محلات در مرکز کشور واقع شده و نزدیک به ۶۰ درصد جمعیت کل کشور به سادگی به آن دسترسی دارند که در صورت تلاش مسئولان برای بهسازی این منطقه شاهد رونق گردشگری در شهرستان و حتی استان خواهیم بود.

اعتراض فعالان بخش پرورش طیور به عدم بیان مشکلات خود و نیمه کاره ماندن کنفرانس خبری استاندار

استاندار مرکزی پس از این جلسه با حضور در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه به سوالات تعدادی از خبرنگاران پاسخ گفت که این جلسه به علت ازدحام و اعتراض تعدادی از فعالان بخش پرورش طیور که امکان بیان مشکلات خود در جلسه فعالان اقتصادی را نداشتند، تعطیل و استاندار در جلسه‌ای خصوصی با مشکلات فعالان این بخش اقتصادی آشنا شد.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, استاندار مرکزی, نشست با فعالان اقتصادی, شهرستان محلات, حل مشکلات اقتصادی, اشتغالزایی, بروکراسی اداری, پرورش گل و گیاه, پرورش ماهیان زینتی, حق ابه شهرستان محلات, رودخانه لعلبار

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *