خمین؛ رتبه نخست استان را درتولید گل شاخه بریده دارد/تولید بیش از ۴۵ میلیون گل شاخه بریده با اشتغالزایی برای هزارنفر در خمین/استان مرکزی نیازمند پایانه صادرات گل

9 بهمن 1396 کد خبر : 9886110769 | بازدید : 1643

رئيس جهاد کشاورزي خمين گفت: ميزان توليد گل‌های شاخه بریده به بيش از ۴۵ ميليون گل می‌رسد و ارزش ريالی آن بيش از ۷۶ ميليارد تومان است که این امر خمین را در رتبه نخست استان قرار داده است.

 

به گزارش صبح محلات؛ احمدرضا جعفری، رئيس جهاد کشاورزی خمين در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز، در خصوص کشت گلخانه‌ای در این شهرستان گفت: در شهرستان خمين ۵۵ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت محصولات گلخانه‌ای اختصاص یافته که از اين ميزان، ۴۵ هکتار به توليد گل‌های شاخه بريده و ۱۰ هکتار نیز به کشت صيفی‌جات اختصاص دارد.

 

جعفری افزود: کشت گل‌های شاخه بريده گونه‌های مختلفی دارد که می‌توان به رز، ميخک، ليليوم، زنبق، شب‌بو، آنتوريم، گلايول، ژربرا، ليسيانتوس اشاره کرد و همچنين از کشت صيفی‌جات، می‌توان خيار گلخانه‌ای، گوجه فرنگی، توت فرنگی و انواع فلفل رنگی را نام برد.

 

 

عدم وجود پایانه صادرات گل در شهرستان خمین/فعالیت نزدیک به هزار نفر در عرصه کشت و تولید گل‌های شاخه بریده

 

وي به ميزان توليد گل‌های شاخه بريده اشاره کرد و گفت: ميزان توليد اين محصول به بيش از ۴۵ ميليون گل می‌رسد و ارزش ريالی آن بيش از ۷۶ ميليارد تومان است که این امر خمین  را در رتبه نخست استان قرار داده است.

 

جعفری اظهار کرد: گل‌های شاخه بريده برای فروش به بازار گل کشور در تهران عرضه می‌شود که به دليل عدم وجود پايانه صادرات گل در شهرستان، امکان صادرات اين محصولات شاخص به کشورهای منطقه وجود ندارد و اين امر يکی از مشکلات در اين عرصه توليدی است. از دیگر مشکلات در این زمینه بالا بودن هزينه توليد و نوسانات بسيار قيمت محصول در بازار است.

 

رئيس جهاد کشاورزی خمين در ادامه گفت: در شهرستان خمين ۲۷۰ نفر به طور مستقيم و ۷۰۰ نفر نیز به صورت غيرمستقيم در عرصه کشت و توليد گل‌های شاخه بريده به فعاليت مشغول هستند.

 

 

بالابردن راندمان آبیار تا بیش از ۹۵ درصد با کشت گلخانه ای

 

وی افزود: استفاده از سيستم آبياری موضعی_ قطره‌ای که راندمان آبياری را به بيش از ۹۵ درصد افزايش می‌دهد، از مزايای کشت گلخانه‌ای است که  برای کشت دیگر محصولات نیز استفاده از اين نوع روش توصيه می‌شود.

 

جعفری همچنين با اشاره به حمايت‌های لازم از توليدکنندگان در اين عرصه خاطرنشان کرد: خريد تجهيزات گلخانه‌ای موردنياز با توجه به سطح زيرکشت، از محل خط اعتباری مکانيزاسيون با عامليت بانک کشاورزی و با اعطای وام بلندمدت و کارمزد ۱۵درصد، از جمله حمايت‌هايی است که به توليدکنندگان گلخانه‌ای تعلق می‌گیرد.

 

انتهای پیام/ک
تگها: صبح محلات, پرورش گل و گیاه, صادرات گل, پایانه صادراتی, شهرستان محلات, شهرستان خمین

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *