گفتگو بایکی از معلولین ضایعه نخاعی محلات؛

معلولیت، سرنوشتی که با یک تصادف از سر نوشته شد

12 آذر 1396 کد خبر : 9886110248 | بازدید : 1908

صبح محلات_آشنايي با زندگي و روند دستيابي به موفقيت افراد داراي معلوليتي که توانسته‌اند مشکلات و موانع سر راهشان را کنار زده و همانند ساير افراد وارد جامعه‌اي شوند که از بسياري جهات هنوز آمادگي لازم جهت پذيرش چنين پتانسيل‌هايي را ندارد مي‌تواند الگوي مناسبي براي ديگر معلولين و ساير افراد باشد از اين رو فرصتي دست داد تا با يکي از معلولين موفق به گفت‌وگو بنشينيم که در ادامه آمده است.

به گزارش خبرنگار صبح محلات، مهدی صالحی متولد سال 1368 دارای لیسانس مهندسی نرم افزار که در سال 84 بر اثر سانحه تصادف دچار معلولیت ضایعه نخاعی شد یکی از معلولین محلاتی است که با باور شعار «معلولیت محدودیت نیست» توانست گام‌هایی مهمر در تغییر روند زندگی خود بردارد.

 

 

وی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تصادف و ضایعه نخاعی بشدت روحیه من را خراب کرد تا جایی که یکسالی را به علت افسردگی در خانه به سر می بردم، ولی شرایط را تغییر دادم و به باور «معلولیت، محدودیت نیست» با مرور توانایی‌ها و افکار گذشته دوباره درسم را شروع کردم و اولین و بزرگترین موفقیت در وضعیت معلولیت برای من کسب دیپلم در فنی و حرفه ای و ورود به دانشگاه بود.

وی در ادامه مهمترین عامل موفقیت خود را انتخاب هدف دانست و بیان کرد: همیشه تلاش کردم در جامعه انسانی تاثیر گذار باشم و با تلاش و پشتکار و توکل به خدا در این مسیر حرکت کردم و با دیدن معلولین موفق به آینده امیدوارتر و برقراری ارتباط با افراد جامعه حس خوبی را به من منتقل شد.

این معلول ضایعه نخاعی افزود: به همه معلولین پیشنهاد می‌کنم معلولیت را باور نکنند چرا که خداوند در همه انسان‌ها توانمندی‌هایی قرار داده است و تنها زمانی که حرکت در مسیر توانمندی‌های خود را شروع کنیم حس و حال خوب و موفقیت‌های را کسب خواهیم کرد.

صالحی آشنایی با یک مددکار اجتماعی دارای ضایعه نخاعی را یکی از دلایل آغاز حرکت خود دانست و اظهار کرد:  یکی از مهمترین مشکلات جامعه معلولین، عدم مناسب سازی فضاهای فیزیکی بخصوص در مدارس و دانشگاه‌ها است و من به دلیل انتخاب هدف خود، پله‌ها را بهانه نکردم و هیچ وقت از حرکت خسته نشدم.

 

وی افزود: عمده مشکلات جامعه معلولین در شهرستان، عدم مناسب سازی فضاهای فیزیکی جهت عبور و مرور معلولین به ادارات، مکان‌های تفریحی-ورزشی برای انجام امورات روزمره، اشتغال به علت عدم باور توانایی‌های معلولین و عدم پذیرش معلول در جامعه به علل مختلف از جمله عدم آگاهی و شناخت که البته این موضوع به مرور زمان به علت تغییر در نگرش مردم در حال تغییر کردن است.

صالحی بیان کرد: شهرداری، شوراهای اسلامی شهر و فرمانداری سه ارگان رکن و ستون اصلی هر شهرستان هستند که می‌توانند در مناسب سازی فضای فیزیکی شهر نقشی اساسی ایفا کنند و از مسئولین انتظار داریم با یک دید آگاهانه به معلولیت نگاه کنند.

این معلول ضایعه نخاعی یکی دیگر از مشکلات پیش روی جامعه معلولین را ازدواج معلولین دانست و اظهار کرد: در حالی که شاهد ازدواج موفق دو معلول با یکدیگر و یا حتی شخصی سالم با یک فرد معلول هستیم متاسفانه جامعه و خانواده‌ها به شدت با موضوع ازدواج معلولین مخالفت می‌کنند در حالی که یک معلول دارایی توانمندی‌هایی است که قطعا نقاط ضعف او را پوشش خواهد داد.

وی استعداد یابی و جلوگیری از هدر رفت استعداد مسئولین را یکی از مهمترین راهکارهای کمک به معلولین دانست و بیان کرد: اگر یک سازمان یا شرکت مسعولیت استعداد یابی مسئولین را بر عهده بگیرد قطعا به زودی شاهد تغییر در نگاه مردم به معلولین و نگاه خود معلول به توانایی‌هایش خواهیم بود.

صالحی ادامه داد: همه آدم‌ها دارای قدرت و توانایی‌هایی هستند که با شناسایی و استفاده از آنها می‌توانند به همه خواسته هاشون برسند و زمانی که در زندگی هدف داشته باشیم و به هدف خودمون هم ایمان داشته باشیم مطمئنا به خواسته هامون میرسیم و البته برای رسیدن به موفقیت باید الگو هم داشته باشیم.

 

 

ویبا اشاره به آغاز ورزش پرتاب نیزه به صورت حرفه‌ای گفت: حدود 6 ماه هست رشته ورزشی پرتاب نیزه را به صورت حرفه‌ای دنبال میکنم در شهریور ماه امسال برای اولین بار با شرکت در مسابقات کشوری با جو مسابقات و مربیان آشنا شدم.

 این معلول ضایعه نخاعی در خاتمه با اشاره به هدف گذاری برای شرکت در مسابقات پارالمپیک 2020 خاطر نشان کرد: در حال حاضر در ورزش هدفم شرکت در پارلمپیک 2020 هست و به همین دلیل با عظم و اراده جدی در حال تلاش و تمرین هستم و انشاالله موفق نیز خواهم شد.

 

گفتگو از میلاد سبزواری، خبرنگار صبح محلات

 

انتهای پیام/ی

 
تگها: صبح محلات, معلولیت, ضایعه نخاعی, ورزش حرفه ای, ازدواج معلولین, مناسب سازی فضای شهر برای معلولین, معلولیت محدودیت نیست, مهدی صالحی, محلات, شهرستان محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *